/
4 dakikada okunabilir

TÜRKÇE’YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Germiyan Sokağı’ndaki tarihi Doğlar Konağı DPÜ’nün yabancı öğrencilerinin Türkçe ve geleneksel el sanatlarını öğrenmesine ev sahipliği yapacak. Yabancı öğrencilerin tarihi sokağa canlılık katacağına vurgu yapan Vali Ali Çelik, uluslararası öğrencilerin Kütahya gibi emin bir coğrafyada sevgiyle ağırlanacağına değindi

Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (DPÜ TÖMER) olarak Uluslararası öğrencilere hizmet verecek tarihi konak törenle faaliyete başladı. Kütahya Valiliği tarafından tahsis edilen tarihi konakta hem Türkçe hem de geleneksel el sanatlarını öğrenecek.

Kütahya İl Özel İdaresi tarafından restore edilen, uluslararası öğrencilerin Türkçe eğitimi alacağı tarihi Doğlar Konağı, Kütahya Valiliğince Dumlupınar Üniversitesine tahsis edildi.

Restore edilerek geleceğe taşınan tarihi konaklara fonksiyon tanımlanmasının önemine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Uluslararası öğrencilerimizin tarihi Germiyan Sokağı ile bütünleşmesi, hemhal olması ve buraya katacağı canlılık şehrimiz için çok önemli. Restore edilerek günümüze kazandırılan tarihi konağımızın eğitimin bir parçası olması ayrıca mutluluk verici. Tarihi konaklarımızın her birine ayrı bir fonksiyon tanımlamak hem kültürel zenginliğimizin geliştirilmesine hem de şehrimizin tanıtımına katkı sunar” dedi.

SEVGİYLE AĞIRLANACAKLAR’

Uluslararası öğrencilerin birer kültür elçisi olduğunun altını çizen Vali Çelik, “Burası emin bir coğrafya. Öğrencilerimiz, 400 yıl Anadolu Beylerbeyliği’nin merkezi olmuş;  ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla insanı merkezine koymuş; ırk, dil ve din ayrımı gözetmemiş ecdadımızın torunlarının şehrinde sevgiyle ağırlanacaktır” diye konuştu.

Kütahya’da 6 bin uluslararası öğrencinin üniversite öğrenim göreceğini söyleyen DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, “2 bin olan uluslararası öğrenci sayımız bu yıl 6 bine yükseldi. Her biri kendi ülkesinde en seçkin ve zeki öğrenciler olan uluslararası öğrencilerimiz üniversitelerimize sınavla alınıyor ve burada kendi imkânlarıyla okuyorlar. Bu tarihi konakta milletimizin medeniyetine ve kültürüne hizmet için çalışacağız. Sayın Valimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılış kurdelesi Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İdare Mahkemesi Başkanı Ferid Cengiz, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, KSBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak tarafından kesildi.

Kurdele kesiminin ardından protokol üyeleri konağı gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Konakta öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler Kütahya protokolü ile hatıra fotoğrafı çektirtirdi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan