/
5 dakikada okunabilir

KÜTAHYA’DAN DÜNYA ŞEHİRLERİNE EV SAHİPLİĞİ

Dünya Aracı Şehirler Forumu’nun ikincisi Kütahya’da yapılacak. Kütahya’ya dünya kentleri arasında önemli bir bilinilirlik sağlayacak organizasyon hakkında konuşan Başkan Alim Işık, tüm hazırlıkların tamamlandığını ve dünyanın dört bir yanından Kütahya’ya gelecek olan misafirleri en iyi şekilde ağırlayacaklarını söyledi

Birleşmiş Şehirler ve Yerel Yönetimler (United Cities and Local Governments, UCLG) tarafından 5-8 Ekim 2021’de, 2.’si düzenlenecek olan Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu ‘Dayanıklı Bir Gelecek İçin Yaşam Sistemleri’, Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

UCLG tarafından yürütülen en önemli organizasyonlardan birine ev sahipliği yapmanın Kütahya için büyük bir onur olduğunu belirten Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ilki 2018 yılında Fas’ın Şafşavan şehrinde yapılan Dünya Aracı Şehirler Forumu’nun ikincisinin Kütahya’da yapılacağını belirtti.

‘EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLANACAKLAR’

Başkan Işık, bu önemli organizasyon ile Kütahya’nın dünya kentleri arasında önemli bir bilinirliliğe sahip olacağını ifade ederek, tüm hazırlıkların tamamlandığını ve dünyanın dört bir yanından Kütahya’ya gelecek olan misafirleri en iyi şekilde ağırlayacaklarını söyledi.

UCLG’ye göre nüfusları 50 bin ile 1 milyon arasında değişen büyükşehirlere yakınlık, üretici ile büyükşehirler arasında bağ kurma potansiyeli ve küçük şehirler için ticari merkez işlevi gören aracı şehirler; temel olarak kırsal bölgeler ile büyük şehirlerarasındaki etkileşimi geliştirmeye ve bu düzlemde daha etkili bağlantılar kurulmasına aracılık ediyor. Aracı şehirler özellikle göç olgusu bağlamında idari, ekonomik ve lojistik süreçlerde kritik roller oynamakta, aynı zamanda bölgesel uyuma katkı sağlıyor.

Küresel zorlukların üstesinden gelmek için benzersiz fırsatlara ve çözümlere sahip olan aracı şehirler, ‘2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin’ yerelleştirilmesi, uluslararası anlaşmalar etrafındaki çabaların hızlandırılması için esas alınacak. Forum’un çalışmaları, Dünya Örgütü tarafından desteklenen politikaların merkezinde yer alıyor.

KÜTAHYA TİPİK BİR ARACI ŞEHİR

Kütahya sunduğu kent olanakları ve kırsala yakınlığı ile hala samimi, kasaba ilişkilerinin sürdüğü bir kent olarak tipik bir aracı şehir. 2020 yılında Dünya’yı saran Covid-19 Pandemisi, şehir yaşamının yeniden ele alınmasına, memleket kavramının hiç olmadığı kadar ön plana çıkmasına ve daha birçok olguyu yeniden değerlendirmemiz gerektiğini öne çıkarttı. Covid-19, herkes için daha önce eşi benzeri görülmemiş bir deneyim ve bu salgın sonrasında bizi yeni bir Dünya’nın beklediği açık. Yeni şekillenen bu Dünya da Aracı Şehirler olarak, insana, yaşama, doğaya, yaşam hakkına daha saygılı, daha çevreci politikaların anahtarları Kütahya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu’nda görüşülecek.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

BEŞ İLE ÖZEL PROJE

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” kapsamında, İzmir, Afyonkarahisar, Denizli, Kütahya

‘HER DETAYI EŞSİZ’

Tiyatro-stadyum kompleksi restorasyonunun 2022’de başlayacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “Aizanoi’yi her ziyaretimde ve saha incelememde