/
7 dakikada okunabilir

BAŞARININ SIRRI YÜREKTEDİR

 İş adamının işleri fena halde bozulmuştu. Doluya koyuyor olmuyor, boşa koyuyor dolmuyordu. Ne yaptıysa bir türlü düzeltemiyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler sıkıştırıyor, diğer yanda ödeme bekleyen insanlar. 

 Bütün bunlar onu çok bunalmıştı. Hep hesap kitap yapıyordu ama bir türlü çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak, kafasını dağıtmak için parka gitti. Sakin bir yerde bir banka oturdu. Başını ellerinin arasına aldı ve içine düştüğü bu sıkıntılı durumdan nasıl çıkacağını derin derin düşünmeye başladı. Tam bu sırada aniden önünde yaşlı bir adam durdu.

 – Merhaba ahbap, çok üzgün görünüyorsun. Seni fena halde rahatsız eden bir şeyler var.  Benimle paylaşmak ister misin ? diye sordu yaşlı adam. İş adamının sıkıntısını ve yakınmalarını dinledikten sonra da:   – Sana yardım edebilirim dedi. Çek defterini çıkardı, iş adamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki verirken de şöyle dedi.  – Bu para senin, bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Çeki adama uzattı ve hadi al dedi ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu. 

 İş adamı elindeki çeke baktı gözlerine inanamadı. Gözlüklerini çıkardı, camlarını sildi çekin üstündeki rakama bir daha baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller’e aitti. Yani dünyanın en zengin adamına. ” Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim” diye düşündü. John Rockefeller’e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama o biraz düşündü ve çeki hemen bozdurmaktan vaz geçti. Bu haleti ruhiye içinde kepenkleri kapalı olan işyerine vardı. Bu değerli çeki parasız pulsuz kasasının içine koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle, yepyeni bir umutla işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük, az çok demeden gelen tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. Yaptığı iyi işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.

  Biraz rahatlamanın kendine kazandırdığı moralle daha çok çalışan iş adamı bir zaman sonra borçlarından tamamen kurtulup hatta para kazanmaya bile başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca bu şekilde çalıştı durdu. Çekin günü geldiğinde elinde bozulmamış, kırılmamış çekle bir yıl sonra çeki aldığı parka gitti.  Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam vaktinde yaşlı adamın hızla kendisine doğru geldiğini gördü. Tam ona çeki iade edip başarı hikayesini paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve yaşlı adamı yakaladı.

 Hemşire: – Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir, çünkü bu bey sürekli olarak evinden kaçıp bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor, diye ekledi.

 Hemşire yaşlı adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaşıp gitti. İş adamı ise bu yaşadıklarına çok şaşırmış ve adeta dona kalmıştı. Tüm bir sene boyunca kasasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Bunları düşünen adam, hayatının akışını değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu güven ve inançtı. Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi yüreğimizde ve dimağımızda olanlardır. Başka yerde bunu aramaya gerek yok. OSTİM Vakfı yayınlarının ” Hayata dair” 3’üncü kitabından alıntı yaptığım bu yazı bence mühim düşünceler ifade ediyor. Bu manidar hikâyenin yorumunu siz değerli okurlarıma bırakıyorum. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli GAZETE KIRKÜÇ okurları.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

60 MİLYONU ASILSIZ!

  112 Çağrı Merkezini gereksiz yere arayıp meşgul edenlere dair haberleri okuyunca insanların canıyla malıyla oynayıp

TRAFİK !

                                   Bugün, şehirlerin en başta gelen sorunlarından biri de trafik. Yani, şehir içi trafiği. Koronavirüs salgınından

HER ŞEY YAZILMIYOR !

Ev hanımlarının zaman zaman.. “Bugün ne pişirmeli ?” dediği gibi.. Bizler de; “Bugün / Bu hafta

BU GAZETE OKUNUR

     Değerli okurlarım, bugün bizden yani kısıtlı imkanlarla, zor koşullarda yayın hayatını sürdüren yerel gazetelerden