/
9 dakikada okunabilir

BU SAVAŞ İÇİN VARIZ!

Bir yıllık faaliyet planlarını anlatan Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, Cuma günü bağımlıkla mücadele kortejinin Kütahya’da yürüyeceğini, DPÜ kampüsünün yakında dumandan arınacağını belirtti. Topçuoğlu Ünal, “Biz bu savaş için varız. Yeter ki daha sağlıklı bir nesil yetişsin” dedi

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, Yeşilay’ın bir yıllık faaliyetlerini GAZETE KIRKÜÇ’e anlattı. Topçuoğlu Ünal, “Yeşilay gümbür gümbür geliyor” dedi.

Kütahya’da Yeşilay’ın çok köklü bir şekilde organize olduğunu belirten Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, amaçlarını; daha çok kişiye ulaşmak bağımlılıklarla ilgili farkındalık artırmak, etkinlikleri çoğaltmak, önleyici faaliyetlerde bulunmak olarak açıkladı.

Bir yıllık projelerini planladıklarına değinen Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, kültürel faaliyet planlarını şu sözlerle özetledi: “Yakında bir 7-12 yaş çocuk korosu ilanına çıkacağız. Gönüllü öğretmenlerimiz çocukları çalıştıracak ve bir konsere hazırlanacaklar. Yeşilay’a güvenip çocuklarını bize teslim etmelerini heyecanla bekliyor olacağız. Yine ilerleyen zamanlarda bir yetişkin korusu kurmayı deneyeceğiz. Bir drama tiyatro topluluğumuz olacak”

VALİ ÇELİK ÖNDERLİĞİNDE KORTEJ

KSBÜ sosyal etkinlik dersi kapsamında bu yıl birinci sınıfa başlayan 900 öğrenci için bir program hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, “Her hafta çeşitli faaliyetlerimiz olacak. Cuma günü çok güçlü bir kortej oluşturuyoruz. Sayın Valimiz Ali Çelik’in fikriydi ve onun önerisiyle oluşturduk. Bu kortej çalışmasında Yeşilay Gönüllülerimiz, YEDAM ekibimiz, Spor Kulübümüzün öğrencileri, KSBÜ öğrencileri; yıkılan 30 Ağustos İlkokulunun oradan aşağıya Valiliğe doğru yürüyecekler ve bir farkındalık çalışması yapmış olacağız. Yine önümüzdeki günlerde Milli Eğitim ile anlaşmalarımız var Milli Eğitim Okullarında eğitimlere gideceğiz Yeşilay adına. Tanıtım faaliyetlerimiz olacak. Gümbür gümbür geliyoruz. Birçok eğitim sosyokültürel faaliyet Yeşilay’ın içinde. Duymayan kalmasın prensibiyle yola çıkıyoruz. Bağımlılık toplumumuzun büyük sıkıntısı inşallah başarılı da olacağız. Biraz oradan uzaklaştırabilirsek ne ala” ifadelerini kullandı.

DPÜ DUMANDAN ARINIYOR

Üniversite bünyesinde Genç Yeşilay topluluğun istekle çalıştığın belirten Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, “Dumansız Kampüs Projesi bunlardan sadece biri rektörlüğümüz çok destek oluyor bu konuda bize. Proje, kampüs içinde hiç sigara içilmemesini öngörüyor ancak şu an tüm kampüs içinde değil öncelikle pilot uygulamalara geçeceğiz. Belli bir saha boyanacak. Boyama esnasına Sayın Valimiz de gelecekler. Alanlarda belirlenen yerler olacak onun dışında sigara içilmeyecek. Öncelikle pilot uygulanacak sonrasında tüm kampüse yaymayı planlıyoruz. Bizim gençlerimiz bu konuda çok istekliler hatta ceza koymayı düşündüler ama şimdilik cezasız devam edeceğiz. KSBÜ’de  de yapılacak ancak İlk olarak DPÜ’de birkaç yerde pilot uygulamalarla başlayacak. Tabii bunlar biraz aman istiyor. Yeter ki projemiz biraz ilerlesin ses getireceğini düşüyorum. Çünkü insanları biraz olsun içtikleri yerden uzaklaştırmak belki o paketin içinden bir sarayı eksiltmek bu adım bile bizim için çok önemli” dedi.

YEŞİLAY KIZ FUTBOL TAKIMI

Yeşilayspor 1966 yılında kurulmuş çok köklü bir spor kulübü olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal, “Türkiye’nin birçok yerinde daha Yeşilay yeni kurulurken biz 66 yılında bunu başarmışız. Memleketimiz için çok güzel bir şey. Oranın farklı bir yönetim ekibi var ama birlikte çalışıyoruz bize bağlılar. Çok güzel işler yapıyorlar yapacaklar. Birçok genç futbol oynuyor. Üyelik konusunda çok yüksek rakamlarımız var. Yeni kurulan takımlarımıza yeni alımlar olacak. Daha da genişleyecek ekibimiz. Şu an çok erkek temelli gidiyor çünkü futbol üzerine ama şimdi kız takımı kurulacak. Hentbol olacak. Artık birazcık kadınların da olması tabii ki avantaj. Ben de bir kadın olarak daha yürekten destekliyorum. Kızlar da artık etkin bir şekilde sporun içinde olacaklar” dedi.

‘FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDECEK’

Merkez koordineli projeleri hakkında da bilgi veren Topçuoğlu Ünal, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Yetişkin Eğitim ile tüm yetişkin gruplarına bağımlılıkla ilgili eğitim verildiğini ifade etti. Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal,  “Üniversite öğrencilerine yönelik Akran Eğitimi Projesi kapsamında beş gencimiz genel merkezde eğitim alarak formatör oluyorlar. Sonra buraya gelip kendi yaşıtlarına akranlarına bu öğrendiklerini aktarıyorlar. Benim Kulübüm Yeşilay projesinde Milli Eğitim okullarımızda tanıtım çalışmaları kulüp çalışmaları yürütüyoruz. Yeşilay Elçileri projemiz var. Bu projede gönüllüler esnaflardan seçiliyor. Özellikle sorunlu bölgelerde bağımlılıkla oranlarının yüksek olduğu bölgelerdeki seçilen Yeşilay elçileri bizim destekçimiz orada broşürleri dağıtıyorlar tanıtım elçimiz oluyorlar. Bağımlılıktan uzak kalmaları için gereken neyse yapıyorlar.  Her yaş grubuna hitaben faaliyetlerimiz devam edecek” dedi.

Ne kadar çok kişi bu bağımlılıkla mücadele farkındalığı kazanırsa geleceğimiz ve toplum için o kadar iyi olacağını işaret eden Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal,  “Bağımlılık düzeyleri kötüye gidiyor. Biz bu savaş için varız. Yeter ki daha sağlıklı bir nesil yetişsin. İyi ki Yeşilay var” şeklinde konuştu.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

YOL GÖSTERECEK’

Okul bazlı değerlendirme raporunun kendileri için yol gösterecek bir kılavuz niteliği taşıdığını ifade eden milli Eğitim

HEYECAN DOLU ZİYARET

Arçelik Mini Garage, Origami/Krigami İstasyonu, 3D Tasarım İstasyonu, Robotik Kodlama İstasyonu, Mobil Uygulama İstasyonu, Nesnelerin İnterneti