5 dakikada okunabilir

‘KEŞKE HER ŞEHRİN AHMET YAKUPOĞLU’SU OLSAYDI!’

Ahmet Yakupoğlu’nun vefatının yıldönümünde konuşan DPÜ Rektörü Kazım Uysal, Çinili Cami’nin yıkılmadan yapılacağını Kütahya’da evi, camisi, müzesiyle bir Ahmet Yakupoğlu külliyesi oluşturulacağını müjdeledi.  Etkinliklere katılan Vali Çelik, Keşke her şehrin bir Ahmet Yakupoğlu’su olsaydı”dedi

Dünyaca ünlü Kütahyalı Ressam, Neyzen ve Minyatürist Ahmet Yakupoğlu vefatının 5’inci yılında Kütahya’da dualarla andı.

Kütahya’nın yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olan, suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu, vefatının yıl dönümü sebebiyle kabri başında anıldı.

Ahi Erbasan Mezarlığı’nda düzenlenen anma programına; Vali Ali Çelik, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş katıldı.

DUALARLA ANILDI

Anma etkinlikleri Ulu Cami’de düzenlenen mevlit programıyla devam etti. Programda Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Programının ardından Çini Müzesi’nde açılan Ahmet Yakupoğlu’na ait eserlerin kopyalarının sergilendiği resim sergisi ziyaret edildi.

Aynı gün Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Ahmet Yakupoğlu’nun evinde  “Ahmet Yakupoğlu Buluşmaları” etkinliğine düzenledi.

Vali Ali Çelik’in yanı sıra MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, akademisyenler ve davetliler katıldığı programda; Ahmet Yakupoğlu’nun öğrencilerinden oluşan ney sanatçıları tasavvuf musikisi dinletisi sundu.

‘YAKUPOĞLU ARAMIZDA’

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Yakupoğlu’nu anarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Biz de rahmetli Ahmet Yakupoğlu’na karşı muhabbet varsa onun kamili mürşid olduğunun delilidir. Hayattayken ondan istifade etmiş olan sizleri tebrik ediyorum. Şuna inanıyorum, onun ruhaniyeti burada. Bu gezek kültürünü devam ettirmekle kendisi aramızda olmasa bile manen aramızda olduğunu, onun semalarından istifade edebileceğimizi düşünüyorum”

‘ÇİNİLİ CAMİİ’Yİ YIKMADAN YAPACAĞIZ’

Ahmet Yakupoğlu müzesinin de yakın zamanda açılacağını müjdeleyen Uysal, “ Rahmetlinin camisi, Çinili Cami’nin de süratle aslına uygun şekilde yıkmadan yapacağız. Bu proje dünyada eşi olmayan bir proje olacak. Böyle özgün bir projeyi de Kütahyamıza kazandıracağız. Burası eviyle, camisiyle, müzesiyle adeta bir külliye olacak. İnşallah yeni nesiller bunlardan istifade edecek. Bu törene katılarak şeref verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ziyaretlerin ardından sosyal medyan açıklamada bulunan Vali Ali Çelik, “Tevazusu ve samimiyetiyle bir gönül adamı olan dünyaca ünlü ressam, neyzen, minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nu kabri başında dualarla yad ettik. Suların Ressamı Ahmet ağabeyimizin ruhu şad, mekânı cennet olsun. Keşke her şehrin bir Ahmet Yakupoğlu’su olsaydı!” şeklinde konuştu

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

ŞEHİT BABASINA SON GÖREV

Şehit Jandarma Çavuş Cengiz Erkul’un babası Halil Erkul’un cenaze namazına katılan Vali Ali Çelik, merhuma rahmet

‘HER DETAYI EŞSİZ’

Tiyatro-stadyum kompleksi restorasyonunun 2022’de başlayacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “Aizanoi’yi her ziyaretimde ve saha incelememde

‘İNSANLIĞA HAYIR GETİRSİN’

“Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla kutlanacak Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri hakkında İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’tan bilgi