5 dakikada okunabilir

BARINAKTA KAPASİTE ARTACAK

Üç veteriner hekim, üç veteriner teknikeri ve 22 personel ile 55 bin metrekare alan üzerine kurulu 450 hayvana yuva olacak kapasiteye sahip Kütahya Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında konuşan Başkan Işık, “Yıl sonuna doğru yapılacak tamir ve tadilatlarla birlikte kapasite yüzde 25 artacak” dedi.

Kütahya protokolü Dünya Hayvanları Koruma Günü sebebiyle Kütahya Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

400 hayvana ev sahipliği yapan Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ziyaretinde; Vali Ali Çelik, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Murat Kırbaç, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, Doğa Kor. ve Milli Parklar 5.Böl.Md.lüğü Kütahya Şb. Md. V. Bünyamin Şişman, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ahmet Adıgüzel ve davetliler yer aldı.

BÖLGENİN EN DONANIMLISI

Kedi evi, köpek evi ve doğal yaşam alanlarını gezen heyet, hayvanların sağlık durumu ve çalışmalar hakkında Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve Veteriner İşleri Müdürü Ahmet Adıgüzel’den bilgi aldı. Müdür Adıgüzel, Kütahya Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakımevinin yapılan iyileştirme çalışmaları ile bölgedeki en donanımlı barınaklar içinde yer aldığını belirtti.

Barınakta 3 veteriner hekim, 3 veteriner teknikeri olmak üzere 22 personelin görev aldığını ifade eden Başkan Işık Barınağın 24 saat icapçı sistemi ile çalıştığını belirtti. 55 bin metrekare alan üzerine kurulu barınağının 450 hayvan kapasiteye sahip olduğunu açıklayan Başkan Işık, yıl sonuna doğru yapılacak tamir ve tadilatlarla birlikte kapasitenin yüzde 25 artacağını söyledi.

HER HAYVANA MİKROÇİP

Başkan Işık; “Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Gıda Tarım Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan çalışmamız sonucunda kısırlaştırılan her hayvana mikroçip ve kuduz aşısı uygulaması yapılıyor. 2021 yılı ilk 9 ayında, 1250 adet köpek, 49 adet kedi kısırlaştırıldı. 3 bin 599 hayvan tedavi edildi. 608 adet hayvanımız sahiplendirildi. 20 adet beslenme odağı sayısı ilave edildi. Sokak hayvanlarını beslenmesinde 66 bin 14 kilogram yiyecek verildi. 79 ton kuru mama hayvanlarımıza verildi” dedi.

YILDA 100 TON MAMA DAĞITILDI

İki buçuk yıllık verilere bakıldığında yıllık 100 ton kuru mamanın dağıtıldığını ifade eden Başkan Işık, bugüne kadar sokak hayvanlarının bakımında, sahiplendirilmesinde yıllarca hizmet veren Kütahya Belediyesi personeline teşekkür etti. Kütahya’da hayvansever dernekleri ile ilgili hemşeriler ile birlikte Kütahya Belediyesinin ortaklaşa yapılan çalışmalardan memnun olduklarını belirten Başkan Işık, hayvanseverlere teşekkür etti. 2021 yılında yapılan 2 milyon TL ihale bedeli ile tamamen revize edilen Kütahya Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi yılsonuna kadar 450 hayvan kapasitesini yüzde 25 artırarak bölgedeki en kapsamlı hayvan barınağı konumuna gelecek. Yıllık ortalama 3 bin 500 hayvanın bakımının yapıldığı barınakta, sokak hayvanlarına yönelik tedavi ve bakımın yanında kısırlaştırma,

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

SİZİN ORALARIN NESİ MEŞHUR?

‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganıyla düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Kütahya’ya özgü Tavşanlı leblebisi, paşa helvası,

TARİHİN KAPISI YENİLENİYOR

Türkiye’nin 3. büyük kalesi olan tarihi Kütahya Kalesi’nin tarihi kapısının restorasyon çalışmalarının Kasım ayında tamamlanacağını belirten

ŞEHİT BABASINA SON GÖREV

Şehit Jandarma Çavuş Cengiz Erkul’un babası Halil Erkul’un cenaze namazına katılan Vali Ali Çelik, merhuma rahmet

‘HER DETAYI EŞSİZ’

Tiyatro-stadyum kompleksi restorasyonunun 2022’de başlayacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “Aizanoi’yi her ziyaretimde ve saha incelememde