5 dakikada okunabilir

20 YIL ÖNCEKİ CİNAYET ÇÖZÜLDÜ

Kütahya’da 20 yıl önce silahla vurulmuş bir şekilde bulunan Bedrettin Ç. cinayetinde sır perdesi, dosyanın zaman aşımına uğramasına günler kala aydınlatıldı. Cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilen Bedrettin Ç.’nin imam hatip olan babası Salim Ç. ve oğlunu öldürmesi için para verdiği iddia edilen katil zanlısı Ramazan Ö. isimli tetikçi cezaevine gönderildi

Olay, 19 Mart 2001 tarihinde Kütahya-Gediz karayolu 12. kilometresindeki Porsuk Çayı yakınında meydana geldi. Psikolojik rahatsızlığı olduğu öğrenilen Bedrettin Ç. (25) isimli şahıs tabancayla göğsünden ve başından vurulmuş bir şekilde bulundu. Delil yetersizliği nedeniyle faili meçhul olarak kayıtlara geçen cinayetle ilgili dosyayı zaman aşımına uğramasına kısa bir süre kala yeniden açan Kütahya Cumhuriyet Savcısı Ahmet Kurt’un talimatıyla jandarma bölgesindeki soruşturma İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği bünyesinde kurulan özel ekibe devredildi. 

60’DAN FAZLA KİŞİ SORGULANDI

Cinayetin araştırılması için kurulan polis ekipleri, ailenin ifadeleri ve bilgi sakladığı şüphesiyle ailenin yakın çevresine odaklandı. Ekipler, ailenin yanı sıra maktulün yakın çevresindeki 60’tan fazla kişiyi sorguladı. Yapılan ilk sorgularda babanın yakın çevresine silah ve tetikçi sorduğu, cinayet günü eşine yüklü miktarda para vererek alışveriş yapması için halk pazarına gönderdiği ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında maktulün yaşadığı evin çevresini takibe alan ekipler, cinayetin gerçekleştiği gün yapılan telefon görüşmelerini inceledi. Bedrettin Ç.’nin son telefon görüşmesini başka bir kişinin adına kayıtlı hattı kullanan Ramazan Ö. isimli katil zanlısı ile yaptığını belirleyen ekipler, detaylı incelemede aynı şahsın bir süre Rusya’da da görev yapan imam hatip baba Salim Ç. ile de görüştüğünü tespit etti.Olaydan kısa bir süre sonra mal varlığında artış olduğu da belirlenen katil zanlısı Ramazan Ö.’nün, yapılan takip sonucu maktulün evinin çevresinde de çok sık görülmesi üzerine polis ekipleri operasyon için düğmeye bastı. Yapılan operasyonda Ramazan Ö. ile Salim Ç. gözaltına alındı. Öte yandan 10 yıl önce jandarma tarafından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda Ramazan Ö.’nün evinde bulunan silahın, olayda kullanılan silah olduğu gelen bilgiler arasında yer aldı.

BABAANNENİN ŞÜPHESİ HAKLI ÇIKTI

Baba Salim Ç.’nin olayın ardından verdiği ifadede oğlunun kendisi ve ailesini tehdit ettiğini söylediği öğrenildi. Ramazan Ö.’nün cinayetten bir gün önce ailesiyle birlikte BölücekÇayırına pikniğe giden Bedrettin Ç.’yi gözlemlediği, zanlıyı bir yıl sonra düzenlenen düğünde aynı kıyafetlerle gören babaannenin şüphesiyle ortaya çıktı.

Gözaltına alınan şüphelilerden Ramazan Ö.’nün ifadesinde, cinayeti kendisinin işleyeceğini ancak olay günü babanın silahıyla kendi oğlunu vurduğunu söylediği bilgisine ulaşıldı. Katil zanlısı Ramazan Ö. ve azmettirdiği iddia edilen baba Salim Ç. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Kütahya E Tipi Cezaevine gönderildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Asayiş haberleri

‘THOR’ AFFETMEDİ

M.S.K. isimli şüphelinin Kütahya’ya uyuşturucu getireceği bilgisiyle alarma geçen Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri,

ARAÇ ŞARAMPOLE UÇTU

Gediz yolu Kireç rampasında seyreden hafif ticari araç, sürücüsünün kontrolünden çıkarak yolun sağındaki şarampole uçtu. Takla