8 dakikada okunabilir

DÜNYA TARİHİNE KÜTAHYA DAMGASI

Kütahya’nın ev sahipliği yaptığı UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu’nun dünyanın sağlıklı kentleşme politikalarının oluşturulmasına ciddi katkısı olacağını belirten Başkan Alim Işık, forum sonunda yayınlanacak deklarasyonun tarihi bir deklarasyon olmasını diledi. Başkan Işık, Kütahya gibi aracı şehirlerin tüm dünya için taşıdığı öneme vurgu yaptı 

Dünya’da ikincisi Kütahya Belediyesinin ev sahipliğinde, Kütahya’da gerçekleşen UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu fiziksel ve online olarak misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Toplam 86 ülkeden belediye başkanları, UCLG temsilcilerinin katıldığı “Eşit Bölgeler İçin Aracı Şehirler” panelinde konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’nın dünyanın gelişimine katkı sağladığını ifade etti. Başkan Işık; “Kütahya tipik bir aracı şehir. İl genelindeki nüfusu 600 bin civarında, şehir nüfusumuz 270 bin civarında. Sahip olduğu 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile geçmişte de, bugünde de birçok olayın öncüsü olmuş, dünyanın gelişiminde katkıda bulunmuş. Tipik bir Türk şehri, kültür ve sanat şehri. Birçok zenginliğimiz var. Bunu dünya ile paylaşmak, sizler gibi çok değerli katılımcılarımızın yaşadığı ülkelerle paylaşmak bizleri mutlu ediyor” dedi.

Kütahya’nın bu foruma ev sahipliği yaparak dünyanın sağlıklı kentleşme politikalarının oluşturulmasına ciddi katkısı olacağını belirten Başkan Işık, “Sizlerden gelen her bilgiyi, öneriyi hatta eleştiriyi not ediyoruz. Kendimizi ve bundan sonraki süreci bunlara göre planlayıp, şehrimizde yaşayan insanların aracı şehir olarak rahat bir hayat tarzına ulaşmasını bu ölçüde yönlendireceğiz” dedi.

‘CİDDİ SORUNLAR YAŞADIK’

COVID-19 sürecinde çocuklar başta olmak üzere kadınlar ve yaşlılar konusunda ciddi sorunlar yaşandığına değinen Başkan Işık, “Onların sorunlarının çözümü içinde ciddi çalışmalarda bulunduk. Covid süresi bizler gibi orta ölçekli nüfusa sahip olan aracı şehirlerde başta küçük esnaflar olmak üzere üniversite öğrencilerini, spor kulüplerini ve birçok insanımızı evde kalmaya zorladı. Faaliyetlerinden geri bıraktı. Şimdi yavaş yavaş normalleşme ile beraber yeniden bu hayatlar başlıyor. Bu dönemde özellikle üniversite öğrencilerine yönelik yatırım yapan birçok esnafımız da büyük ekonomik sıkıntılar çekti” ifadelerini kullandı.

‘ARACI ŞEHİRLERİN ROLÜ ÇOK BÜYÜK’

Büyük şehirlere göçün önlenmesinde aracı şehirlerin rolünden söz eden Başkan Işık, “Aracı şehirler küçük şehirlerden büyük şehirlere göçün önlenmesinde büyük bir role sahip. O nedenle aracı şehirler ne kadar güçlenirse, büyük şehirler göç almaktan kurtulacaktır. Aracı şehirlerin bu konudaki bilgi ve birikimlerin paylaşılması her ülkemizdeki aracı şehrimizin güçlenmesini ve büyük katkıda bulunmasını sağlayacaktır.Yayınlayacağımız deklarasyonun tarihi bir deklarasyonolmasını, önümüzdeki dönemde iş birliğimizin daha da kuvvetlenmesini sağlayacak yazılı bir belgeye dönüşmesini diliyorum” dedi.

UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu kapsamında Kütahya’ya gelen belediye başkanlarını ve yabancı misafirlerini makamında ağırlayan Başkan Alim Işık, ilimizin7 bin yıllık zengin kültürel değerlerinin yanı sıra, sahip olduğu maden, jeotermal, çini ve seramik gibi birçok farklı özelliklerini konuklarına anlattı.

Aracı Şehirler 2. Dünya Forumuna katılım sağlayan belediye başkanları, UCLG yetkilileri, UCLG-MEWA yetkilileri ve diğer katılımcılara ayrı ayrı teşekkür eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’da böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın onuru ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Başkan Işık, Avrupa Seramik Şehirler Ağı Başkanı ve İspanya Seramik Şehirler Ağı Eski Başkanı Xavier Morant, İtalya Montelupo Fiorentino Belediye Başkanı Paolo Masetti, İtalya Santo Stefano di Camastra Belediye Başkanı Francesco Re, İspanya Seramik Şehirler Ağı Direktörü ve Avrupa Seramik Şehirler Ağı Koordinatörü Oriol Calvo, Prof. Dr. Mimar Khaled Tadmori, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG-MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, Denizli Buldan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Muammer Çiçek ve Bilgi İşlem Müdürü Murat Ural, Avanos Belediye Başkanı Alper İbaş, Keramika Genel Müdürü Emin Yüce başta olmak üzere birçok misafiri ağırlayarak, foruma katılımları için teşekkür etti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Resmi Kurumlar haberleri

DİKKAT! SULAR KESİLECEK

Kütahya Belediyesi tarafından yapılan duyuruda su hatlarında yapılan çalışmalar nedeniyle 5 mahallede su kesintisinin yapılacağı açıklandıAlt

MAHALLELERE DEĞER KATACAK

1453 Konutları ve Akkent Mahallesinde yapılan peyzaj çalışmalarını yerine inceleyen Başkan Alim Işık, çalışmaların her iki