//
5 dakikada okunabilir

KÜTAHYA’YA HAYRAN KALDILAR

Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu için birçok farklı şehirden Kütahya gelen belediye başkanları, UCLG-MEWA Başkanı ve yetkilileri şehre hayran kaldı. Germiyan Sokak’ta tarihi konakları gezen heyet, belediye binası önünde kurulan stantlarda Kütahya çini sanatının inceliklerini öğrendi

Kütahya’nın dünyaya tanıtılmasında önemli rol üstlenecek Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu için Kütahya’ya gelen birçok farklı şehrin belediye başkanları, UCLG-MEWA Başkanı ve yetkilileri, Germiyan Sokağı gezerek, UNESCO Yaşayan İnsan Hazine Ödüllü çini sanatçısı Mehmet Gürsoy ve İsmail Yiğit’i ziyaret etti.

Kütahya’nın geçmişten gelen kültürünü ve günümüze yansımasını en iyi örnekleri olan tarihi konakları gezen ve konaklarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmaları inceleyen heyet, Germiyan Sokağa hayran kaldılar. Tarihi konaklarda faaliyet gösteren Kütahya DPÜ Olgunlaşma Enstitüsü, Germiyan Konağı, Kütahya Belediyesi Kent Tarihi Müzesini, UNESCO Konağı, KÜSAD’ı gezerek, Kütahya’nın zanaat ve el sanatları alanındaki çalışmaları yerinde gördüler ve bilgi aldılar.

ÇİNİ VE SERAMİĞİN BAŞKENTİ KÜTAHYA

UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülüne sahip çini sanatçısı Mehmet Gürsoy ve yine çini sanatçısı İsmail Yiğit’i ile tanışan misafirler, Gürsoy ve Yiğit’den çini sanatı hakkında misafirlere detaylı bilgi aldı. Ziyarette çini ve seramiğin başkentinin Kütahya olduğu bir kez daha vurgulandı. Ziyarette misafirler Kütahya sanatlarını deneyimleyerek el becerilerini sergileme fırsatı buldu. 

Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu kapsamında düzenlenen etkinlikler Kütahya Belediyesi Hizmet Binası önünde açılan stantla devam etti. Birçok Kütahya firmasının ve kurumunun yer aldığı stantlarda Kütahya’nın çini ve seramik ürünleri sergilenirken, çark ustalarının canlı workshopları katılımcı ülke temsilcilerinin dikkatini çekti.

WORKSHOPLAR YAPILDI

Kütahya Belediyesi, Keramika, Tulu Porselen, Çinikop, Kütahya Çiniler, Fotoğrafçılar ve El Sanatları Esnaf Odası, Ref-San, Altın Çini, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar MYO, Kütahya DPÜ TÖMER, Avanos Belediyesi stant açarak ürünlerini sergiledi. Canlı workshopların yapıldığı stantlarda, misafirler ortaya çıkan eserleri ve çalışmaları hayranlık içinde izlediler.

Forum için stand kuran tüm firmalara, kuruluşlara ve misafirlere teşekkür eden Başkan Alim Işık, Kütahya’da gerçekleşen Forum ile İlimizin tanıtımına sağlanan katkının önemli olduğunu vurguladı. Stantlar Cumartesi gününe kadar açık kalarak vatandaşlarımız tarafından da gezilebilecek.

Geziye, UCLG-MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Avrupa Seramik Şehirler Ağı Başkanı ve İspanya Seramik Şehirler Ağı Eski Başkanı Xavier Morant, İtalya Montelupo Fiorentino Belediye Başkanı Paolo Masetti, İtalya Santo Stefano di CamastraBelediye Başkanı Francesco Re, İspanya Seramik Şehirler Ağı Direktörü ve Avrupa Seramik Şehirler Ağı Koordinatörü OriolCalvo, Prof. Dr. Mimar Khaled Tadmori, Avanos Belediye Başkanı Alper İbaş ve davetliler katıldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

YOL GÖSTERECEK’

Okul bazlı değerlendirme raporunun kendileri için yol gösterecek bir kılavuz niteliği taşıdığını ifade eden milli Eğitim

HEYECAN DOLU ZİYARET

Arçelik Mini Garage, Origami/Krigami İstasyonu, 3D Tasarım İstasyonu, Robotik Kodlama İstasyonu, Mobil Uygulama İstasyonu, Nesnelerin İnterneti