3 dakikada okunabilir

AYNI ACILAR YAŞANMASIN

81 ilde evlilik öncesi ücretsiz SMA tarama testi haberleri büyük bir memnuniyetle karşılandı. SMA-DER Başkan Yardımcısı Ece Soyer Demir, risk oluşmadan hastalığın önüne geçilebileceğini belirterek “Bu hastalığı yaşayan bilir. Aynı acıları kimse yaşamasın” dedi  

Sağlık Bakanlığı, evlilik öncesinde yapacağı test ile; çiftlerin doğacak bebeklerin SMA hastalığına yol açacak, genetik mutasyonu taşıyıp taşımadıklarını öğrenmelerini ve buna göre tedbir almalarını sağlayacak programı 81 ilde başlatıyor. GAZETE KIRKÜÇ’e konuşan SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği(SMA-DER) Başkan Yardımcısı Ece Soyer Demir, hastalıkla mücadelede tarama testlerine erişimin önemine vurgu yaparak kararı sevinçle karşıladıklarını belirtti.

‘ÇİFTLER RİSKİ BİLECEK’

SMA tarama testlerinin ücretsiz olmasını uzun zamandır savunduklarına değinen Ece Soyer Demir, “SMA’da taşıyıcılar hastalığa dair bir semptom göstermedikleri için taşıyıcı olduklarını bilmiyorlar artık bunu bilebilecekler. Eşlerden önce sadece biri taranacak. Onun taşıyıcılığı belirlenirse diğer eş de taranacak. İkisinin de taşıyıcı çıkması durumunda bu riski bilerek hayatlarına devam edecekler bu da çok önemli” ifadelerini kullandı.

Çiftlerin ikisinin de taşıyıcı olması durumunda bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin Preimplantasyon Genetik Tanıya yani tüp bebeğe yönlendirildiğini ifade eden Soyer Demir, “ PGT yönteminde inceleme, bebek henüz yedi-sekiz hücreli bir embriyo aşamasındayken yapılıyor. Hastalığın taranmasından sonra sağlıklı embriyoların anne rahmine transfer edilmesiyle tamamlanıyor. Böylece gebelik oluşumundan önce hastalık önleniyor.” dedi.

‘AYNI ACILAR YAŞANMASIN’

Özellikle hasta ailelerinin, hastalığı yaşayan kişilerin aynı acıları başka anne babaların başka bebeklerin yaşamamasını içtenlikle istediğini vurgulayan Ece Soyer Demir, ‘Bu yüzden çok sevindik. Ücretsiz tarama testinin SMA hastalığının görülme oranını düşüreceğini belirten Soyer Demir, devletin sağlık ekonomi politikası anlamında da çok önemli. Direkt olarak hastalığı önleyerek bebekler hayata sağlıklı bir şekilde başlayacaklar” diyerek sözlerine son verdi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri