4 dakikada okunabilir

‘DÜNYA’DA BİR ŞEHİR VAR, O DA KÜTAHYA’

Gelecek nesillerin Kütahya’yı daha çok tanıması ve “Dünya’da bir şehir var, o da Kütahya demesi” gerektiğine değinen UCLG–MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, “Türkiye’de çini denildiğinde akla İznik geliyordu, ancak Kütahya çini, seramik ve porselenin başkenti olduğu gördük” dedi.

Ekim tarihinde başlayan UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu etkinlikleri kapsamında, Kütahya’ya gelen misafirler yemek daveti verildi.

‘AĞA DAHİL OLMAK İSTİYORUZ’

Kütahya’nın 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile çok zengin tarih ve kültür mirasına sahip olduğunu vurgulayan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya’nın, Dünya ve Avrupa Seramik Şehirleri Ağı’na dâhil olmak istediğini ifade etti. Türkiye’de bunun öncülüğünü yaparak seramik, çini ve porselen sektörleriyle öne çıkan şehirleri bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Işık; “Bu girişimimiz uluslararası ticaret başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeyde kültürel ilişkilerimizin daha da artmasında önemli bir yere sahip olmamıza vesile olacaktır. Burada bizleri konuk eden Keramika ailesine ve genel müdürü Emin Yüce’ye belediyemiz ve sizler adına teşekkür ediyorum” dedi.

‘İZNİK DEĞİL KÜTAHYA’

Organizasyona katılım sağlayan belediye başkanları adına bir konuşma yapan UCLG–MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, sözlerine Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a kardeşim diyerek başladı. Başkan Işık’ın 3 ayrı dalda profesörlük unvanına sahip olduğunu belirterek ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Saadieh; “Gelecek nesiller Kütahya’yı daha çok tanımalı. Herkes Dünya’da bir şehir var, o da Kütahya demeli. Kullanımız dilin hangi dili konuştuğumuzun çok önemi yok. Aslında hepimizin konuştuğu bir tane ortak dilimiz var. O da insanlık. Burada hepimiz aynı dli konuluyoruz. İşte bu kardeşliğin başlangıcıdır. Bu Kütahya’dan başlıyor. Türkiye’de çini denildiğinde akla İznik geliyordu, ancak Kütahya çini, seramik ve porselenin başkenti olduğu gördük. Artık Türkiye’de çini denilince akla Kütahya geliyor” dedi.

Organize edilen yemeğe UCLG-MEWA Başkanı Mohammed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Avrupa Seramik Şehirler Ağı Başkanı ve İspanya Seramik Şehirler Ağı Eski Başkanı Xavier Morant, İtalya Montelupo Fiorentino Belediye Başkanı Paolo Masetti, İtalya Santo Stefano di Camastra Belediye Başkanı Francesco Re, İspanya Seramik Şehirler Ağı Direktörü ve Avrupa Seramik Şehirler Ağı Koordinatörü Oriol Calvo, Prof. Dr. Mimar Khaled Tadmori, Avanos Belediye Başkanı Alper İbaş, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy ve davetliler katıldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

SİZİN ORALARIN NESİ MEŞHUR?

‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganıyla düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Kütahya’ya özgü Tavşanlı leblebisi, paşa helvası,

TARİHİN KAPISI YENİLENİYOR

Türkiye’nin 3. büyük kalesi olan tarihi Kütahya Kalesi’nin tarihi kapısının restorasyon çalışmalarının Kasım ayında tamamlanacağını belirten

ŞEHİT BABASINA SON GÖREV

Şehit Jandarma Çavuş Cengiz Erkul’un babası Halil Erkul’un cenaze namazına katılan Vali Ali Çelik, merhuma rahmet

‘HER DETAYI EŞSİZ’

Tiyatro-stadyum kompleksi restorasyonunun 2022’de başlayacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “Aizanoi’yi her ziyaretimde ve saha incelememde