7 dakikada okunabilir

ŞEHİRLERİN KALBİ KÜTAHYA’DA ATTI

86 ülke belediye başkanının katılımı ile düzenlenen 2. Dünya Aracı Şehirler Forumu’nun kapanış konuşmasında açıklamalarda bulunan Başkan Âlim Işık, 4 gün süren etkinliklerle aracı şehirlerin ortak sorunlarına ortak çözümlerin üretildiği belirtildi. Işık, Kütahya’nın tüm odağının insan ve beşeri sermaye olduğunu vurguladı

Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu Kütahya Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 4 gün süren etkinlikler ve 86 ülke belediye başkanının katılımı ile düzenlenen 2. Dünya Aracı Şehirler Forumu’nun” kapanış programında kürsüye ilk olarak ev sahibi Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık çıktı.

ORTAK SORUNLARA

ORTAK ÇÖZÜMLER

Bu forumu Kütahya gibi Anadolu’nun köklü şehirlerinden birinde yapmanın onurunu ve haklı gururunu yaşadığını söyleyerek söze başlayan Başkan Alim Işık, Aracı Şehirler 2. Dünya Forumuna çevrim içi veya fiziksel olarak katılım gösteren herkese teşekkürlerini sundu. Şu ana kadar yapılan tüm oturumların çok verimli geçtiğine değinen Başkan Işık, aracı şehirler vasıtasıyla daha iyi bir dünya yaratılması ve ortak sorunlara ortak çözüm bulunması adına ciddi paylaşımlar yapıldığına dikkat çekti.

“Çok heyecanlıyım çünkü memuriyet hayatımda bu belediyeye staj yaparak başladım” ifadelerini kullanan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici misafirlere, Osmanlı’nın, dünyanın ilk borsasının kurulduğunu şehirde olduklarını hatırlattı. Ekici, “Bugün de sorunlarımız aslında aynı bugün de borsaları geliştirmek fiyat kontrolünü sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Şehirlerin birbiriyle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmasının önemine vurgu yapan Ekici, pandeminin en çok aracı şehirleri vurduğunu, bu bilgi paylaşımı ile ekonominin canlandırılması gerektiğini hatırlattı.

ARACI ŞEHİRLERİN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ

Dünyada ikincisi düzenlenen forumun Kütahya Belediyesi ev sahipliğinde yapılmasından duyduğu mutluluğu paylaşan Kütahya Valisi Ali Çelik, “Umarım Kütahya’mız ve belediyemiz orta şehirler, büyükşehirlerin alt kademesini destekleyecek şehirler kavramı içinde bir geliştirme trendi ve model oluşturur. Bunun bir parçası olmak ve destek verebilmek önem arz ediyor” şeklinde konuştu. Sürdürülebilir ekonomi, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir bir yaşamın yerel yönetimlerin ortak amacı olduğuna değinen Vali Ali Çelik, büyükşehirlerin içine düştüğü sorun alanlarını çözmede aracı şehirlerin önemli bir rol oynayabileceğine vurguladı.

TÜM ODAĞIMIZ “İNSAN”

Formun kapanış konuşmasını Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık yaptı. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Işık,  aracı şehirlerin geleceğinin değerlendirildiği toplantılarda tipik bir aracı şehir olan Kütahya’nın tüm odağının insan ve beşeri sermaye olduğunu vurguladı.

Kütahya’nın birçok zenginliği barındırdığını, bunları katılımcılar aracılığıyla dünyayla paylaşmanın mutluluk verici olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, tüm aracı şehirlerin ortak sorunlarına ortak çözümler üretildiğini, forum sonrasında yayımlanacak deklarasyonun 3. forum için iş birliğinin daha da kuvvetlenmesini sağlayacak yazılı bir belgeye dönüşmesini diledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman birincisi 2018 yılında Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilen forumdan bu yana aracı şehirlere yönelik farkındalık konusunda önemli bir yol katedildiğini ifade etti.

5 DİLDE DÜNYA YAYINI

Birçok dünya şehrinden yerel yöneticilerin katıldığı “Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu’nun” kapanış programı 5 dilde tüm dünyaya canlı olarak yayınlandı.

Kapanış programının ardından Kütahyalı modacı Cemile Gül’ün tasarlayıp ürettiği Kütahya’nın geleneksel kıyafetlerinden oluşan defile düzenlendi. Büyük beğeniyle takip edilen defiledeki birbirinden değerli 41 adet geleneksel kıyafet katılımcıları büyüledi. Plaket takdiminin ardından sona eren programa; Vali Ali Çelik, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı Muhammed Saadie, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ile ilgili temsilciler katıldı

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

‘İNSANLIĞA HAYIR GETİRSİN’

“Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla kutlanacak Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri hakkında İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’tan bilgi

‘YAYGARAYI BASALIM’

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na verilen sözleri kadınların tutacağını belirten Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cemile