/
6 dakikada okunabilir

KÜTAHYA BİLİMLE ŞENLENDİ

Kütahya’da dördüncü kez gerçekleştirilen bilim şenliğinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin halka yayılması hedefiyle 101 atölye ve 3 söyleşi gerçekleştirildi. 3 gün süren etkinliklerde robotik kodlamadan, güneş ve ay gözlemine kadar birçok etkinlik yapıldı

Tübitak 4007 Bilim Şenlikleri kapsamında düzenlenen “Kütahya Bilimle Şenleniyor” projesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kendinyap Atölyeleri ve Konferans Salonları, Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi Atölyeleri ve Gözlemevi, Özel Kırdar Bilgiören Koleji Planetaryumu ve Kütahya Sera AVM Etkinlik Alanlarında düzenlenen etkinliklerde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin halka yayılması ve ülkemizde bilim şenliği geleneği ve kültürü oluşmasını amaçlandı.

101 ATÖLYE 3 SÖYLEŞİ

Bu kapsamda düzenlenen toplam 101 atölye ve 3 söyleşinin olduğu Kütahya Bilimle Şenleniyor projesi kapsamında ilk gün öğrenci ve öğretmenlere katıldığı, Endüstri 5.0 Makineler Nasıl Öğreniyor söyleşisinde Prof. Dr. Eyyüp Gülbandılar, Prof. Dr. Alpaslan Duysak ve Öğretim Görevlisi İbrahim Özcan’ın katıldı.

Günün ikinci söyleşisinde ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ve İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit konuşmacı olarak “Kütahya’nın Eğitim Vizyonu” konusu hakkında bilgi ve görüşlerini öğrenci, öğretmen, okul yöneticileri ve diğer katılımcılara aktardı.

‘Kütahya Bilimle Şenleniyor’ projesi kapsamında, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ‘Kütahya ve Kentleşme; Nasıl Bir Kent Hayal Ediyoruz?’ paneline konuşmacı olarak katıldı.

 ‘Kütahya ve Kentleşme; Nasıl Bir Kent Hayal Ediyoruz?’ konulu söyleşide Kütahya DPÜ Doç. Dr. Murat Yaman, ZEKA Genel Sekreteri Veli Oğuz ile birlikte Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, konuşmacı olarak katıldı. Başkan Işık konuşmasında şehirde yapılan ve Türkiye’ye öncülük eden Akıllı Kent Uygulamalarından söz etti. Türkiye’de ilk defa Kütahya Belediyesi’nin geliştirdiği ve uyguladığı akıllı çöp konteynerleri sisteminin Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Diğer taraftan Akıllı Kent Uygulamaları içinde yer alan akıllı durak, Wi-Fi, engelliler için Kioks, akıllı bilet toplama sistemi gibi birçok uygulamanın hayata geçtiğini ifade etti.

‘KENDİMİZE İNANMALIYIZ’

Kütahya’nın yapılan her şeyi eleştirmemesi gerektiğini belirten Başkan Işık, “Nasıl Bir Kütahya Hayal Ediyorsunuz? Denildiğinde, teknolojiyi sindirmiş ve entegre olmuş, Türkiye’de tercih edilen ilk beş il konumunda olan, yaşayanların huzur ve refah içinde bir yaşam sürdüğü Kütahya için yola çıktık. Bu söylediklerimizin bir kısmını hayata geçirdik. Gençlerimiz bizim için çok önemli. Onlarla her fırsatta bir arada oluyoruz. Bazen hemşerilerimizin ‘Kütahya’da yapılamaz, Kütahya’da olmaz’ gibi söylemlerini duyuyoruz. Küçük detaylara takılıp kalmamalıyız. Detaylar bizim ve şehrimizin zamanını çalıyor. Öncelikle kendimize ve şehrimize inanmalıyız. Başka iller nasıl yapıyorsa bizde yapabilir ve yapıyoruz” dedi.

Kütahya Bilimle Şenleniyor kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan Kendin Yap Atölyesi etkinlikleri, Kütahya Bilsem atölyeleri, AFAD Deprem Eğitim Çadırı, Proje Yazma Eğitimleri gibi etkinlikler gerçekleştirildi.

BİLİMLE DOLU ÜÇ GÜN

3 gün süren etkinliklerin son gününde Sera AVM’de her kesime hitap edecek şekilde robotik kodlama atölyesi, bilim atölyesi, fen deneyleri, güneş gözlemi, ay gözlemi etkinlikleri gerçekleştirildi.

Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Kütahya Bilimle Şenleniyor başlıklı proje çalışması; TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri destekleme programı 2020/1 çağrı dönemi kapsamında ülke genelinde desteklenen 53 projeden biri olmayı başardı.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek bilim şenliği kapsamında 101 atölye çalışması ve 3 söyleşi gerçekleştirildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

YOL GÖSTERECEK’

Okul bazlı değerlendirme raporunun kendileri için yol gösterecek bir kılavuz niteliği taşıdığını ifade eden milli Eğitim

HEYECAN DOLU ZİYARET

Arçelik Mini Garage, Origami/Krigami İstasyonu, 3D Tasarım İstasyonu, Robotik Kodlama İstasyonu, Mobil Uygulama İstasyonu, Nesnelerin İnterneti