4 dakikada okunabilir

TURKOVAC İÇİN PİLOT İL OLDUK

Faz 3 çalışmaları süren Turkovac aşısının vatandaşlara uygulanacağı pilot iller arasında Kütahya’nın yer aldığı öğrenildi. Şehirde vaka sayıları hızla artarken yoğun bakımlar da dolmaya başlıyor. Yerli aşı aşısız vatandaşların tereddüdünü kırmak için büyük umut vaat ediyor

Kütahya’da vaka sayıları hızla artarken koronavirüs kaynaklı ölümler şehrin gündemine bomba gibi düşüyor. Virüs genç yaşlı tanımazken hastanelerdeki yoğun bakımları aşısız vatandaşlar oluşturuyor. Yetkililer, her geçen gün aşının önemine vurgu yaparken aşı merkezine dönüştürülen Konak Rezidans, aşılamanın ilk günlerindeki yoğunluğu arıyor.

FAZ 3 ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Türk bilim insanları tarafından geliştirildiği için aşı tereddüdünü kırmada büyük bir umut vaat eden Turkovac aşısından ise güzel haberler geliyor. Covid-19’la mücadele kapsamında ilk çalışmaları Kasım 2020’de başlatılan yerli inaktif aşı Turkovac’ın kullanımı için geri sayım başladı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Erciyes Üniversitesi iş birliğiyle geliştirilen Turkovac aşısının faz 3 çalışmaları sürüyor.

Faz 3 çalışmaları süren Turkovac aşısının vatandaşlara uygulanacağı pilot iller arasında Kütahya’nın da yer aldığı öğrenildi. Geçtiğimiz gün Konak Rezidans Aşı Merkezi’nde “Turkovac Açık Etiketli Faz 3 Aşı Çalışması Merkezi” tabelasının yer alması da gelen bilgileri doğrular nitelikte.

Yerli aşının ilk aşaması olan Faz 1 çalışmaları, 5 Kasım 2020’de devreye alındı. 44 gönüllü üzerinde uygulanan Faz 1 aşamasının ardından ilk dozu 10 Şubat’ta uygulanan Faz 2 çalışmaları ise 250 gönüllüyle yürütüldü ve her iki aşamada da aşıyla ilgili olumsuz yan etki gözlenmedi. Yerli aşının etkinliğinin daha geniş bir kitle üzerinde değerlendirilmesini içeren Faz 3 çalışmaları ise 22 Haziran itibarıyla başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşının üçüncü fazının ilk doz uygulama programı için Ankara Şehir Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikte, yerli aşının adının “TURKOVAC” olduğunu açıkladı. Kovid-19’a karşı aşılama programının yoğun şekilde devam ettiği Türkiye’de yerli aşı Turkovac’ın da kullanıma sunulmasıyla yeni bir döneme geçilecek, kendi aşısını üreten Türkiye, salgınla mücadelede elini daha da güçlendirecek.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri