/
7 dakikada okunabilir

‘DESTAN YAZDIK’

Bakanlığı döneminde Kütahya’ya 17 baraj, 6 gölet yapıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “11 tane baraj ihalesi de yolda” dedi. Cumhurbaşkanı Irak temsilci olarak Ortadoğu’daki yatırımcı potansiyelinin takipçisi olduğunu belirten Eroğlu, Afyon ve Kütahya’ya bu yatırımları çekmek için temaslarda bulunduklarına değindi

Geçmiş dönem Çevre ve Orman Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevlerini yürüten ve bir dizi ziyaret için Kütahya’ya gelen Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilk olarak Kütahya Valisi Ali Çelik ile makamında bir araya geldi.

Kütahya Valilik Binası önünde Vali Ali Çelik tarafından karşılanan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şeref defterini imzalamasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu

‘KÜTAHYA’DA BARAJ YOKTU’

Bakanlık görevini üstlendiğinde Kütahya’ya çok büyük hizmetler yaptıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Burada Beşkarış Barajı dışında baraj yoktu. Kütahya’da 17 baraj, 6 göletle bir destan yazdık. Köprüler inşa ettik. Hatta ben ayrılmadan 11 tane baraj ve göletin de ihalesini yapmıştık. Onlar da geliyor” dedi. Eroğlu, sulama sorunlarının ortadan kalktığına ve 103 dere ıslahı ile ıslahın çoğunun tamamlandığına dikkat çekti.

Kütahya Bölge Müdürlüğü için çok güzel bir bina yaptıklarını ifade eden Veysel Eroğlu, “Kütahya’yı yemyeşil yapmak için 154 milyon fidanı toprak ile buluşturduk. “Okullar Hayat Bulsun” diye büyük bir seferberlik yaptık.  Köylere bal ormanları gibi gelir getirici ormanlar kurduk. Otomatik meteoroloji istasyonu diye bir şey yoktu. Elle okunurdu. Ankara’ya gidinceye kadar hava değişirdi. Biz bütün ilçelere 22 tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk toplam 22 tane. Artık Kütahya’nın havası dünyanın her yerinden anlık olarak görmek mümkün” ifadelerini kullandı.

‘İŞLETME MALİYETİNE HAVAALANI YAPTIK’

Kütahya’nın ikinci üniversitesi KSBÜ’nün kurulmasında da imzası olduğunu belirten Eroğlu, “Zafer Havaalanını Afyon, Kütahya, Uşak için ortak bir alan olsun diye açtık. Ama sadece havacılık açısından değil burası her haliyle önemli korunaklı bir nokta. Bu bakımdan faydalı. Mecliste bazı arkadaşlar hemen itiraz ediliyor. Zafer Havaalanı zarar ediyor diye. Zafer Havaalanı gibi devletin yaptığı hava alanları var. Onlara bizim ödediğimiz işletme giderleri bizim buraya verdiğimiz paradan daha çok. Yani işletme giderinin maliyetiyle biz hava alanı yaptık zaten. Kimse bunun farkında değil. Kütahya ile Afyon güzel bir iş birliği yaptı. Zafer Havaalanı’nda İstanbul’dan seferler başladı haftada 4 gün” dedi.

Altıntaş Zafer OSB’nin geliştirilmesi için gayretlerin devam ettiğine vurgu yapan Eroğlu, “Ben Cumhurbaşkanı Irak temsilcisiyim. Ortadoğu’da çok büyük yatırımcılar var. Onlarla temas kurduk. Türkiye’deki yatırım imkânlarının çok iyi olduğunu söyledik. Afyon ve Kütahya’ya bu yatırımları çekmek için bir gayretimiz var. Ayrıca Kütahya çini seramik açısından dünya lideri” şeklinde konuştu. Eroğlu Kütahya porseleni ve seramiğiyle yurtdışında karşılaştığında büyük bir gurur duyduğunu vurguladı.

‘BÜYÜK BİR HAMLE BEKLİYORUZ’

Vali Ali Çelik’i hem Kütahya’dan hem de Uşak’tan hemşerisi olarak hissettiğini belirten Veysel Eroğlu, “Sayın Valim sizden Kütahya için çok büyük bir hamle bekliyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Eroğlu’nu Kütahya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyetin altını çizen Vali Ali Çelik, Zafer OSB’de 5 milyon metrekare alanın yüzde 85 tahsisinin yapıldığını vurgulayarak “2 fabrikamızda inşaat izni için imar müracaatları için bildirimlerde bulundular. Tahminimiz 2023 e kadar baya bir mesafe kat edeceğiz. Ayrıca porselen üretimimizin 60’ı ihracata döndü. Ülke sanayisi için ciddi bir ivme” dedi.

Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ziyareti sırasında; Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, PARKHAYAT Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Enis Arabacı, Adalet ve Kalkınma Partisi Kütahya İl Başkan Yardımcısı Yasemin Aşıkovalı Çakır da yer aldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

‘YAYGARAYI BASALIM’

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na verilen sözleri kadınların tutacağını belirten Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cemile

KÜTBO KARDEŞLERİYLE BULUŞTU

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörlerin değerlendirildiği “Türkiye’de Ekonomi Gündemi” programına katılan KÜTBO, kardeş borsaların üyeleriyle gelecekte