3 dakikada okunabilir

Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş; ÇİFTÇİ MAĞDUR


Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde açıklamalarda bulunan Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, kadın çiftçileri destekleme projelerinin tohum, mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatlarındaki artış ile sorunların çözümü için yetersiz kaldığını, tüm çiftçilerin mağdur olduğunu belirti
Bugün 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü. Tarlasında, bahçesinde gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerin Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlayan Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, GAZETE KIRKÜÇ’e özel açıklamalarda bulundu
DESTEK PROJELERİ DEVAM EDİYOR
Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Tarımı Destekleme Kurumu, KOSGEB gibi kurumların son dönemde özellikle kadın çiftçilerin üretime devam etmesi için yeni destek projeleri oluşturduğuna dikkat çeken Ömer Demirtaş, “Kütahya’da da Arıcılık Projesi, Safran Projesi, Kırsal Kalkınma Projeleri ve Sulama projeleri gibi kadın çiftçilerimizin yararlandığı projeler var. Bu projelerin bir kısmı 2021 yılında da devam ediyor” şeklinde konuştu.
Var olan tüm projelere rağmen çiftçilere verilen desteklemelerin yetersiz kaldığından yakınan Demirtaş, “Üretim için yapılan her işlemin maliyeti çok arttı. Bu da destekleri yetersiz bırakıyor” dedi.
ÇİFTÇİ MAĞDUR
Çiftçilerin sorunlarının başında tohum, mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatlarındaki artışın geldiğini belirten Ömer Demirtaş, “Ürünlerin getirisi az. Çiftçi düşük fiyattan satış yapabiliyor. Ürettiğini pazarlamasa sıkıntısı var” dedi. Yaşanan sorunlara iklim faktörlerinin de eklendiğini ifade eden Demirtaş, bu sene yaşanan kuraklık, sel, dolu gibi olayların çiftçiyi mağdur ettiğini dile getirdi. Akaryakıta gelen zamların toplumun her kesimini etkilediği gibi kadın erkek her çiftçiyi de vurduğunu açıklayan Ömer Demirtaş, akaryakıta gelen zammın maliyetleri çok artırdığı için çiftçileri mağdur ettiğini vurguladı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri