4 dakikada okunabilir

ÖĞRENCİNİN EN BÜYÜK SORUNU ULAŞIM

Değerleri yokluklarında anlaşılan üniversite öğrencileri, en büyük sorunlarını ulaşım olarak açıkladı. Otobüslerin doluluğundan ve şoförlerin öğrencilere kaba davranmasından şikâyet eden öğrencilerin ortak önerisi kampüse giden otobüslerin hem kapasitesini hem de sıklığını artırmak

Yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla üniversite öğrencileri şehre döndü.  Üniversite öğrencilerinin olmadığı dönem özellikle Kütahya esnafı büyük bir gelir kaybı yaşadı. Kütahya’nın Cadde ve sokaklarını cıvıl cıvıl sesleriyle yeniden dolduran ve şehrin ekonomisindeki önemi uzaktan eğitimde daha da iyi anlaşılan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencilerine Kütahya’da yaşadıkları en büyük sorunu sorduk.

‘OTOBÜSLER TIKLIM TIKLIM’

En büyük sorunlarını ulaşımın pahalı olması olarak açıklayan Dilara Oğuz, “Geldiğimizde zamla karşılaştık.10 dakikada bir otobüs var ama çok dolu. Öyle olunca oturmamız mümkün olmuyor dersten çıkmışsın yorgunsun, kampüs şehre uzak. Merkezde oturuyorum, oradan bindiğimizde zaten tıklım tıklım. Sınav zamanları yetişememe korkusu yaşıyoruz. Büyük otobüsler bir iki tane bu hattın hepsi büyük olsa daha iyi olur. Bence onun dışında Kütahyalı insanlar iyi davranıyor. Zaten her şehirde de iyisi var kötüsü var. Kampüsümüz zaten çok güzel” ifadelerini kullandı.

‘ÖĞRENCİYE KABA DAVRANIYORLAR’

Uzun bir zaman memleketinde yaşadıktan sonra şehre ve ailesinden ayrılmaya yeniden alışmaya çalıştığına değinen Nimet Sarı, “Ama şehirle büyük bir sıkıntım yok karşılaştığım esnaf amcalar teyzeler özellikle çok tatlı davranıyor hep. Belki tek sorunum ulaşım olabilir bazen uyarılarını bağırarak yapıyorlar. “Arkaya ilerle” demek yerine “Arkaya ilerler misiniz” demek bu kadar zor olmamalı. Bu tarz şoförler oluyor. Özellikle öğrenciye daha kaba davranıyorlar. Geçtiğimiz senelerde kavga da çıkmıştı hatta. Daha kibar daha iyi davranmalarını isterdim”dedi. 7A gibi kampüse giden otobüslerinin turlarının sıklaşmasını isteyen nimet Sarı, özellikle sınav zamanları yetişemem korkusu yaşadıklarını belirtti ve “Körüklü otobüslerin sayısının da artabilir çünkü onlar bizim için daha rahat oluyor valizlerimiz de koyabiliyoruz memleketten geldiğimizde” şeklinde konuştu.

Merkeze giden otobüslerin çok kalabalık olmasından ve kampüs içinde çok fazla yürünmesi gerektiğinden şikayet eden Mert Gül, hangi duraktan hangi otobüs kalkıyor bilmedikleri için şehri keşfedemediklerini belirtti. Hangi otobüsün geçtiğinin her durağa asılması gerektiğini vurgulayan Gül başka şehirlerde bu uygulamanın işlediğinden bahsetti. Can Taşkın ise, “Kütahya’nın insanı öğrenciye ön yargılı ve farklı gözle bakıyor benim en büyük sorunum bunu hissetmek ve otobüsler. Otobüsler çok kalabalık” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

BU ALANDA SİGARA İÇİLMEZ!

Dumansız Kampüs projesi kapsamında DPÜ kampüsünde tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda ‘Sigara İçilmez’ sembolleriyle işaretlemeler