/
8 dakikada okunabilir

60 MİLYONU ASILSIZ!

  112 Çağrı Merkezini gereksiz yere arayıp meşgul edenlere dair haberleri okuyunca insanların canıyla malıyla oynayıp tehlikeye atanlara ne diyeceğimi bilemiyorum. Acil bir hastanın, yaralının ya da hayati tehlikesi bulunan birinin yaşama tutunması amacıyla ilk aradığı 112 acil çağrı merkezini bilerek gereksiz yere arıyorlarsa sadece Allah izan vicdan versin derim. Çünkü bu durum bireysel olduğu kadar toplumu da ilgilendiren önemli bir mesele. Hele bugünlerde daha çok dikkatli olmalıyız. Çünkü kovid salgınında büyük artış var.

 13 Ekim günkü gazetemizde vicdan sahibi herkesi üzecek bu konuyla ilgili bir haber vardı. Bence çok mühim olan bu haber toplumda ne kadar yankı buldu bilemiyorum. Zira vatandaş yemek siparişi, ya da telefon denemesi için bu kuruluşu arıyor. Sağduyu sahibi okurlarımızın duygularına tercüman olan gazetemiz bunu ” Yemek siparişi için 112 mi aranır!” başlığıyla verdiği haber özetle şöyleydi.

” 2020’de 112 Acil Çağrı Merkezine gelen 88 milyon 341 bin 131 çağrının 59 milyon 720 bin 69’unun asılsız çağrı olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada asılsız çağrılar arasında ‘ Telefon denemek, ‘ Yemek siparişi vermek’ için arayanlar olduğu belirtildi.” 

 Bu sayı geçen yıl Kütahya’da ise şöyleydi. İlimiz 112 Acil Çağrı Merkezine gelen 505 bin 680 çağrıdan 273 bin 472’sinin asılsız olduğu belirtilmişti. Yani arayanların %54’den fazlası asılsız çıkmış. Bu rakamı görünce yine bu köşede aynı minvalde bir yazı yazmış bunun sakıncasını dile getirmiştim.

Ne acayip değil mi? Adamın ya da bayanın canı yemek istemiş, en iyi döneri, kebabı orası yapar diye 112’yi arıyor. Yanlış araması mümkün değil zira çok bilinen sabit bir numara. Bu tamamen bir sorumsuzluk değilse nedir? Ancak sorunlu tiplerin yapacağı bir hareket. Bu tip insanlar kendini düşündüğü kadar başkasını düşünmezler. Yaptıklarının ne kadar tehlikeli olduğunu düşünselerdi bunu yapmazlardı. Ya da aldığı veya düşürdüğü telefonunu denemek için 112 acil çağrı merkezini arayarak ” Alo, alooo, sesim geliyor mu” diye sormazlardı. Kim bilir daha ne saçma istek ve sorular vardır. Kendilerine verilen cevapta ‘ Hanımefendi, beyefendi burası 112 acil çağrı merkezi” denildiğinde bir özür diliyorlar mı acaba.? 

 Vatandaşların acil durumlarda sadece tek bir numarayı arayarak yardım isteyecekleri 112 Çağrı Merkezleri ülkemiz genelinde yaygınlaşmasıyla daha süratli ve etkin hizmet verir duruma geldi. Bu hizmetin yaygınlaşmasıyla birlikte son 3 ayda 31 Milyon 964 bin 196 çağrının cevaplandığı ve bu çağrıların birçoğunun asılsız olduğu belirtildi. Elimizde Kütahya ile ilgili bu yıla ait bir bilgi olmadığı için bir şey diyemiyorum. Ama geneldeki artışın yerele de yansıyacağını tahmin ediyorum.

 Can ve mal kayıplarının önlenmesi için canhıraş mücadele eden bu merkezin öyle eften püften şeylerle aranması, personelin meşgul edilmesi medeni insana yakışır bir durum değil. Çünkü orada görev yapan değerli insanlar bizim için gayret ediyorlar. Dolayısıyla onların saniyesi bile önemlidir. O fedakâr insanlar canı malı kurtarmanın derdindeler. Kendi dertlerini, sorunları öteleyerek işlerine odaklanırlar. Böylesine kutsal görev yapan bu insanların meşgul edilmesi kim bilir ne canların yitirilmesine, hanelerin yanıp kül olmasına neden oluyor. Belki bu can ve mal sizin en sevdiklerinizden birinin de olabilir. Kimsenin canını, malını tehlikeye atmaya hakkımız yok. Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sende başkalarına yapma. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun bu güzel insanlar onlarını canını, malını kurtarmak için mesai mefhumu gütmeksizin görevini en iyi şekilde, bazen de kendi canlarını tehlikeye atarak kutsal görevlerini ifa ediyorlar.

11,478 personeli ile 7/24 saat esasına göre çok önemli hizmet veren 112 acil çağrı merkezi geçen yılın mart ayından beri 19 aydır ülkemizde her alanda tesirini gösteren coronavirüs sebebiyle büyük iş yükü altındalar. İşlerinin misli misli artığı can pazarının yaşandığı bu süreçte bu merkezi gereksiz, asılsız yere arayıp meşgul etmek can ve mal kayıplarının artmasına yol açar, büyük acılara neden olur. Bununda vebalı çok ama çok ağırdır. Bizim inancımızda bir insanı kasten öldüren, bir insanlığı öldürmüş gibidir.  

 Bazı okurlarımın ‘ sen ne kadar yazarsan yaz, ilgililer ne söylerse söylesin o gafiller bildiğini okurlar” dedikleri buradan duyar gibiyim. Yani bir anlamda ‘ Gafile kelâm, nafile kelâm’ olduğunu ima ediyorlar. 112 acil çağrı merkezlerinin gereksiz aramanın, meşgul etmenin ne gibi acı sonuçlara yol açacağını bilen duyarlı vatandaşlarımızın bunu yapmayacağı kanaatindeyim. Lütfen bu gibi mühim kuruluşları gereksiz aramayalım, meşgul etmeyelim, yapanları da uyaralım diyorum.  Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli GAZETE KIRKÜÇ okurları.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

ÜÇÜNCÜ SAYFA !

Gazetelerin birinci sayfaları.. Televizyonların haber bültenleri, gündüz kuşağı programları.. Üçüncü sayfa haberlerinden geçilmiyor. Nedir bu üçüncü

YARALARI KAŞIYANLAR VAR

  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu, geçmişte yaşanan hataları telafi etmek amacıyla helalleşme yolculuğuna çıkacağını

TRAFİK NOTLARI..

Bundan yaklaşık 10 gün kadar önce genel basında yer alan bir habere göre; 2002- 2020 yılları