6 dakikada okunabilir

ÇİNİGAZ YÖNETİMİ SORULARI CEVAPLADI: İŞLEMLER MEVZUAT GEREĞİ

Usulsüz kullanım ve adil fatura uygulaması hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çinigaz Mali ve İdari İşler Müdürü Fatma Özorak, “Mevzuata göre başkası adına doğal gaz kullanımı usulsüzlüğe giriyor ve bunun düzenlenmesini yapmak gerek. Adil fatura uygulamaları ise mekanik ve elektronik sayaçları eşitlemeyi amaçlıyor” dedi.

Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kütahya Hilton Garden Inn’de basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensupları, Kütahyalılardan gelen talep ve önerileri Çinigaz yönetimine iletti

Hem dağıtım hem de işletme faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Çinigaz İşletme Müdürü Muammer Ay, “Tavşanlı Emet Hisarcık Simav Gediz, Çavdarhisar ilçelerine doğalgaz ulaştırılmış durumda. Bunun yanında sayaç işlerimiz var. Bugünkü toplantı konumuz üç ana başlıktan oluşuyor. Birincisi, usulsüz kullanımla alakalı olacak. İkincisi elektronik sayaçlar için her ay çıkartılan adil fatura adı altında müşterilere bilgi olarak bırakılan faturalar olacak. Üçüncü konumuzda buna bağlı bir elektronik sayaçtan mekanik sayca geçmek isteyen abonelerimiz için bir kampanyamız var” dedi.

‘BAŞKASI ADINA GAZ KULLANMAK USÜLSÜZ’

Usulsüz kullanım hakkında basın mensuplarına bilgi veren Çinigaz Mali ve İdari İşler Müdürü  Fatma Özorak, “Başkası adına doğal gaz kullanımı usulsüzlüğe giriyor ve bunu düzenlenmesini yapmak gerekiyor. Mevzuat gereği doğalgazı kim kullanıyorsa o hanede kim oturuyorsa onun adına abonelik sözleşmesi yapmamız gerekiyor. Bizim usulsüzlük tespitimiz nüfus kayıt örneklerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda oluyor. Kiracılar da tapusu farklı bir kişinin üzerine olsa da o evde ikamet ettiğini kira sözleşmesi ile kanıtlarsa bir problem yaşanmıyor. Ev sahibinizin üzerineyse usulsüz kullanıma giriyor. Çünkü siz bir başkası adına gaz kullanıyorsunuz. Aboneliği üzerinize aldırmalısınız. Valiliklerden ikinci adres beyanı ile yazın ya da kışın adres değiştirme durumunu belgelendirdiğinizde de herhangi bir işlem yapmıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘AMAÇ SAYAÇ TÜRLERİNİ EŞİTLEMEK’

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) söz konusu mevzuatının tüm illerde geçerli olduğuna ve tüm şirketlerin bunu uygulamak zorunda dikkat çeken Fatma Özorak, “Adil fatura uygulamamız, yine mevzuatta belirtildiği şekilde 2018 yılında yürürlüğe giren bir madde gereği yapılıyor. Bu adil fatura uygulamaları mekanik ve elektronik sayaçları eşitlemek için yapılmış bir mevzuat” ifadelerini kullandı.

Mekanik sayaca geçmek isteyen tüm aboneler için bir kampanya oluşturduklarına değinen Özorak, ön ödemeliden mekanik sayaca geçmek için yapılması gereken adımları şöyle açıkladı: “Kapatma talebi veriliyor. Gün içinde endeksiniz alınıyor. Gerekli evraklarla ertesi gün başvuruluyor. İşlem bedeli 655 tl 5 taksit yapıyoruz. Sayaç bedelinin taksitleri faturaya yansıtılabiliyor. Ancak faturalıya geçme gibi bir zorlamamız asla yok.”

KİOSKLAR ARTACAK

Sıramatiklerde incelendiğinde yükleme yapmak ya da fatura ödemek için saatlerce beklenmesi gibi bir durum yaşanmadığını belirten Fatma Özorak, “Alınan raporlarda da ortalama bekleme süresi iki dakika.  Belki pandemi döneminde biraz sorun yaşandı kuyruklar oldu çünkü hem halkın hem de çalışanlarımızın sağlığını korumak adına mecburen sırayla almak kaldık. Şu anda da öğrencilerin şehre dönmesinin yaşattığı bir yoğunluk var.” ifadelerini kullandı. Kütahya’da 130bin abonesi bulunan Çinigaz’ın önüne dolum için 7 gün 24 saat çalışan iki tane kiosk koyduklarını açıklayan Özorak, kioskların çoğaltılması hedeflediklerine değindi. Özorak adil fatura uygulaması sayesinde ön yüklemeli aboneler için yükleme limitin kaldırıldığını da belirtti. 

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri