2 dakikada okunabilir

AORT DAMARI AMELİYATSIZ DEĞİŞTİ

KSBÜ mucize gibi operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Aort kapağında darlık olana 88 yaşındaki hastanın aort damarı ameliyatsız bir şekilde değiştirildi

Aort kapağında ciddi darlık olan 88 yaşındaki ameliyat riski yüksek olan hasta, T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

KSBÜ Kardiyoloji ile Kalp ve Damar Cerrahisi hekimlerinin dahil olduğu operasyonda hastanın göğüs duvarı açılmadan kasıktan yapılan bir işlem ile aort kapağı ameliyat edilmeden başarıyla değiştirildi.

AORT DARLIĞI NEDİR?

Aort darlığı özellikle ileri yaşla beraber, kapağın kireçlenerek açılabilirliğini kaybetmesi sonucu darlık gelişmesi durumudur. Ciddi darlık oluştuğunda ve hastada şikayetler oluşmaya başladığında kapağın cerrahi olarak metal veya biyolojik protez kapakla değiştirilmesi gerekmektedir. Kapak değişikliği yapılmayan hastalarda ciddi aort darlığına bağlı zamanla kalp yetersizliği ve ani ölüm görülebilmektedir.

MUCİZE OPERASYONLARA

YENİSİ EKLENDİ

Aort damarının ameliyatsız değişmesi KSBÜ Kardiyoloji ekibinin hayati operasyonlarına yenisini ekledi. Daha önce 81 yaşındaki bir hastanın tekrarlayan inme (felç) atakları sonucu ameliyatsız “Atriyal Apendiks” adı verilen kesesi kapatılmıştı. Kütahya’da ilk kez gerçekleştirilen bu yöntem için Kardiyoloji Anabilim Dalının (AD)  yaptığı açıklamada, “Hastamızda cerrahi yönteme gerek kalmadan, 3 boyutlu ekokardiyografi eşliğinde, kasıktaki toplardamardan girerek,  tıpa benzeri bir cihazla anjiyografi laboratuvarında atriyal apendiks adı verilen keseyi kapattık. Ardından hastamızı 1 gün sonra sorunsuz şekilde taburcu ettik.” denildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri

VAKA SAYILARI DÜŞÜYOR

Kütahya’da vaka sayıları düşmeye devam ediyor. 6-12 Kasım haftasında 100bin kişide vaka sayısı 215,54 oldu. Sağlık

DİYABETİ FARK EDİN

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Vali Çelik ile bir araya gelen ‘Tip 1 Diyabet’li çocuklar diyabet