7 dakikada okunabilir

SİZİN ORALARIN NESİ MEŞHUR?

‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganıyla düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Kütahya’ya özgü Tavşanlı leblebisi, paşa helvası, bitli helvası, çinisi, cimcik aşı, kızılcık tarhanası, el işi ürünleri ve kıyafetler yoğun ilgi gördü. Kütahya’da coğrafi işaretli ürünlerin 10’a yükseldiğini belirten KÜTBO Başkanı Necati Gültekin markalaşmanın önemine değindi

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteklediği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde 11.YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı Antalya’da düzenlendi.

‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’, ‘Bir Adımda Anadolu’ sloganlarıyla ANFAŞ’da düzenlenen fuarda Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZAFER) katkılarıyla; Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Kütahya İl ve İlçe Ticaret ve Sanayi Odaları, Kütahya Belediyesi, Pazarlar Belediyesi, Çiniciler Odası, Pazarlar MYO ile Yöresel Ürün üreten Oda, Borsa Üyeleri Kütahya’nın Coğrafi İşaretli ve Yöresel Ürünleriyle stand açtı.

KÜTAHYA STANDINA YOĞUN İLGİ

Kütahya’nın stantları katılımcılar tarafından yoğun ilgi görürken, başta çini olmak üzere Kütahya’ya özgü ürünler, el emeği göz nuru yöresel kıyafetler, gıda ve hediyelik eşyaların yer aldığı Kütahya standı ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’nın zengin geçmişi ve kültürü ile fuarda ön plana çıktığını ifade etti. Kütahya’nın yöresel ürünler noktasında da zenginliğinden söz eden Başkan Işık, bu tarz fuarların önemine değinerek, son dönemde gerçekleştirilen uluslararası UCLG Dünya Forumu başta olmak üzere bu gibi etkinliklerle Kütahya’nın adının ulusal ve uluslararası arenada tanıtımının yapıldığını söyledi.

ZAFER hizmet verdiği bölgede 57 coğrafi işaretli ürün YÖREX’de sergilendiğini belirten ZAFER Genel Sekreteri Veli Oğuz, “Stantlarımıza gelen misafirleri valiliklerimiz, belediyelerimiz, ticaret ve sanayi odalarımız, ticaret borsalarımız, kooperatiflerimiz, esnaf odalarımız ve özel sektör paydaşlarımızla en güzel şekilde ağırlayarak bölgemizi temsil ediyoruz” dedi.

Kütahya Standını ziyaret eden TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıkıoğlu’na KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Borsa tarafından alınan Kütahya’nın Coğrafi İşaretli ürünleri ve yöresel ürünlerinden hediye etti.

MARKALAŞMAYA CİDDİ KATKI

KÜTBO’nun yapmış olduğu çalışma ve başvurular sonucunda Kütahya’nın Coğrafi İşaretli Ürün sayısını 3’ten 10’a yükseltildiğini ve bu ürünlerin YÖREX fuarında tanıtımını yapmaktan son derece mutluluk duyduğunu belirten KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Yöresel ürünlerin coğrafi tescil almalarının yerel ekonomilerin gelişmesine, istihdamın artmasına ve markalaşmaya ciddi katkılar sağladığını söyledi.

Fuarların Borsa üyeleri için iş geliştirme ve ikili görüşmeler konusunda büyük fırsat olduğunu vurgulayan Gültekin, “Borsa üyelerimizle katıldığımız YÖREX fuarında bunun olumlu etkilerini gördük, üyelerimiz e-ticaret ve pazar paylarının arttırılması konusunda gerekli girişim ve işbirliklerinde bulundular” şeklinde konuştu

Yöresel ürünlerin markalaşmasını sağlamak ve ticarileşme süreçlerini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen YÖREX’te Kütahya’nın Tavşanlı leblebisi, paşa helvası, bitli helvası, çinisi, cimcik aşı, kızılcık tarhanası, el işi ürünleri ve kıyafetler katılımcıların beğenisini kazandı.

Anadolu’nun her bir köşesinden 10 bine yakın yöresel ürünün “Sizin oraların nesi meşhur” sloganıyla sergilendiği fuarda, 76 il ile birlikte KKTC’den de katılım sağlandı. Bu yılki YÖREX Fuarında 113 oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı, 83’ü kadın toplam 150 kooperatif, 650’nin üzerinde firma, Fuarda, 9 zincir market ve e-ticaret sitesi ile üreticiler ve katılımcılara yüz yüze iş görüşme imkanı bulunuyor. Fuar süresince bine yakın görüşmenin beklendiği organizasyonda, coğrafi işaretli ürün üreten ve ticaretini yapanlara e-ticaret ve dijital dönüşüm desteği eğitimleri veriliyor. Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) ile birlikte ‘Coğrafi İşaretler YÖREX Buluşması’ isimli seminer de yapılıyor.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri