3 dakikada okunabilir

24 SAATTEN FAZLA ÇALIŞTIRILMAMALI

Asistan doktorların 36 saat aralıksız çalışmalarına sebebiyet veren çalışma saatlerine düzenleme getirilmesinin şart olduğunu belirten Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkanı Ahmet Lütfi Demirsöz, “Doktorlar 24 saatten fazla çalıştırılamaz diye bir şart konabilir” dedi.

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde 36 saatlik nöbetinin ardından evine dönen Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı olan Dr. Rümeysa Berin Şen (25) sağ şeritte park halinde duran kamyona arkadan çarpması sonucu vefat etti.  Asistan doktorların uzun nöbet saatlerini tartışmaya açan kazanın ardından Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Kütahya Şube Başkanı Ahmet Lütfi Demirsöz, GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulundu. 

UZUN SÜREDİR BU

SİSTEMLE ÇALIŞIYORLAR

Asistan doktorların 24 saat nöbet sonrası 8 saat daha çalıştırıldığını belirten Ahmet Lütfi Demirsöz, “Tüm Türkiye’de yaşanan bu sorun Kütahya’da da aynı. Sadece pandemi döneminde değil asistan hekimler uzun süredir bu sistemle çalışıyorlar. Mesai saatinden sonra da devam ediyorlar. 24 saatten sonra hiç dinlenme fırsatı bulmadan 8 saat daha çalıştırılıyorlar” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu’nun bu konuda düzenleme yapmasını beklediklerini de vurgulayan Ahmet Lütfi Demirsöz, “Doktorlar 24 saatten fazla çalıştırılamaz diye bir düzenleme yapılabilir” dedi.

‘YORUCU KOŞULLARDA

BÜYÜK FEDAKÂRLIK’

Genç doktorun ölümü kamuoyunda büyük yankı buldu. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, yayınladığı başsağlığı mesajında “Geçirdiği trafik kazası sonucu meslektaşımız Dr. Rümeysa Berin Şen yaşamını yitirdi. Ne yazık ki asistan evlatlarımız çok yorucu koşullarda, büyük fedakârlıklarla görev yapıyorlar ”ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap ise bir hekimin 36 saat aralıksız çalışmasının “kabul edilemez” olduğunu vurgulayarak sorunun acilen çözülmesi gerektiğini belirtti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Uncategorized haberleri

KRİTİK 4 HAFTA

Belediye Kütahyaspor, şampiyonluk hedefiyle yola çıktığı grubunda 11 puan geriye düşerken, kritik 4 maça çıkacak. Belediye

ZAMLARA YETİŞEMİYORUZ

Kütahya’da çarşı ekmeği iki buçuk TL ev ekmeği 8 TL’den satılmaya başlandı. Zammın en büyük nedenini