/
7 dakikada okunabilir

GÜZEL HABER

Şöhreti ülke sınırlarını aşan ressam, neyzen, minyatürist, hat ve tezhip sanatçısı ve bir gönül insanı Ressam Ahmet Yakupoğlu aramızdan ayrılalı 5 yıl oldu. Bir kez daha rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.

Büyük Ressam Yakupoğlu ömrünün son yıllarında kendi adına kurduğu vakfı feshederek tüm mal varlığını, 2240 adet kitabının bulunduğu kütüphanesini, 1259 adet tablosunu gelecek nesillere miras olması düşüncesiyle Dumlupınar Üniversitesine bağışlamış / emanet etmiştir. Çinili Cami de dahil.

Üniversite de bir kadirşinaslık, bir vefa örneği olarak anlamlı bir proje ile ressam Yakupoğlu’ nun bütün eserlerinin yer alacağı bir müze..                                     Banisi olduğu Çinili Cami ve doğduğu evin restorasyonu ve çevre düzenlemesinin de yer aldığı ayrı bir proje yaparak 2018 de tamamlanacağını hedefine koymuştu..   Sene 2021..!   2022 ‘ye ramak kaldı.

☆☆

 Çinili Cami zeminden kaynaklı sıkıntılar sebebiyle 3 senedir hem ibadet ve hem de ziyarete kapalı.                                                Gerek ulusal gerekse yerel basında bir çok kere haberlere ve köşe yazılarına konu oldu. Naçizane biz de 4-5 kez bu köşeden hassasiyeti dile getirdik.

Çinili Cami; iç ve dış mimarisiyle Türkiye’ de ve dünyada emsalsiz bir yapıya sahip. Özellikleriyle de herkesin beğenisini kazanmıştır. Cami; içi, dışı ve minaresi özgün Kütahya Çinileriyle süslendiğinden Çinili Cami adını almıştır.

1973 yılında Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılan Çinili Caminin  projesinden mimarisine, iç ve dış tezyinatından çevre düzenlemesine, şadırvanından yol üstündeki çeşmesine ve ibadete açıldığı güne kadar ki her safhasında ünlü ressamın büyük emeği ve imzası vardır.

Çinili Cami Orta Asya’dan günümüze bütün bir medeniyetimizin izlerini, minaresi Asya üslubunu, gövdesi sekizgen, kubbesi ve son cemaat mahalli Selçuklu dönemi özelliklerini taşımaktadır.

☆☆

Çinili Cami için bugüne kadar bir çok kez ilgili kurum ve üniversitelerden görüş alındı, çözüm adına toplantılar düzenlendi ve bugünlere gelindi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Dumlupınar üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Kazım Uysal Kütahya basını ve ajans temsilcileriyle bir toplantı yaparak üniversitenin son 2 yılını değerlendirmiş ve basın mensubu arkadaşların sorularını cevaplamış.           

Yaklaşık 3 yıldır kapalı olan, herkesin ve her kesimin sabırsızlıkla açılmasını beklediği Çinili Cami hakkında ilk defa bu kadar net ve yüreklere su serpen güzel haberler vermiş.

Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal hocanın bu şehirdeki herkesi sevindiren açıklamalarından önemli satır başlarını siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum.

Yeni oluşturulan Bilim Kurulu yıkmadan yapmanın yöntemini bulmuş. Hazırlanan proje Anıtlar Kurulunca da onaylanmış.

Dünyada bir ilk olacak uygulama ile minare yıkılmadan yerinden alınıp, zemin sağlamlaştırılması sonrası tekrar yerine taşınacak.

Böyle kıymetli bir eserin yeniden hayat bulması için maliyet artışından kaçınılmayacak.

Yakın zamanda ihaleye çıkılacak.

Çalışmanın yürütülmesi teknik heyetin takdirinde.

Fiziki yapımı tamamlanan Ressam Ahmet Yakupoğlu Müzesi yakında açılacak. Eserler burada sergilenecek.

Atölyeler olacak.

Ressam Ahmet Yakupoğlu’ nun evi Kütahya’da bir destinasyon merkezi olacak.

Kütahya ya yurt dışından ve yurt içinden değişik sebeplerle gelenlerin gezip görmeden gidemeyecekleri önemli bir ziyaret durağı olacak.

Uzunca bir zaman sonra ve ilk kez yüreğimizi soğutan, sevindiren bu güzel haber için DPÜ Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Kazım Uysal hocamıza teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum. Hayatınızda hep güzel haberler olsun

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

ÜÇÜNCÜ SAYFA !

Gazetelerin birinci sayfaları.. Televizyonların haber bültenleri, gündüz kuşağı programları.. Üçüncü sayfa haberlerinden geçilmiyor. Nedir bu üçüncü

YARALARI KAŞIYANLAR VAR

  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu, geçmişte yaşanan hataları telafi etmek amacıyla helalleşme yolculuğuna çıkacağını

TRAFİK NOTLARI..

Bundan yaklaşık 10 gün kadar önce genel basında yer alan bir habere göre; 2002- 2020 yılları