3 dakikada okunabilir

‘SÜREKLİ BUNUNLA GÜNDEME GELİYORUZ’

Haydarlar Köyü’ne açılması planlanan mermer ocağının geçimini hayvancılıkla sağlayan köylüyü olumsuz etkileyeceğini belirten CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Kütahya sürekli açılmak istenen maden sahaları, mermer ocaklarıyla gündeme geliyor.” ifadelerini kullandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın Aslanapa İlçesi Haydarlar Köyü sakinleriyle bir araya geldi.

Köyde açılması planlanan mermer ocağı hakkında açıklamalarda bulunan Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın birçok yerinde hem maden sahaları hem de mermer ocaklarıyla doğanın talan edilmek istendiğini ifade etti.

Yaklaşık on köyü içerisine alan Haydarlar Köyü sakinlerinin geçimini hayvancılıktan sağladığına değinen Ali Fazıl Kasap, köy sakinlerinin açılmak istenen mermer ocaklarıyla birlikte mağdur edileceğini ve mermer ocağına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

‘BU KIYIMA DUR DEYİN’

Yetkilileri sorunun çözümü için harekete geçmeye davet eden Kasap, “Kütahya sürekli açılmak istenen maden sahaları, mermer ocaklarıyla gündeme geliyor. Havamızı toprağımızı, doğamızı talan etmek, ormanlarımızı ve verimli arazilerimizi zehirlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Murat Dağı’nda, Örencik’te Doğluşah köyünde olduğu gibi Aslanapa Haydarlar köyünde de aynı yola başvurdular. Buna izin vermeyeceğiz. Hayvancılıkla geçimini sağlayan köy sakinlerimizin yanındayız. Bu talana ve doğa katliamına dur demek için Kütahya Valisi Ali Çelik başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığını buradan uyarıyorum; Haydarlar Köyü mermer ocağına kurban ediliyor. Bu kıyıma dur deyin.” İfadelerini kullandı.

Aslanapa Haydarlar köyünde çobanlık yapan Ahmet Eşsiz, açılacak olan mermer ocaklarının hayvancılığı bitireceğini ve çevre köyler dahil herkesin bu konuda mağdur olduğunu söyleyerek, “hayvancılığı bitirmek istiyorlar” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

ESNAFA DESTEK DEVAM ETMELİ

Kütahya’nın yer altı ve yer üstü değerler açısında ‘zengin’ ortalama gelir seviyesi açısından ‘fakir’ bir il