////
8 dakikada okunabilir

ŞEHZADELERE LAYIK TANITIM

TV8 Ekranlarında yayınlanan ve izlenme rekorları kıran MasterChef Türkiye programı, kuruluşun ve kurtuluşun şehri, 400 yıl beylerbeyliği yapan şehzadeler şehri, çini, porselen ve seramik başkenti Kütahya’da çekildi. Kütahya’nın tanıtıldığı ve yemeklerinin yapıldığı program milyonlarca kişi tarafından izlendi 

Kütahya Valisi Ali Çelik öncülüğünde MasterChef Türkiye programı, Kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya’da çekildi. Tarihi milattan önce 3 bin yıl öncesine dayanan Aizanoi antik kentinde yapılan birbirinden lezzetli Kütahya’nın yöresel yemekleri milyonlarca kişiye tanıtıldı. Programın sunuculuğunu ve jüri üyeliğini üstlenen ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu’da Kütahya’dan övgülerle bahsederken, Kütahya tarihinin en büyük tanıtımlarından birine imza atılmış oldu. Programın yönetmeni Behçet Hıdıroğlu, Yapımcılar İrem Kanan, Bilgin Arslan ve Dış çekimler koordinatörü Jale Sarı’da bizzat Kütahya programına katıldılar. 

DEĞERLERİNE YER VERİLDİ 

Programın şeflerinden Somer Sivrioğlu ve yarışmacılar Sıtkı Olçar Çini müzesini ziyaret ettikten sonra Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar’ın atölyesinde çini tabak boyadılar. Mehmet Yıldırım ustanın Çark Showunu büyük bir beğeniyleizlenirken, yarışmacılar çarkın başına geçip Kütahya Çini hamurunu yoğurdular. Gezi sırasında ekip halkın büyük bir ilgisiyle karşılandı. Program Aizanoi Antik Kentinde çekilirken, çekim alanında Simav belediyesi mangal da Simav kestanesi yaparken, Gediz belediyesi tüm ekip ve gelen misafirlere bardakta tarhana çorbası, Tavşanlı belediyesi ise leblebi  ikramında bulunarak  mükemmel bir ev sahipliği yaptı. Programda Kütahya’nın yöresel ürün ve yemekleri özel bir ikram masasında tanıtıldı. Kütahyalı Hatice Burmaoğluşeflere canlı olarak Kütahya şibitini tanıttı. İbrahim Güneş’in Kütahya tarihi maketleri dekor olarak programa renk kattı. Güral Porselen’in Tavus kuşu ise ilgi odağı oldu. Programda Kütahya yemeklerinin yanında yöresel kıyafetleri, çinisi ve porseleni ve Kütahya’nın ilçelerine geniş yer verilerek tanıtılmış oldu. 

ŞEFLERE ÖZEL HEDİYELER 

Masterchef programı Güral Porselen, Baştaş grup, Çelikler, Keramika, üç yıldız madencilik sponsorluğunda Simav belediyesi, Gediz Belediyesi, Tavşanlı Belediyesi katkılarıyla Kütahya Valiliği koordinesinde gerçekleşti. Kütahya Valisi Ali Çelik, Burak Yılmaz’ın özel el yapımı bıçaklarını, Kültür Bakanlığı Çini sanatçısı Nida Olçar’ın çini güvercinlerini ve sıfır atık projesi kapsamında zeytinyağı şişesinden eritilmiş servis tabaklarını ünlü şeflere takdim etti.

KÜTAHYA TARİHİ VURGULANDI

Programda Cemile Gül’ün dizi bağlı kıyafetini giyerek şehzadeler şehrimizin saray ile olan ilişkisine dikkat çekildi.Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya tarihine ve değerlerine yer verirken, Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar, şehzadelerin Kütahya’da ki medreselerde eğitim alırken ecdadımızın saraya gidip padişah ve eşlerini giydirirken saray ve saray mutfağından nasıl etkilendiğini aktardı. Güral Porselen yönetim kurulu üyesi Ali Güral ise Çini, Porselen ve seramik alanında Kütahya’nın öncü bir il olduğunu belirtti. İl Kültür Müdürü Zekeriya Ünal’da jüri masasında olgunlaşma enstitüsünün yelek koleksiyonundan bir örnek giyerek temsiletti.

YÖRESEL YEMEKLER YAPILDI 

Yarışmacılar Kütahya’nın yöresel yemekleri arasında yer alan Sıkıcık çorbası, Zeytinyağlı muska kelem dolması, Dolamber böreği, Küp eti ve Sütlü incir tatlısınıpişirirken, kıyasıya yarıştılar. Çekimlere yarışmadan kısa bir süre önce elenen Kütahyalı yarışmacı MilhanErdem’de katıldı. Program Türkiye’de Reyting rekorları kırarken, Kütahya için büyük bir tanıtım oldu. 

JÜRİ’DE ÖZENLE SEÇİLDİ 

Programda jüri üyeliğini ise İnstagram fenomeni Sanem Benli, Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güral, Leblebi imalatçısı Halil İbrahim Sezer, İş Adamı Osman Baş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Kültür Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar, Yoncalı MTAL Teknik öğretmeni Nurdan Behice Doğru yaptı. Kültür Bakanlığı Sanatçısı Nida Olçar, programın yönetmeni Behçet Hıdıroğlu, Yapımcılar İrem Kanan, Bilgin Arslan ve Dış çekimler koordinatörü Jale Sarı’ya katılım ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

BU ALANDA SİGARA İÇİLMEZ!

Dumansız Kampüs projesi kapsamında DPÜ kampüsünde tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda ‘Sigara İçilmez’ sembolleriyle işaretlemeler