4 dakikada okunabilir

BUNLAR HAKSIZ İTHAMLAR

Bazı cami yaptırma dernekleri üyelerinin camilerin işleyişine müdahale ettiğine, imam hatip ve müezzinlere yıldırma politikaları uyguladıklarına dikkat çeken Diyanet-Sen Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban, din görevlilerinin dernek yöneticilerinin haksız ithamlarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban basın açıklamasında bulundu.

Din görevlilerinin peygamber varisi bir görevin bilinç ve sorumluluğu ile görevlerini yerine getirdiğini belirten Nazif Kocaçoban, gerek vakit namazlarının kıldırılması gerekse ölüm, doğum, düğün, sünnet gibi hayatın bütün alanlarında toplumla iç içe bir görev üstlendiğini hatırlattı.

YILDIRMA POLİTİKASI UYGULUYORLAR

Din görevlilerinin bazı cami dernek yöneticilerinin haksız ithamları ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Kocaçoban, “Maalesef bazı cami yaptırma derneği yönetimleri imam hatip ve müezzinler üzerinde baskı ve yıldırma politikaları ile mobbing uyguluyorlar.  Dernek yöneticilerinin imamlar üzerindeki bu amirane tavrına son verilmelidir” dedi.  

Din görevlilerin görevi ihmal etmesi durumunda ya da bir sorun yaşandığında müftülüklerin denetimler sonucu gerekli soruşturmayı yürüttüğüne vurgu yapan Kocaçoban, “Suçta şahsilik esastır.  Bütün imamlarımızı zan altında bırakan bu tür açıklamalar maalesef görevlerini büyük bir özveri ile yapan bunun yanında pandemi döneminde Vefa Destek Gruplarında, filyasyonda da görev alan din görevlilerimizi üzmekte motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

İŞVEREN DEĞİLSİNİZ!

Büyük bir gayret ve özveriyle çalışsalar da cami dernek yöneticilerinin camilerin cemaatine kavuşmasının ardından caminin işleyişine katılmaması gerektiğine de değinen Kocaçoban, bu aşamada izlenmesi gereken adımları şu sözlerle açıkladı: “Sadece bakım ve onarım işleriyle ilgilenmeli. Hepsi için söylemiyoruz ama bazı cami yaptırma dernek yönetimleri kendilerini imamların ‘işvereni’ gibi görüyor, imamdan kendilerine itaat etmelerini bekliyor, imamın yıllık izninden caminin lambasına kadar her şeye karışıyor.”

Cami derneklerinin din hizmetlerine yaptıkları katkıların farkında olduklarını ve takdir ettiklerini ifade eden Nazif Kocaçoban, sözlerine “Hepimizin bildiği gibi, camiler ve Kur’an Kursları etrafında oluşan vakıf ve dernekler, maddî kaynaklarını dinî kurumların isimlerini kullanarak elde ederler. Ancak, çok düzgün hizmet verenlerin yanında kimi vakıf ve dernekler, sahip oldukları imkânları maalesef dinî kurumları ve din görevlilerini yönetmek için kullanmaya kalkışmaktadır. Buna da kesinlikle müsaade edilmemelidir” diyerek son verdi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Resmi Kurumlar haberleri

ULAŞIMA ‘MASTER’ ÇÖZÜM

2023 yılında Kütahya’da iki yeni bulvarın açılacağını ifade eden Başkan Alim Işık, önümüzdeki hafta Osmangazi Üniversitesi

GENÇLER SORDU BAŞKAN CEVAPLADI

Boğaziçi Şehir Koleji’nin düzenlediği City Talk programında gençlerin sorularını cevaplayan Başkan Alim Işık, Kütahya’ya hizmet etmek