/
3 dakikada okunabilir

DPÜ PROJESİNE TUSAŞ’TAN DESTEK

Hafiflik ve mukavemet avantajı sağlayabilecek metal kafes yapılı yeni bir malzeme türünün hava araçlarında kullanılabilirliğinin araştırılacağı DPÜ projesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından desteklenemeye hak kazandı. Projenin savunma sanayiye sağlayacağı katkıya değinen Rektör Kazım Uysal, proje destekleri için teşekkürlerini sundu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Çelik’in, lisansüstü öğrencisi Makine Mühendisi Pilot Üsteğmen Mükremin Doğan ve Araştırma Görevlisi Resul Sönmez ile yürüttükleri projeler Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından desteklenecek.

Mühendislik Fakültemizin Makine Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen projeler, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde faaliyet gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından destek almaya hak kazandı.

TUSAŞ tarafından desteklenecek projede, hafiflik ve mukavemet avantajı sağlayabilecek metal kafes yapılı yeni bir malzeme türünün hava araçlarında kullanılabilirliği araştırılacak. Projeye Bursa’da faaliyet gösteren ve aynı zamanda hem millî hem de NATO Tesis Güvenlik Belgeleri’ne sahip ve savunma sanayiye destek veren ERBAB Otomat da geliştirdiği ER-FLEX isimli malzemesi ile katkı sağlayacak.

Türkiye’nin millî menfaatlerine katkı sağlayacak her konuda tüm bilgi birikimlerini ve gayretlerini kullanacaklarını belirten Prof. Dr. İsmet Çelik, projelerinde havacılık sektörü başta olmak üzere yeni geliştirilen konstrüktif hücresel metal kafes örgülü şekillendirilebilir sandviç panellerin hava taşıtlarında kullanılabilirliğini araştıracaklarını açıkladı. Çelik, projelerine destek veren TUSAŞ’a ve ERBAB firmasına teşekkür etti.

SAVUNMAYA SANAYİYE

KATKI SAĞLAYACAK

TUSAŞ’ın destek kararını değerlendiren Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, proje ekibini tebrik ederek “Ülkemizin savunma sanayisinin önemli bir bileşeni olan TUSAŞ firması ile yapılacak bu proje çok önemli. Üniversitemizin, ülkemizin havacılık ve uzay sanayimize, bu proje ile önemli bir destek sunacak. Sürece katkıda bulunan kurumların iş birliğinden dolayı memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

BU ALANDA SİGARA İÇİLMEZ!

Dumansız Kampüs projesi kapsamında DPÜ kampüsünde tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda ‘Sigara İçilmez’ sembolleriyle işaretlemeler