/
7 dakikada okunabilir

ÖĞRENCİLER KÜTAHYA’YI TASARLAYACAK

Türkiye Belediyeler Birliği’nin proje yarışmasında ödüle layık görülen 10 projeden biri olan ‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi hakkında konuşan Başkan Işık, Kütahya’nın şehirde üniversite okuyan gençlerin fikirleriyle şekilleneceğini belirtti. Germiyan Sokak’tan başlayacak projede Kütahya’daki kamusal alan eksikliğinin giderilmesi de hedefleniyor

Türkiye Belediyeler Birliği’nin Ekim ayı meclis toplantısında Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ödül ile döndü. ‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi ile ödül alan Başkan Işık, Kütahya’ya bu ödül ile önemli bir kazanım sağladıklarını ifade etti.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Ekim Ayı Meclis Toplantısı, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Toplantıya katılım sağlayan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğünün hazırladığı ‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi ile ödülünü, TBB Başkanı Şahin’in elinden aldı.

‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi  sayesinde Kütahya’da öğrenim gören gençlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlanacağını ayrıca binlerce üniversite öğrencisinin fikir ve somut tasarımlarıyla kent yönetiminde doğrudan dahil olacağını ifade eden Başkan Işık,  projenin Germiyan Sokak’ta başlayacağını duyurdu.

500BİN TL’LİK ÖDÜL

İlerleyen süreçte kentin diğer noktalarını da kapsayacak proje hakkında konuşan Başkan Işık, Alınan ödül ile Kütahya’da katılımcı belediyecilik anlayışının daha da yaygın bir hale geleceğini  vurguladı.  Başkan Işık, “Türkiye Belediyeler Birliği’nin açtığı Tabela başlıklı proje yarışmasına Kütahya Belediyemiz Etüt Proje Müdürlüğü de başvuruda bulundu. Başvuruda bulunan 162 proje arasından 10 proje ödüle layık görüldü. Bu 10 projenin birisi de Kütahya Belediyesine ait proje 500 bin para ödülünü kazandı. Özellikle Germiyan Sokağı ve diğer yeni yerleşime açılan bölgelerinde sokak düzenlemeleri konusunda proje detayları kamuoyu ile paylaşacağız. Bu projede ödül kazanmamıza sebep olan belediyemiz çalışanlarını ayır ayrı kutluyorum. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

GERMİYAN SOKAK’TAN BAŞLAYACAK

44 bin 78 öğrencisi ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin şehrin en önemli değerlerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Işık, “Şehrin sahip olduğu tarihi yapıların işlev kazandırılması, yaşayan tarihi mekanların kente kazandırılması gerekmektedir. Kütahya’nın tüm yerel kurumları (Kütahya Valiliği, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Ticaret Odası, Çiniciler Odası ve STK’lar) bu amaçla ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu proje, tüm yerel yönetim kurumlarının bu ortak hedefine gençlerin katılımı ile ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla planlandı. Bu amaçla, şehrin farklı sorunlarına gençlerin somut önerilerinin alınacağı, her yıl farklı bir alandaki soruna müdahale etmesi planlanan ‘Kentini Kendin Tasarla’ yarışmalarının düzenlenmesi planlandı. 2021-2022 yılı yarışma konusu “Germiyan Sokak Tanıtım Rotası Tasarımı” olarak belirlenmiştir. Germiyan Sokak, Kütahya’nın en önemli tarihi ve kültürel değerlerini barındıran, Kütahya Kalesine uzanan yol güzergahının başında yer almaktadır. Sokağın başına gelen yerli ve yabancı turistlerin başka hiçbir tanıtım materyaline ihtiyaç duymadan sokağın kendi akışında tarihi ve kültürel yerleri atlamadan ziyaret etmeleri amaçlanıyor ”ifadelerini kullandı.

‘Kentini Kendin Tasarla’ projesi ile Kütahya’da ihtiyaç duyudan kamusal alan eksikliğine dikkat çekilirken;  Gençlere yönelik düzenlenen yarışma sayesinde gençlerin, yaşadıkları şehre değer katması, düşüncelerini ve hayallerini dile getirme fırsatı bulacağına değinen Başkan Işık Kütahya için “kente özel tasarımlar” ve “yeni fikirler” üretileceğini vurguladı.

Başkan Işık, proje sayesinde Kütahya’da üniversiteli okuyan gençlerin kenti sahipleneceğini de belirtti.

Toplantıda belediye başkanları ve meclis üyelerinin yanı sıra; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala da yer aldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri