13 dakikada okunabilir

ÇEVRE YOLU ŞART AMA NE ZAMAN?

Gündeme dair birçok konuya açıklık getiren AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, çevre yolunun şehir için kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Şehrin tüm önemli noktalarını birbirine bağlayacak banliyö hattı projesinin çok mantıklı olduğuna değinen Ceyhun, Şehir Hastanesi, Meydan Projesi hakkında da konuştu

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti’nin başlattığı ‘Cemiyet Sohbetleri’ etkinliğine katılan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Partisinin hafta sonu düzenlenen Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısını değerlendirerek sözlerine başlayan Sebahattin Ceyhun, Teşkilat arasındaki ilişkileri artırmak için düzenlenen danışma meclisi toplantılarının salgın sebebiyle uzun zamandır yüz yüze yapılamadığını belirtti. İl Genel Meclisi Başkan Vekili Ramazan Aydemir’in tartışılan ifadeleri hakkında da konuşan Ceyhun,  “Doğaçlama konuşmalarda bu tarz ağzınızdan kaçan şeylere müdahale etme şansınız yok. Benim ana kelimesi Ramazan Aydemir’in ağzından çıktığında içim cız etti zaten. Dedim burada bu kelime pek olmadı ama değinilen şey çok önemliydi aslında. Bu işi teşkilat yapıyor, bir kişiye mal etmenin anlamı yok. Tüm teşkilat çalışıyor. O kelime binlerce kelime arasından sivrildi. Bu kelime yerine başka kelimeler kullanılabilirdi. Onun yerine keşke başka yumuşak bir kelime kullanılsaydı. Annemiz de hepimizin hassas noktası” dedi. 

2,6 km bölünmüş yolun yapılan yatırımlarla çıkmışız 200 kat artarak 400 km’ye yükseldiğini ifade eden Ceyhun, “Önce ulaşım ticaret içinde önce ulaşım sosyal hayat içinde önce ulaşım eğitim içinde önce ulaşım. Ulaşım olmadan hiçbir şekilde gelişmenin anlamı yok” şeklinde konuştu.

‘DERE GEÇERKEN GÖREV DEĞİŞTİRİLMEZ’

2023 seçimleri için temayül yoklamasının henüz çok erken olduğunu belirten Ceyhun, “Ben İl Başkanlığı içinde aday olmadım bize bir teklif geldi. Bence siz bir görev için uygun görülüyorsanız bunu reddetmemek gerekir. Şu an 2023 yılında milletvekili olma hedefim yok. Çünkü ben seçim sırasında İl Başkanlığı görevime devam ediyor olacağım. Bir göreve heveslenirken bir görevi yarım bırakmak düşüncem hiç olmadı. Seçim döneminde edindiğim tecrübenin de zirvesindeyken en aktif çalışması gereken kişi, İl Başkanı olarak benim. Tam seçim sırasında, o ateşli dönemde önümüzde sandık geliyor hadi allahaısmarladık demeyi etik bulmuyorum. Dere geçiyorsunuz o sırada bırakıp gitmek sağlıklı olmaz. Aday bulunmaz Cumhurbaşkanı davet eder “ Ben şu an il başkanı olarak devam etmemin uygun olduğunu düşünüyorum” derim.” İfadelerini kullandı.

‘KİLİSE RESTORASYONU HAK EDİYOR’

Turizm Master Plan’da gelinen aşamayı özetleyen Sebahattin Ceyhun, “Kültür Bakanlığı ziyaretinde bizden istenen Kütahya’nın değerlerinin raporlanmasıydı. Master Plan çok kapsamlı bir proje üniversite hiçbir eksik bırakmamış. Bizdeki sıkıntı şu Göbel, Yoncalı, Ilıca hepsi kendi içinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Entegre bir durumda söz konusu değil. Bu bireysellikten kurtarmak istiyoruz” dedi. Aizanoi’nin Kütahya’nın göz bebeği olduğunu ifade eden Ceyhun, Penkalas çayını yükseltmek için çıkılan ihale ile regülatör kurulacağını ve nehrin eski görkemine kavuşacağını hatırlattı. Ceyhun “Kayık yüzdürelim deniyor ama köprülerden kayıkların geçme ihtimalini ben biraz zayıf gördüm bir haritacı olarak.  Çok şişerse kayık geçmez ama iki köprü arasında bir gösteri yapılabilir” dedi. Kütahya’daki kilisenin Turizm Master Plan’ın içinde Kültür Merkezi korunması hedefinin olduğunu açıklayan Ceyhun “Darma duman olmuş bir yer nasıl ayağa kalkılır bilmiyorum ama kilise bir restorasyonu hak ediyor. Bedestenimiz var milyoncu olarak kullanılıyor. Koca bedesten için kaç kere ihaleye çıkıldı hiç kimseye suç bulmuyorum. O vatandaş teklif verdi. Orası belediyenin kiralanması gereken alanı o adama verdiler. O alan böyle mi değerlendirilmeliydi.” şeklinde konuştu.

Kütahya’daki tüm müzeleri içinde barındıracak müze ihalesinin sonuçlandırıldığını ve müzenin bir seneye kalmadan bitirileceğini müjdeleyen Ceyhun,  mahkeme kararının da çözüldüğüne değindi. İnköylülere köylüyü engelleyecek bir şey olmadığının anlatılması gerektiğini vurguladı. Mahkeme sebebiyle müzenin üç yıl geciktiğini belirten Ceyhun, kaybedilen üç yılda yaşanan maliyet artışı sebebiyle müteahhitin tasfiye olduğunu ifade etti.

B PLANINI AÇIKLADI

Yüzde 55’i tamamlanan Şehir Hastanesi’nde ilerleyişin yavaşlamasını maddi problemler ile açıklayan Ceyhun, dünyada yaşanan kredi ve likidite sorununun hastaneyi yapan firmayı da etkilediğini savundu. Müteahhittin sorunu yılbaşına kadar çözeceklerinin güvencesini verdiğine dikkat çeken Ceyhun, inşaatın kalanında izlenecek yol hakkında şunları söyledi: “Önümüzde İki alternatif var bir devlet alır der ki ben kendim yapacağım. Bu durumda devlet işletir devlet alır. İkinci yol da başka bir firmaya devir. Bizim bunu kalkıp daha da uzatma gibi bir durumuz yok. Alternatifler cebimizde”

Meydan Projesi’nde  amacın vazonun etrafındaki trafiği azaltmak olduğunu ifade eden Ceyhun,  “Çok yakın zamanda başlayacak. Şehrimizin ihtiyacı var. İnsanlara çok da şantiye hissettirmeden bir an önce yapılmalı” dedi. Kütahya’da hem trafik bölünmesi hem park probleminin azalması için şehrin daha sağlam zemine kayması gerektiğini ifade eden Ceyhun, “Ben Kütahya’da sel riskinin depremden de büyük olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

TEMİZ SİYASET VURGUSU

Şehrin Vazo Kule Projesi’ne ihtiyacı olup olmadığının yap-işlet-devret modeline gelecek talebe göre belli olacağını ifade eden Ceyhun, temiz siyaset vurgusu da yaptı. Daha olgun bir demokrasiye geçileceğine dair umudu olduğunu belirten Ceyhun, “İftira yalan gibi şeylerin tekrar ahlakımızın bir sınırı haline geleceğine inanıyorum. Çamur at izi kalsın deniyor. Birbirinden nefret eden kitleler ortaya çıkıyor. Bu çok tehlikeli hem bizim hem gelecek nesiller için. Biz seviyeli bir siyaset yürütüyoruz. Böyle de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çinigaz binası yapılsın uğraştıklarını kartlı sayaçlar için Kiosklarların sayısı artırılsın talebinde bulunduklarını dile getiren Ceyhun, 81 ilin sadece iki tanesinde kartlı sayaç kaldığını ve kartlı sayaç ile faturalı sayaç arasında bir fark kalmadığını belirtti. Kartlı sayacın bir artısı kalmadığı gibi kuyruğa sebep olduğunu açıklayan Ceyhun, sayaçlar ücretsiz değiştirildiğini açıkladı.

Cumhur ittifakının AK Parti ayağında hiçbir problemi olmadığının altını çizen Sebahattin Ceyhun, “Belediye borçları açıklanırken Eski Belediye Başkanımız bu likiditeyi bulmuş 1453 konut yapmış kocaman bir belediye binası kazandırmış. Kentsel dönüşüm alanlarına de destek veriyor 1453 konutları elimizi rahatlatıyor. Görünen borç 600 milyon TL ama 1milyarın üzerinde bir kaynak da elimizde denebilirdi bu daha makul bir açıklama. Bazen Ahmet Erbaş da bunu yapıyor. Bizim ittifakla ilgili bir tane açıklamamız yok. Ruhuna zarar verecek ne belediyenin ne Milletvekilinin açıklamalarının üstüne hiçbir şey söylemedik. Borç konusunda dahil” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Gazeteciler Cemiyet Başkanı Erkan Sağlam ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

ESNAFA DESTEK DEVAM ETMELİ

Kütahya’nın yer altı ve yer üstü değerler açısında ‘zengin’ ortalama gelir seviyesi açısından ‘fakir’ bir il