6 dakikada okunabilir

HAVUZLAR PROJEYLE DEĞERLENDİRİLECEK

Geçmiş dönemde yapılan havuzların işletilmesi için çıkılan ihaleye talipli çıkmadığını belirten Başkan Işık, havuzların yeni bir projede değerlendirileceğini açıkladı. Kütahya Belediyesi’ndeki personel sayısını bin699 kişi olarak açıklayan Başkan Işık, yaşanan artışın sebebini İŞKUR’dan personel görevlendirilmemesi olarak gösterdi

Kütahya Belediyesi Belediye Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, 2022 yılı bütçesi görüşüldü.

2022 yılında belediye bütçesinde 861 milyon TL gider bütçesi 776 milyon TL gelir bütçesi öngörüldü.

2022 yılında gider bütçesi 681 milyon 120 bin TL, gelir bütçesi 776 milyon 120 bin TL, net borçlanma 85 milyon TL, 2023 yılı gider bütçesi 865 milyon TL, gelir bütçesi 810 milyon TL, net borçlanma 55 milyon TL, 2024 yılı gider bütçesi 815 milyon TL, gelir bütçesi 830 milyon TL, net borçlanma eksi 15 milyon TL olarak Plan ve Bütçe Komisyonuna meclis üyelerinin oyları ile havale edildi.

Bütçenin hayırlı olmasını temenni eden Başkan Işık, Hep beraber şehrimizin ihtiyaçlarını karşılayacak kalıcı hizmetler sunmayı diliyorum” dedi.

‘İKİ KEZ İHALEYE ÇIKTIK’

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen AK Parti Kütahya Merkez İlçe Danışma Toplantısı’nda AK Parti Milletvekili İshak Gazel’in,  Kütahya’daki havuzların atıl durumda olduğu yönündeki ifadelerine de açıklık kazandıran Başkan Alim Işık, “Zafertepe Mahallesindeki yüzme havuzu 26 Haziran 2019 ve 22 Ekim 2019 tarihinde iki Kez ihaleye çıkartılmış ve ikinci ihalede 3 yıllığına işletilmek üzere kiraya verilmiştir”dedi.  

Bahçelievler Mahallesindeki Mehmet Akif Ersoy Mahallesine de hizmet veren yüzme havuzu ile kent park içindeki yüzme havuzunun 25 haziran 2019 ve 22 Ekim 2019 tarihlerinde iki kez ihaleye çıkarıldığını açıklayan Başkan Işık, ihaleye katılan olmadığını ifade etti. Söz konusu havuzlar hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşüldüğünü dile getiren Işık, “Havuzlar standart ölçülerde havuz olmayıp Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi bir şekilde amaçlanmış olsa da müdürlüğün olumsuz görüşü sonucunda Kütahya Belediyesi tarafından işletilmek zorunda kalınmıştır. Farklı bir projeyle söz konusu havuzu değerlendireceğimizi kamuoyuna paylaşmak isterim” şeklinde konuştu

‘KAYNAK OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILIYOR’

Kütahya Belediyesi mülkiyetine geçen taşınmazlar konusunda da açıklama yapan Başkan Işık, “Bu taşınmazlar karşılığında iller bankasına yapılan 78milyon 20 bin TL tutarındadır. İhale ile satılanlar ise 1milyon 368ibn TL artı KDV tutarındadır. Elimizdeki taşınmazlar elbette ki gerek bizim dönemimizde gerek geçmiş dönemde belediyemize kazandırılmıştır. Bu taşınmazların uygun yollarla en iyi şekilde değerlendirilerek borçlarımızı n ödenmesi ve projelerimiz için kaynak oluşturmak için kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kütahya Beleidiyesi bünyesinde çalışan personel sayısını da açıklayan Başkan Işık, 31 mart tarihinde bin398’i memur, kadrolu, işçi sözleşmeli personel ve daimi işçi olmak üzere yaklaşık 400’e yakın da TYP programından ücreti İŞKUR tarafından ödenenler olmak üzere bin800 personelle devraldığımız belediyemizin; geçici işçilerimiz de dahil olmak üzere çalışan personel sayısı bin 699 kişidir” dedi.

İŞLERİN YAPILMASI ŞARTTI

130 civarında geçici personel bulunduğunu da ifade eden Başkan Işık, “Devraldığımız işçi sayısına yakın işçi sayısıyla hizmetlerimiz sürdürmeliyiz” dedi. 2019 yılı sonundan itibaren hiçbir belediyeye İŞKUR kapsamında işçi sağlanmadığını; ayrıca salgın sürecinde 450-500 personelin idari izinli, engelli ya da kronik hasta olması sebebiyle çalışamadığını söyleyen Işık, bu boşluktan kalan işlerin yapılması bu ihtiyaçların karşılanmasının zorunluluk olduğunu vurguladı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

ESNAFA DESTEK DEVAM ETMELİ

Kütahya’nın yer altı ve yer üstü değerler açısında ‘zengin’ ortalama gelir seviyesi açısından ‘fakir’ bir il