/
6 dakikada okunabilir

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Azerbaycan ziyaretinde imzalanan işbirliği protokolü hakkında açıklamada bulunan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, iş birliği ile Türk medeniyetinin hak ettiği noktalara geleceğini belirtti. Karabağ’ın yıllarca Türk milletinin hüznü olduğunu ifade eden Rektör Uysal, “Bundan sonra daha çok zaferler göreceğimizi düşünüyorum”dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Azerbaycan’da bulunan Bakü Avrasya Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur Azerbaycan’a giderek Bakü Avrasya Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi ile iş birliği protokollerine imza attı.

Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseyinli’nin makamında gerçekleşen imza törenine Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi de katıldı. Törende 5 Türk üniversitesi Bakü Avrasya Üniversitesi ile ayrı ayrı iş birliği anlaşması imzaladı. İmzalanan anlaşmalar Türk ve Azeri medyasında da geniş yer buldu.

Heyet daha sonra Azerbaycan Tıp Üniversitesine (ATU) geçerek Rektör Prof. Dr. Garay Garaybeyli ile bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan Prof. Dr. Garaybeyli, üniversitenin tarihi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Giderek daha fazla yabancı öğrencinin ATU’yu seçtiğini söyleyen Rektör Garaybeyli, hâlihazırda 2binden fazla yabancı öğrenciye sahip olan ATU’nun, ülkedeki yükseköğretim kurumları arasında ilk sırada yer aldığını kaydetti. Rektör Garaybeyli, imzalanacak yeni iş birliği protokollerinin Türk üniversiteleri arasında ilişkilerin daha da güçlendireceğine vurgu yaptı.

Heyet, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisine (AMEA) ziyarette bulunarak Abdulla Qarayev Fizyoloji Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Dr. Haşimova Ulduz Faizi ile buluştu. İki kurumun heyetinin sohbet şeklinde geçen görüşmesinin ardından imza törenine geçildi. Prof. Dr. Haşimova Ulduz Faizi ile  Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Abdulla Qarayev Fizyoloji Enstitüsü arasında iş birliğini öngören sözleşmeyi imzaladı. İmzaların ardından taraflar imzalanan protokolün hayırlı olması dileğinde bulundu.

‘MEDENİYETİMİZİ HAK ETTİĞİ NOKTALARA GETİRECEĞİZ’

Altı üniversitenin imza koyduğu anlaşma hakkında görüşlerini açıklayan Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Karabağ’ı da ziyaret ederken bu güven ortamını tesis eden, bu zafer duygusunu yaşatan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bu güven ortamında biz daha çok çalışacağız ve medeniyetimizin hak ettiği noktalara geleceğiz” dedi.

‘KARABAĞ HÜZNÜMÜZDÜ’

Karabağ’da zaferi hakkında da konuşan Prof. Dr. Uysal, “Karabağ yıllarca bizim hüznümüz derdimizdi. Rabbime şükürler olsun bu hüznümüzü giderdik. Bu günleri gösteren rabbime hamdolsun. Bundan sonra daha çok zaferler göreceğimizi düşünüyorum. İnşallah Azerbaycan’da, Bakü Avrasya Üniversitesi ile değil Azerbaycan’daki tüm eğitim kurumlarıyla imkanlarımızın el verdiği nispette iş birliği yollarını araştıracak, imkanlarımızı birleştireceğiz. ‘Birlikten kuvvet doğar’ sloganıyla inşallah geleceğe, istikbale daha güvenli daha kuvvetli olarak gireceğiz. Bu birlik ve beraberliğin daim olmasını niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ziyaret kapsamında Türkiye’den Azerbaycan’a ziyarette bulunan beş üniversitenin rektörü Azerbaycan’daki Türk şehitliklerine ziyarette bulunarak şehitlerimiz için dua ettiler.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

BU ALANDA SİGARA İÇİLMEZ!

Dumansız Kampüs projesi kapsamında DPÜ kampüsünde tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda ‘Sigara İçilmez’ sembolleriyle işaretlemeler