5 dakikada okunabilir

DİYABETİ FARK EDİN

DÜNYA DİYABET GÜNÜ DOLAYISIYLA, KÜTAHYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE KSBÜ EVLİYA ÇELEBİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, ZAFER MEYDANI'NDA FARKINDALIK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ. (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Dünya Diyabet Günü dolayısıyla, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ve KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Zafer Meydanı'nda farkındalık etkinliği düzenlendi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Vali Çelik ile bir araya gelen ‘Tip 1 Diyabet’li çocuklar diyabet farkındalığının sembolü mavi halkadan oluşan balonlar uçurdu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beylerbeyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen bilinçlendirme toplantısında ise çocuklarda görülen diyabetin yakın takip gerektirdiği vurgulandı

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla, Kütahya’da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ve KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Zafer Meydanı’nda farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe, Kütahya Valisi Ali Çelik, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Ahmet Büber, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Zeren, KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Veysel Nijat Baş, Sağlık Müdürlüğü, Hastane idareci ve çalışanları ile ‘Tip 1 Diyabet’li çocuklar aileleri ile birlikte katıldı.

MAVİ HALKALAR

GÖKYÜZÜNE YÜKSELDİ

Diyabetli çocuklar ve aileleriyle görüşen Vali Çelik, istek ve taleplerini dinledi. Dünya çapında diyabet farkındalığının sembolü olarak kabul edilen mavi halkadan oluşan balonlar uçuruldu.

Bu arada, meydana kurulan çadırda kan şeker ölçümü yapılarak hasta ve hasta yakınları bilgilendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen “Okulda Diyabet” programı ve “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” kapsamında bilinçlendirme buluşması Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beylerbeyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Tip 1 Diyabet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen buluşma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Veysel Nijat Baş ve Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin konuşmalarıyla başladı.

‘SPOR YAPMALARI ŞART’

Tip 1 diyabetli çocukların tedavisinde kan şekerinin yakın takibi ve uygun şekilde insülin tedavisinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Nijat Baş, çocuklarda görülen diyabetin yakın takip gerektirdiğinin altını çizdi. Baş, Tip 1 diyabet konusunda öğretmenlerde farkındalık oluşturmak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmak, okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve sorunlarını çözmek, okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme tutumu oluşturmayı, özellikle Beden Eğitimi Derslerinden Tip 1 tanılı çocuklarımızı uzak tutmamak, kontrollü bir biçimde bu derse katılımlarını sağlayıp spor ve hareket etmelerini ” amaçladıklarını söyledi

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Eğitim Hemşiresi Yeşim Duman Korkusuz ise, Tip 1 diyabetli çocukların okul/kurumlarda bakım ve desteklenmesi, Yönergede belirtilen, yöneticilerin, öğretmenlerin, okul personeli ve öğrencilerin görev ve sorumluluklarından, insülin / glukagon tedavisinin önemi uygulanması, yönetilmesi gereken acil durumlar, kan şekeri ölçümü ile Tip 1 Diyabet de kullanılan yeni teknolojilerden bahsetti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri

ÖNCE SAĞLIK ÖNCE GÜVENLİK

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 24-28 Ocak tarihlerinde yapılacak bütünleme sınavlarını kaçırma endişesi yaşayan öğrencilere, KSBÜ Rektörü

VAKA SAYISI ARTIYOR

Kütahya’da 1 – 7 Ocak haftasında 100 bin kişide 226,12 olarak belirlenen vaka sayısı 8-14 Ocak

KORKUTAN ARTIŞ

Kütahya’da 25 – 31 Aralık haftasında 100 bin kişide 167,51 olarak belirlenen vaka sayısı 1-7 Ocak