7 dakikada okunabilir

ÖĞRETMENLERE VERİLECEK EN GÜZEL MÜJDE MESLEK KANUNU

24 Kasım’da öğretmenlere verilecek en güzel müjdenin özel eğitim kurumu öğretmenlerini de kapsayan bir meslek kanunun olduğunu ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikaları sayesinde kazanılan haklara dikkat çekti. Yalçın, öğretmenlik kariyer basamaklarının yeniden şekillendirilmesi gerektiğini de belirtti

Memur-Sen Konfederasyonu Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanlığı Büyük Teşkilat Buluşmasını Göksu Düğün Salonu’nda düzenledi.

Organizasyona; AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1Nolu Şube Başkanı Fatih Köse, daire müdürleri, sendikanın çevre illerdeki şube başkanları ve sendika üyeleri katıldı.

Kurucu genel başkanı merhum Mehmet Akif İnan’a Anadolu’dan ilk destek veren illerden birinin Kütahya olduğunu ifade eden Fatih Köse, “30 yıla dayanan geçmişi ile Eğitimciler Birliği Sendikası Kütahya Şubesi pergel bir ayağını değerleri ve kuruluş felsefesi üzerinde sabit tutarak diğer ayağını olabildiğince açmış, her düşünceden, her fikirden eğitim çalışanını emek ve özgürlük mücadelesinde çatısı altında birleştirmiş ve teşkilatlanması bakımından bugün oransal olarak ülkemizin en önde gelen şubelerinden biri olmuştur” dedi.

Pandemiye rağmen çalışmalarımızı devam ettirdiklerini belirten Köse, sokağa çıkma yasağı olan günlerde aktif görev aldıklarını hatırlattı. Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme sürecinde 81 ilde yapılan basın açıklamalarına Kütahya’dan da destek verdiklerini ifade eden Köse, Anadolu Meydanı’ndaki Büyük Ankara Mitingi’ne Kütahya’dan 4 otobüs, 2 minibüs ve 15 özel araçla destek verdiklerini açıkladı.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ TAMAMLANDI

DPÜ ile yapılan Yüksek Lisans Protokolünden 700 e yakın eğitimcinin kişisel gelişimlerine katkı sunduklarını ifade eden Köse,  “Geçtiğimiz ara tatilde üyelerimizin kişisel gelişimleri de bizim çalışma alanımız diyerek genel merkezimizin, Mehmet Akif İnan Vakfımızın ve şubemizin işbirliği ile öğretmen akademimizin 1. bölümünü tamamladık. Öğretmenlerimiz 4 gün boyunca hizmetlerinin kalitesini artıracak bu eğitimde bizlerle oldular. 2. Dönem iYönetici Akademisi çalışmamızın da buradan müjdesini veriyorum” şeklinde konuştu.

Tüm eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlayan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Mehmet Akif İnan’dan Ali Yalçın’a kadar görev yapmış her tüm sen kadrolarını tebrik etti, ölenlere rahmet diledi.

‘ACEMİ OCAĞINA DÖNMEMELİ’

Doğu illerdeki atamalarda cezbi yöntem uygulanması gerektiğinden de bahseden Ali Yalçın, “4+2 değil, 2+2 de yapsan sıkıntı olur. Doğudaki herkes bir an önce gitmeye bakıyor. Orası acemi ocağına dönmemeli. Ek ödenek verilmeli. Özal zamanında orada yarım maaş ek ödeme yapılıyordu. Onu da tasarruf olarak bekletiyorlardı. Bekleyeni giderken toptan alıp gidiyordun. Giden adam orada 10 yıl kalmak istiyordu, gelmişken birikim yapayım diye” şeklinde konuştu.

İdareciliğin öğretmenin ikinci görevi olduğunu ifade eden Yalçın, 5 bin öğrencili bir okulu yöneten yönetici başka bir kuruma geçse bu tecrübe sayılmıyor. Diğer tarafta 11 adamın müdür ol, diğer tarafa geçtiğin zaman ömür boyu değeri var. Yönetici sınırları çizilmeli” dedi.

‘SINAV GÖREVERİNE

ÖĞRETMEN BULUNMUYORDU’

Salgın sürecinde dersler uzaktan yapılırken ek ders ücretlerinin verilmesini sağladıklarını ayrıca birçok kazanımın altında imzalarının olduğunu ifade eden Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “2010’da nöbete ücret olur mu diye dalga geçildi. Sınav ücretleri yol parasına yetmiyordu sınav görevi alacak öğretmen bulunamıyordu. Toplu sözleşmede tavan fiyatı artırdık” dedi.

Memur-Sen Sendikal alana erdemli bir anlayış getirdiğini belirten Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memurların sendikalaşmasının anlamsız olduğunu iddia edenleri de şu sözlerle eleştirdi: “Hala deniyor ki memur sendikalaşsa ne olur. Kimse kimseye durdur yere sendikal hak vermez. Devletin gücü memurdur. Memura verilen hak devleri güçlendirir. İşçilerin 70 yılda elde ettiği mücadeleyi biz 30 yılda almaya çalışıyoruz. Biz sabit gelirliyiz. Ekonomik bunalımlarda para babalarının cüzdanı şişer. Bizimse alım gücümüz düşer. Biz toplu sözleşme marifetiyle elimizden geleni ortaya koyarak haklarımızı korumalıyız”

Programın sonunda Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a Kütahya hatırası çini tabak verildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

BU ALANDA SİGARA İÇİLMEZ!

Dumansız Kampüs projesi kapsamında DPÜ kampüsünde tütün ürünlerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda ‘Sigara İçilmez’ sembolleriyle işaretlemeler