/
4 dakikada okunabilir

‘SİZ EKONOMİSTLERE BAKMAYIN’

Vatandaşlara TV’deki ekonomistlere itibar etmemelerini tavsiye eden AK Parti Milletvekili Ahmet Tan, 70 yıldır başka ülkelerin dikte ettiği ekonomik modelin yerine üretime dayalı ekonomik modelin geldiğini işsizlikle ilgili ciddi sorunların ortadan kalktığını iddia etti. Tan, “Bir buçuk yılda dövizle ilgili sorunlarımız da ortadan kalkacak” dedi

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanlığı Büyük Teşkilat Buluşmasında ekonomiye dair açıklamalarda bulunan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “Siz kanallardaki ekonomistlere itibar etmeyin” şeklinde konuştu. 

Türkiye ekonomisinin farklı bir dönemden geçtiğini ifade eden Ahmet Tan, “Bir tanesi 100 baz puan bir tanesi 200 baz puan iki tane faiz indirimi oldu. Bütün ekonomistler TV’de Türkiye’nin döviz krizine gireceğinden bahsediyor. Faizleri düşürdüğünüzde dövizin bir miktar artacağını sağır sultan bile biliyor. Bu ifade 20 yıldan beri yüzde 65-70’lerden gecelik bin 500’lü faizlerden yüzde 4buçuğa kadar indirmiş bir Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin bilmemesi gibi abes bir şey var mı?” dedi.

‘70 YILDIR DİKTE EDİLİYOR’

70 yıldan beri ekonomide ufak tefek problemler olduğunda dövizde artışın olduğunu hissedenlerin aynı çözüme gittiğini ifade eden Tan, “Faizleri artırıp boşta kalan nereye gideceğini bilmeyen para dövize gitmesin, faize gitsin dövizde yerinde kalsın ya da çok az artsın ya da bir miktar düşsün deniyordu. Bu birilerinin bizim ülkemize dikte etmek istedikleri ekonomik modeldir. Baktın ki döviz artıyor arttır faizleri para faize gitsin. Biz bunu yaşadık tarihte. Bu 6 ay 1 sene devam ediyor. Yine aynı şey olunca faiz yine artırılıyor. Enflasyon yüzde 60-70 oldu bu ülkede” şeklinde konuştu

Cumhurbaşkanı “faiz sebep enflasyon sonuç” dese de 20 yıldır faiz düşürülemediğini dile getiren Tan, Bu dönem artık Cumhurbaşkanımız kesin iradesini ortaya koydu. Kimse endişe etmesin üretime dayalı ekonomik model üzerinde duruluyor”dedi.

‘İŞSİZLİK PROBLEMİ ORTADAN KALKTI’

İşsizlikle ilgili çok ciddi problemler ortadan kalktığını iddia eden Tan, şu ifadeleri kullandı: “Her tarafta OSB’ler kuruluyor. Beni soysal medyada tiye alanlar olsa da mantar gibi fabrikalar çoğalıyor her hafta. İhracatta 36 milyar dolara 120 milyar dolara 20 senede, 120 milyar dolardan 220 milyar dolara bir senede çıktık. 2023’te bu 400-500 miyar dolarla gelecek. Bir buçuk yılda dövizle ilgili sorunlarımız da ortadan kalkacak. Siz TV’deki ekonomistlere itibar etmeyin. Her yere ihracat yapıyoruz. Ortadoğu’da Asya’da Afrika’da biz varız. Sanayicimizi destekleyeceğiz. Tüm dünyada kalıcı hale geleceğiz”

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri