/
5 dakikada okunabilir

ULAŞIMA ‘MASTER’ ÇÖZÜM

2023 yılında Kütahya’da iki yeni bulvarın açılacağını ifade eden Başkan Alim Işık, önümüzdeki hafta Osmangazi Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi ile Ulaşım Master Planı protokolü imzalayacaklarını trafikte çözümün ana merkezlerden başlayarak şehrin tamamına yansıyacağını belirtti

Kütahya Belediye Meclisi 3. Dönem 10. Olağan 2. Birleşim toplantısında 2022 bütçesi 861 milyon 120 bin TL olarak oy birliği ile kabul edildi. 2023 yılı için 865 milyon TL ve 2024 mali yılı için 815 milyon TL olarak belirlenen bütçenin en büyük harcama kalemini 465 milyon TL ile Fen İşleri Müdürlüğü’nün aldığını belirten Belediye Başkanı Prof. Alim Işık, 85 milyon TL bedelindeki net borçlanmanın nereden karşılanacağı konusuna da değindi. Başkan Işık, “150 milyonluk kredi kullanım talebimizi minimumda tutacağız. Mümkün olduğunca az kredi kullanımını hedefliyoruz” dedi.

İKİ YENİ BULVAR

1543 konutları ile Yeni Cezaevi arasındaki bölgede Tavşanlı yolunu üniversite karşısına ve 2. OSB’yi Eskişehir yoluna bağlayacak iki bulvar çalışmaları olduğuna vurgu yapan Başkan Işık, “O bölge içerisinde henüz kamulaştırılması tamamlanmamış mülkiyet sorunu var. 2023 yılında bu iki bulvarı da açmayı hedefliyoruz. Trafik sıkışıklığının azalması, refüj ve ışıklandırma konusunda ciddi çalışmalarımız var. Önümüzdeki hafta Osmangazi ve Dumlupınar Üniversitesi ile bir araya gelerek Ulaşım Master Planı’nın 1buçuk yıllık süreçte tamamlanması için protokoller hazırlandı. Altışar aylık planlar ile şehrin trafik sorununa bulunacak çözümler ana merkezlerden başlamak üzere şehrin tamamına yansıyacak” ifadelerini kullandı. Parke taşı yapımında ihaleyi kazanan firmanın geç ve eksik ekiple işe başlaması sebebiyle hedeflenen 156 bin metrekarelik taş döşeme işleminin 2021 yılının sonuna kadar tamamlanamayacağını ifade eden Başkan Işık, asfaltta önemli bir eksik olmadığını parke taşı döşeme işinin de 2022 yılını içinde tamamlanacağını müjdeledi.

BELEDİYE HASTANESİ’NDE SON DURUM

Kütahya Belediye Hastanesi’nin 72 dekarlık bir alanının tescil edildiğini açıklayan Başkan Işık, 100 dekarlık bir alan hazırlandıktan sonra KSBÜ yerleşim alanında yapılacak 600 yataklı bir hastaneyi şehrimize kazandıracağız” dedi. Zafer Meydanı hakkında da konuşan Başkan Işık, “Şu an valiliğin önündeki Zafer Meydanı belediyemiz uhdesine geçti. Şu an uygulama projeleri hazırlanıyor. Yılbaşından itibaren ihalesi yapılacak” ifadelerini kullandı.

İlk etabın tamamlandığı Kanal Kütahya’nın şehir içerisinde Bekir Avlupınar Projesine benzer şekilde bazı yerlerde kanalın genişlemesi, bazı yerlerde kapatılması ile devam edeceğini açıklayan Işık, “Gölet ve 3.5 km’lik uzunluk boyunca 100 metre genişliğinde rekreasyon alanı içerisinde kanalın da yer aldığı projenin birinci bölümü ile ilgili mülkiyet sorunu çözme girişimlerimiz devam ediyor. 93 bin metrekarelik mülkiyetin 75 bin metrekarelik takas işlemi çözüldü. Kalan kısım için anlaşma devam diyor. Kamulaştırma süreçleri de başladı. Ocak ayının başlarında bu süreç tamamlanacak. 2022 yılı içinde o etabın da ihalesi yapılacak. Ödeneğin kalan kısmı etap etap değerlendirilecek” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri