/
3 dakikada okunabilir

‘HUKUKSAL YOLLARI BİLMEK ÇOK ÖNEMLİ’

Kadına karşı şiddetin önlenmesinde; toplumun her kesiminde cinsiyet ayrımcılığının kaldırılması ve kadınların güçlendirilmesinin oynadığı role vurgu yapan Avukat Hediye Türkol Kehribar, şiddet mağduru kadınların başvurabileceği hukuksal yolları bilmesinin önemine değindi

25 Kasma Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulunan Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Avukatlarından Hediye Türkol Kehribar, şiddete uğrayan kadınların izlemesi gereken adımları anlattı.

Şiddet mağduru bir kadının polise veya jandarmaya ulaşması gerektiğini belirten Hediye Türkol Kehribar, “Tıbbi müdahaleye acil ihtiyaç duyan kadın doğrudan bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve şiddet gördüğünü dile getirmelidir. Bu durunda vaka hastane polisine intikal ettirilir” dedi.

KADINLARIN HAYATINI

TEHLİKEYE ATIYOR

Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) önemine vurgu yapan Türkol Kehribar, kadına karşı şiddetin önlenmesinde; kadınların güçlendirilmesi ve toplumsal statülerinin yükseltilmesi ve şiddete neden olan olumsuz davranışların nedenlerinin oradan kaldırılması gerektiğine işaret etti. Doğru eğitim politikaları, toplumun her kesiminde cinsiyet ayrımcılığının kaldırılması, kadının iş hayatında yeterli seviyede yer edinmesi, toplumda hak ettiği değeri edinmesinin kadına karşı şiddetin azalmasında basamak olacağını vurgulayan Türkol Kehribar, şiddetin,  bir değer yargısı olarak kabul edilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılmasının kadınların hayatını tehlikeye attığını vurguladı.

“Hatalı namus ve ahlak anlayışları da şiddetin sosyal nedenleri arasında” ifadelerini kullanan Hediye Türkol Kehribar, şiddet mağduru kadının bunu gizlediğine ve şiddeti kaderi gördüğüne değinerek kadınların hukuksal yolların bilmesinin önemini vurguladı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Asayiş haberleri

KADIN TORBACI YAKALANDI

Kadın uyuşturucu taciri bavulunda 504 gram metamfetamin ile Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde yakalandı. Operasyon anı ise polis