5 dakikada okunabilir

İL GENEL MECLİSİ BÜTÇESİNE KÜLTÜR VE TURİZM DAMGASI

2022 yılı bütçesinde Kültür ve Turizmin öne çıktığını ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “Geçen senede tarıma ciddi bir kaynak ayırmıştık. Bunu bu şekilde dönüşümlü olarak ayarlamaya çalışacağız. Bu iki faktör Kütahyamızın temel dinamikleri ve bu bizi hep ileriye taşıyacak projeler” dedi.

İl Genel Meclisi 2022 yılı bütçesi düzenlenen son oturum ile tamamlandı. Toplantıda 2022 yılı bütçesi 215 milyon olarak onayladı.  

Bütçe kapsamında 9 il müdürlüğüne kaynak aktarıldığını ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “215 milyonluk bütçemizin 166 milyon 456 bin lirası kendi birim müdürlüklerimize ayrıldı. Temel görev alanlarımız içinde yol, su ve köylerin alt yapısı ve diğer hizmetlerini yerine getirirken son 3 yıldır özellikle Kültür Turizm, Tarım ve Sağlık olmazsa olmazlarımız oldu. Bütçemizin en büyük kalemi 30 milyon liralık bir kaynak ile eğitim hizmetlerine İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze aktarıldı” ifadelerini kullandı. 

‘EĞİTİM BİZİM HER ŞEYİMİZ’

Pandemi sürecini fırsat bilinerek depreme dayanaksız okullar yıkıldığını ifade eden Musa Yılmaz,  “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze 15 milyon liralık, İl Kültür Müdürlüğümüze 3 milyon 250 bin liralık, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze 19 buçuk milyon liralık kaynak ayırdık. Aizonai’ye, Murat Dağına, Kütahya Kalesinin kapısını yapılmasına ve çevresinin düzenlenmesine katkı sağlıyoruz. Gölcük, Koca Yayla ve tahtalıda gerçekten güzel hizmetler yaptık. Gördük ki alt yapıyı tamamladıktan sonra ilimize katma değer katacak en önemli sektör kültür ve turizm. Tabi ki eğitimi bunların dışında tutuyoruz eğitim bizim her şeyimiz” dedi.

‘TARIM İKİNCİ SIRADA KALDI’

Tarıma 2 milyon lira kaynak aktardıklarını açıklayan Musa Yılmaz, “Bu anlamda mümkün olduğu kadar diğer il müdürlerimizi de dinledik. Onlara da kaynak ayırdık. Kendi bütçeleri de var. Ama bu sene Kültür ve Turizm öne çıktı. Tarım belki 2. Sıraya kaldı ama geçen senede tarıma ciddi bir kaynak ayırmıştık. Bunu bu şekilde dönüşümlü olarak ayarlamaya çalışacağız. Bu iki faktör Kütahyamızın temel dinamikleri ve bu bizi hep ileriye taşıyacak projeler” şeklinde konuştu.  

İl Özel İdaresi’nin Kütahya’nın markasın bütünlüğü için çaba gösterdiğini belirten Vali Ali Çelik, “Bugün köy alt yapılarının yüzde 99’una kadarı tamamlanmış durumda Bin km’ye yaklaşan sıcak asfalt ve beton asfalt yol ağının bulunması büyük bir kazanım” dedi. Vali Çelik, köy yerleşim alanındaki parke taşında çocuk parklarına kadar birçok eksikliğinin Özel İdare eli ile giderildiğini ifade etti.

Planlama aşamasında olmayan ama uygulamada çıkan ani gelişmeler olabileceğine de değinen Vali Çelik, “Kırsal alandaki ihtiyaçların şehirlerle orantılı bir şekilde aynı seviyeye getirilmesinin yansıması bu günlerde kendini gösteriyor. 2021 yılında çok ciddi çalışmalar yaptık. 80 milyon gibi ilave bir bütçe ile 2021 yılını kapatacağız. Bu çok değerli” şeklinde konuştu.  

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri