7 dakikada okunabilir

KADINLAR HER YERDE

Sanayide Kadın Eli Projesi’nin lansman toplantısında açıklamalarda bulunan TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sema Güral Sürmeli, kadının bileğinin, zekâsının gücünün  sanayi üretiminde kalıcı olabileceğine vurgu yaptı. Güral Sürmeli, mavi yakalı olarak iş hayatına başlayıp yönetici pozisyonuna yükselen kadınların hayat hikayelerinden örnekler verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Kütahya’da pilot il olarak uygulanacak Sanayide Kadın Eli Projesi’nin lansman toplantısı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Lansman toplantısına; TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkanı Sema Güral Sürmeli, TOBB KGK Başkan Yardımcısı Günseli Özen, TOBB KGK Üst Kurul Üyesi Fatma Aydoğdu, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurul Yönetim Kurulu üyeleri, projeye katkıda bulunan muhtarlar ve projeden yaralanmak isteyen Kütahyalı kadınlar katıldı.

Türkiye’de ilk kez Kütahya’da gerçekleştirilecek Sanayide Kadın Eli Projesi sayesinde Kütahya’nın fevkalade bir gün yaşayacağını belirten KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu’nun TOBB’a sunduğu projenin amacını; kendini anlatamayan kadınların ekonomiye ve sosyal hayata kazandırılması açıkladı.  

‘HENÜZ EŞİTLİK SAĞLANAMADI’

Gelişmiş ülkelerde kadın ve erkek çalışanların sayısının eşit olduğuna ve Türkiye’de henüz bu eşitliğin  sağlanamadığına dikkat çeken İsmet Özotraç, Kütahya’nın önümüzdeki günlerde bir yatırım şehri haline geleceğini belirtti. Özotraç, “Yılbaşına kadar yatırımları devam eden başta muhterem Başkanımız Nafi Güral’ın fabrikaları olmak üzere OSB’lerde yılbaşıyla birlikte faaliyete geçecek firmaların 2 bin kişilik istihdama ihtiyacı var. Zafer OSB’de 35 firmaya yer tahsisi yapılmış durumda Önümüzdeki sene bu aylarda oradaki istihdam sayısı 8 bin olacak. Yeni genişleme sahaları hem diğer OSB’lerde hem Zafer OSB’de devam ediyor” dedi.

Pandemiyle birlikte tedarik zincirinin çok zorlandığına; ulaşımda, ara mal temininde yaşanan güçlüklere değinen Özotraç, Avrupa’daki yatırım imkânlarının ve nüfusun azalması ve pahalılaşması ile bu yatırımların Türkiye’ye kayacağına bu süreçten istifade edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

‘ÖRNEK OLSUN DİYE

KADIN SANAYİCİLERİ YAZDIM’

Sanayide Kadın Eli Projesi’nin hikayesi çok eski olduğunu belirten Proje gönüllülerinden TEZMAKSAN Müşteri İlişkileri Koordinatörü ve Yazar Yalçın Paslı, “10 yıldır çeşitli sekörlerde iş yapıyoruz. Okullara gidip kendimizi anlatmaya başladık. Bu çocuklar sanayide çalışmak istemiyorlarsa suçun büyüğü bizde çünkü demek ki kendimizi anlatamamışız. Yazdığım kitaplarda sanayicilerin hatalarından örnekler veriyordum bir gün meslek lisesinde eğitimdeyim. Kız öğrencilerden biri dedi ki “Hiç mi kadın sanayici yok” Bir kız çocuğu babası olarak büyük bir ayıp hissettim. Dedim ki “Bundan sonra kadın sanayicileri de yazacağım” 2019’da yazdığım kitapta kız çocuklarına örnek model olsun diye kadın sanayicileri yazdım. Ön sözü de kızıma yazdırdım.” Dedi.

Türkiye istatistiklerinde okula giden erkek ve kız çocuklarının oranı yüzde 50 50 olsa da iş hayatında aradaki farkında yüzde 80’e yüzde 20’ye çıktığını belirten Paslı, kız çocuklarının önünde rol model olmadığını ifade etti.  

‘BİR HAYALİMİZ VAR’

Sözlerine bir hayalimiz var diyerek başlayan TOBB KGK Başkan Yardımcısı Günseli Özen, “Biz istiyoruz ki bu ülkenin kadını hak ettiği yerde olsun. Bizim hayalimiz kendine güvenen, evine ekmek götüren, kendi ayaklarının üstünde duran kadınlar. Bizim elde ettiğimiz maddi bir şey yok. Sadece bu ülkenin kadınlarını bulundukları yerden hak ettikleri yere nasıl taşırız onu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Bu ülkenin ekonomisinin ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların da iş hayatına katılmasıyla büyüyeceğini ifade eden Günseli Özen, “ Maalesef ülkemizde hala çalışan kadınlar daha eğitimli kadınlar beyaz yakalı dediğimiz kadınlar. Kütahya projemizde pilot bölge büyük sorumluluğunuz var. Siz kendi hayallerini gerçekleştirileceksiniz ama bizim hayallerimiz de gerçekleştireceksiniz. Biz burada başarırsak 81 ilde bu projenin önü açılacak” ifadelerini kullandı

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Uncategorized haberleri

KRİTİK 4 HAFTA

Belediye Kütahyaspor, şampiyonluk hedefiyle yola çıktığı grubunda 11 puan geriye düşerken, kritik 4 maça çıkacak. Belediye

ZAMLARA YETİŞEMİYORUZ

Kütahya’da çarşı ekmeği iki buçuk TL ev ekmeği 8 TL’den satılmaya başlandı. Zammın en büyük nedenini

‘ÖĞRETMENLER MİHENK TAŞI’

Öğretmenlerin büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında mihenk taşı olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet