/
4 dakikada okunabilir

EVDE, İŞTE, SOKAKTA KADINA ŞİDDETE SON

Türkiye’de geçen yıl 300 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirten Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, erkekler tarafından sürekli tacize ya da şiddete maruz kalan kadınların sayısının ölenlerin sayısından çok daha fazla olduğunu vurguladı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde (KSBÜ), “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında, “Evrensel Bir Kadın Sağlığı Sorunu: Kadına Yönelik Şiddet” isimli seminer düzenlendi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyon Üyeleri KSBÜ temsilcileri Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Doç. Dr. Sultan Güçlü ve Arş. Gör. Emel Elem başkanlığında; Ebelik Bölümü öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Durmaz, Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Unutkan ve FTR öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. İsmail Okur’un iş birliğiyle düzenlenen seminerde Prof. Dr. Duygu Perçin Renders açıklamalarda bulundu.

HER GÜN BİR KADIN ÖLDÜRÜLDÜ!

Kadına şiddete dikkat çekebilmek için böyle bir güne ihtiyaç duymanın ne kadar acı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, “Kime neye yapılırsa yapılsın şiddetin her türlüsüne karşıyız, şiddetin her türlüsüne karşı aynı eforla mücadele etmeliyiz ama kadına yönelik şiddetin Sayın Valimizin deyimiyle içimizi daha da acıtan bir tarafı var. Türkiye’de geçen yıl itibariyle erkek partneri tarafından öldürülen kadın sayısı 300, yani neredeyse her gün bir kadın öldürülmüş. Maalesef ölerek kurtulamayan, partnerleri tarafından sürekli tacize ya da şiddete maruz kalan kadınların sayısı çok daha fazla” dedi.

ŞİDDETE TÜM VARLIĞIYLA

GENÇLER DİRENECEK

Kadınlar için biçilen rol kalıbından çıkıp, kendi gücünün farkına varma zamanının geldiğini belirten Perçin Renders, “Bunun anahtarı eğitimdir. Eğitim özgürlerin ülkesine ve cesurların evine giriş kapısıdır. Gelecek gençlerimizdedir. Özellikle de erkeği ya da kadını değil, insanı ön plana koyacak olan güçlü kadınları ve mantıklı erkekleriyle el ele verip şiddete tüm varlığıyla direnen gençlerimizdedir.” şeklinde konuştu

Program kapsamında, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğünde görev yapmakta olan Sosyal Çalışmacı Sevilay Uslu ve Psikolog Seda Karpuz’un gerçekleştirdikleri konuşmalarının ardından, KSBÜ öğrenci toplulukları Renkli Düşler Topluluğu, Ebelik Topluluğu, Müzik Topluluğu ve Sahne Sanatları Topluluğu tarafından müzik dinletisi düzenlendi.

Etkinliğin sonunda “Evde, İşte, Sokakta- Kadına Şiddete Son” kağıdına el basılarak, “Farklı renklerde çıkan ellerimiz bugün için bir iz bıraksın.” denildi.

KSBÜ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Asayiş haberleri

KADIN TORBACI YAKALANDI

Kadın uyuşturucu taciri bavulunda 504 gram metamfetamin ile Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde yakalandı. Operasyon anı ise polis