/
4 dakikada okunabilir

‘KÜTAHYA’DAKİ ÇALIŞMALAR TÜM İLLERDE UYGULANABİLİR’

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin 2021 yılı Ekim sonuna kadar bin 643 kadına hizmet verdiğini ifade eden Vali Ali Çelik, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Koordinasyon Kurulları konferansında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bakan Yanık, Kütahya’daki çalışmanın tüm illerde uygulanabileceğini söyledi

Vali Ali Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve 81 ilin valisinin katılımıyla düzenlenen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Koordinasyon Kurulları video konferans toplantısına katıldı.

Vali Ali Çelik, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Kütahya’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Şiddet İzlem Merkezi ile vaka bazlı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kütahya’daki çalışmanın tüm illerde uygulanabileceğini söyledi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı, Vali Ali Çelik’in başkanlığında komisyon üyeleri, savcı ve hâkimlerin katılımıyla yapıldı.

‘TÜM KADINLAR KADES’İ İNDİRSİN’

Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) üzerinden 2021 yılında 876 ihbar yapıldığını paylaşan Vali Ali Çelik, bütün kadınlardan KADES’i indirmelerini istedi. Üniversite öğrencilerinin de KADES uygulamasını kullanmasının önemine dikkat çeken Vali Çelik, rektörlerden uygulamanın üniversitelerde yaygınlaşması için destek istedi.

Elektronik kelepçe uygulaması kapsamında nisan ayından itibaren 7 uygulama yapıldığını 5 vakanın takibinin sürdüğünü aktaran Vali Çelik, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde (ŞÖNİM) 2021 yılı Ekim sonuna kadar bin 643 kadın, 223 erkek ve 23 çocuk olmak üzere toplam bin 889 kişiye hizmet verildiğini ifade eden Vali Çelik, Tavşanlı, Gediz ve Simav ilçelerinde kadına yönelik koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkin şekilde sunulması içim “Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları” oluşturulduğunu ifade etti.

256 KADIN KONUKEVİ HİZMETİ ALDI

Kütahya’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı 20 kişi kapasiteli kadın konukevinin faaliyette olduğunu belirten Vali Çelik, “Bu yıl içerisinde Ekim 2021 sonuna kadar 256 kadın ve beraberindeki 170 çocuk olmak üzere toplam 426 vatandaşımız Bakanlığımızdan kadın konukevi hizmeti aldı” dedi. Şiddet İzlem Merkezinin KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda 2021 yılında faaliyete geçtiğini hatırlatan Vali Çelik; adli merciler, kolluk kuvvetleri, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kütahya Müftülüğü, YEDAM gibi kurumlar ile koordineli çalışıldığını, vaka bazlı çalışmalardan başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.  Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan Evlilik Öncesi Danışmanlık-Eğitim Programından 7 ayda bin 153 kişinin faydalandığı açıklandı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Asayiş haberleri

KADIN TORBACI YAKALANDI

Kadın uyuşturucu taciri bavulunda 504 gram metamfetamin ile Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde yakalandı. Operasyon anı ise polis