/
5 dakikada okunabilir

MAHALLİ GAZETELERE SAHİP ÇIKALIM

Türkiye’nin her yanında olduğu gibi Kütahya’nın da el emeği göz nuru özenle hazırlanan kendi mahalli gazeteleri var. Bunlardan bazıları sosyal medyadan gazetecilik yaparken, bazıları ise klasik usul basılı gazetecilik yaparlar. Klasik basın her türlü denetime tabi iken, sosyal medyada ise herhangi bir denetim yok. Bu boşluktan yararlanan sosyal medya her fırsatı değerlendirerek basın- yayın ilkelerine uygun gazetecilik yapanları zor duruma düşürmektedir-
ler. Başta gazeteciler cemiyeti olmak üzere basın kuruluşlarının dile getirdiği bu haksızlığın giderilmesi gerekiyor. Nasıl yazılı basını, Basın İlan Kurumu, televizyon ve radyoları radyo televizyon üst kurulu takip ediyor, denetliyorsa sosyal medyayı da denet- leyen bir kurum olmalı.
Bunun kendilerine yapılan bir haksızlık olduğunu söyleyen basın temsilcileri bu sorununun ivedilikle çözülmesini istiyorlar. Bir tarafta fazla elamana ve teknik donanıma ihtiyaç duyulmadan yapılan gazete- cilik, diğer yanda çok elemanla ve teknik donanımla yapılan gazetecilik. Hakikaten burada büyük bir haksızlık var. İktidar bu önemli meseleye duyarsız kalmamalı. Yaşanan ekonomik sorunlarla beraber bu sıkıntılara da göğüs gererek yılmadan, usanmadan ülkemizin, ilimizin kalkınmasına, gelişmesine büyük katkı sağlamanın gayreti içerisindeler. Vatandaşın haber alma hakkını yerine getirmek için tüm sıkın- tılarına rağmen daha iyi ve daha etkili gazetecilik yapmanın çabasındalar.
Bütün bu gayretlerine ve fedakarlıklarına rağmen ye- rel basın hep üvey evlat muamelesi görmüştür. Hep demokrasiden yana olan mahalli basın devletin öz evladı olmasını ziyadesiyle hak ediyor. 45 yıldır bu camianın içerisindeyim hep bu sıkıntıları ve sorunları dinledim tanık oldum. Yerel basını güçlü olamayan bir ülkenin bir şehrin demokratik, ekonomik ve sosyal dokularının istenilen şekilde gelişmediği söylenir. Gelişmeyen organın hareket kabiliyeti azdır görevini yeterince yapamaz işlerin ağır-aksak yürümesine sebep olur. Çünkü kalkınmanın, gelişmenin unsurla- rından biride yerel basındır.
Bugün şehrimizde birbirinden güzel 9 günlük gazete çıkıyor. Daha güzel olamazlar mı? Tabi ki olurlar an- cak buda ileri teknolojiyle ve parayla olur. Yani bunlar için kaynak lazım. Atasından, babasından zengin olanın böyle bir derdi yok. Çünkü mahalli gazetelerin gelir kaynağı ilanlar, reklamlar, aboneliklerdir. Halkı- mız gazetelerinden desteğini esirgemez reklamlarıy- la, ilanlarıyla ve daha önemlisi abonelikleriyle destek olurlarsa arzu ettikleri gazeteye ulaşırlar.
Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Kütahya dada zor şartlarda, büyük emek ve gayret sarf ederek gazete çıkarmak, okuyucularına ulaştırmak bir sevdadır, hizmet aşkıdır. Gazetecinin kendi derdi de olsa, problem de yaşasa o asla bunları bahane etmez işine odaklanır. Çünkü onun önceliği yaşadığı şehrin dert ve sorunlarıdır. Kendilerine ulaşan so- runları, talepleri yetkililere ulaştırıp çözümüne katkı sağladığı an onun en mutlu anıdır.
İşte elinizde tuttuğunuz bu gazetede kurulduğu gün- den bu yana aralıksız yayın hayatını sürdürmenin, Kütahya’nın gözü kulağı olmanın, sorunlarını dile getirmenin bilinci ve gayreti içerisindedir. Haberle- rimizle, yazılarımızla genellikle tespitten, teşhisten yana olmuş, gereksiz tenkitten kaçınmış hep yapıcı olmuşuzdur. Gazetemize gösterdiğiniz ilgi devam et- tikçe bu yol ve bu yöntemimiz hep devam edecektir. Zira yol oldur ki doğru vara. Bu duygularla sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli GAZETE KIRKÜÇ okurları.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

ÜÇÜNCÜ SAYFA !

Gazetelerin birinci sayfaları.. Televizyonların haber bültenleri, gündüz kuşağı programları.. Üçüncü sayfa haberlerinden geçilmiyor. Nedir bu üçüncü

YARALARI KAŞIYANLAR VAR

  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu, geçmişte yaşanan hataları telafi etmek amacıyla helalleşme yolculuğuna çıkacağını

TRAFİK NOTLARI..

Bundan yaklaşık 10 gün kadar önce genel basında yer alan bir habere göre; 2002- 2020 yılları