4 dakikada okunabilir

‘TEK BİR KADININ DAHA ŞİDDET GÖRMESİNE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’

Şiddetle mücadelede çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına vurgu yapan AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Melek Mankan, “Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok” ifadelerini kullandı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kadın Kolları Kütahya İl Teşkilatı 81 ille eş zamanlı olarak basın açıklamasında bulundu.

AK Parti Kütahya İl Binası’nda yapılan basın açıklaması AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Melek Mankan tarafından yapıldı. Kadına yönelik şiddeti kadınlara; yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olarak tanımlayan Melek Mankan, “Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur. AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa’da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile “Töre Nedeniyle” ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok” ifadelerini kullanan Melek Mankan, sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceklerinin altını çizdi.

BOŞANMIŞ EŞE ŞİDDETE

AĞIRLAŞTIRICI HÜKÜMLER

Şiddetle mücadelede çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına vurgu yapan Melek Mankan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nda boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirildiğini hatırlattı. Mankan, “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz”dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

ESNAFA DESTEK DEVAM ETMELİ

Kütahya’nın yer altı ve yer üstü değerler açısında ‘zengin’ ortalama gelir seviyesi açısından ‘fakir’ bir il