5 dakikada okunabilir

‘AİZANOİ’NİN TANITIMI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ’

Afrodit ve Dionysos heykellerin baş kısımlarının ortaya çıkmasıyla yurtiçinde ve yurt dışında büyük etki uyandıran Aizanoi Antik kenti ziyaret eden KÜGİAD’ın Başkanı Zafer Bintepe, Kütahyalı iş insanları olarak tarihi merkezin tanıtımında elimizden gelen her şeyi sunmaya hazır olduklarını vurguladı

KÜTAHYA GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

Kütahya Genç İş İnsanları Derneği (KÜGİAD), Zeus Tapınağı, Stadyum-Tiyatro kompleksi ve Macellum ile Roma döneminin en önemli merkezlerinden biri olan Aizanoi Antik kentinin bulunduğu Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine ziyarette bulundu.

KÜGİAD başkanı Zafer Bintepe ve yönetim kurulu üyeleri, ilçenin kaymakamı Ömer Sirkeci ile görüşme sağlayarak ilçenin gelişmesi ve tanıtımı üzerine yapılan çalışmalarla ilgili istişarelerde bulundu.

Kendilerini ağırlayan Çavdarhisar Kaymakamı Ömer Sirkeci’ye teşekkürlerini sunan KÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Bintepe, Çavdarhisar’ın gelişmesi ve daha fazla ziyaretçi almasına yönelik projelere destek veren Kütahya İl Özel İdare Başkanlığına ve Zafer Kalkınma Ajansına teşekkür etti.

‘DÜNYA’DA TEK’

Aizaoi Antik Kenti’ndeki Zeus Tapınağı’nın, günümüze en korunmuş halde gelen Zeus tapınaklarından olduğunu hatırlatan Zafer Bintepe, “Dünyada başka hiçbir yerde görülmeyen bir forma sahip olan Stadyum-Tiyatro kompleksinin antik dünyada bir benzeri daha yoktur. Aizanoi’de yer alan dünyanın ilk ticaret borsa binası olarak da tarihe kazınan Macellum’un ise dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olduğu bilinmektedir. Macellum’da satılan tüm ürünlerin fiyatlarını gösteren yazıtlar yer alır.  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi`nde yer alan Aizanoi Antik Kenti, Frigya’ya ait Aizanitis’in başkentidir. Heredot’un dünyanın en eski kavmi olarak nitelediği Frigler, Kütahya bölgesinde rastlanılan bir topluluktur” ifadelerini kullandı.

Yapılan son kazılarda yurtiçinde ve yurt dışında büyük etki uyandıran Afrodit ve Dionysos heykellerinin baş kısımları ortaya çıkarıldığını hatırlatan Bintepe, “Bu tarihi mekana Kütahya’mız ev sahipliği yapmakta olup üzerindeki çalışmalara devam etmektedir. Kazı çalışmalarını yürüten Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Müze Müdürlüğü’ne teşekkürlerimizi borç bilir, başta çalışmaların yürütücülüğünü üstlenen Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Gökhan Coşkun olmak üzere şehrimizin tarihinin gün yüzüne çıkmasında büyük rolü olan bütün akademisyen ve öğrenci kardeşlerimize de minnet duyarız. Buna ek olarak şehrimizin tarihi yapısını tanıtmayı kendine görev edinmiş olan çok saygıdeğer Kütahya Valimiz Ali Çelik beyefendiye de teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

‘GURUR DUYUYORUZ’

2 buçuk ayda 9 bin 248 ziyaretçinin Antik Kentimizi ziyaret etmelerinin KÜGİAD olarak kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Bintepe, bu ziyaretçi sayısının artması için Kütahyalı iş insanları olarak tarihi merkezin tanıtımında elimizden gelen her şeyi sunmaya hazır olduklarını vurguladı. Bintepe sözlerini “Kügiad ailesi olarak Kütahya’mızın bu tarihi öneme sahip turistik alanımızı Türkiye’ye tanıtmaktan gurur duyuyoruz” diyerek sonlandırdı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu