/
9 dakikada okunabilir

‘2022’DEN UMUTLUYUZ’

2022 için planlarının bu seneden çok daha iyi olması yönünde olduğunu belirten Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, “Bu sene için umutluyuz. 2022’nin ilk çeyreğinde Güral 29 Ekim Seramik Fabrikasını hayata geçirmek istiyoruz. 300’ün üzerinde kişi istihdam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, TvNet’de yayınlanan Kahve Arası programının canlı yayın konuğu olarak 2021 yılında porselen sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

2021’İ DEĞERLENDİRDİ

2020 yılına başlarken umutlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Harika Güral, Pandeminin patlak verdiği Mart ayında horeca gurubu satışlarımızın başlangıç döne olduğunu ancak pandeminin kendilerine çalışmadıkları yerden sorduğunu belirtti. Online satışlar arttığını ve horeca ürünlerini farklı şekilde değerlendirmek zorunda kaldıklarını dile getiren Harika Güral, “Hangi ülkenin sınırları açık onara baktık borsa gibi sürekli. Ülkelere normalden daha hızlı sevkiyatlar yaptık. 2021’e doğru yaz aylarında bir düzelme oldu. Horeca sektörü rahatladı. İhracata döndüğümüzde şu an birçok kriz var. Avrupa’daki satın almacılar yüzlerini daha çok Türkiye’ye çevirdiler. Bizim ihracatımız daha çok Horeca sektöründe olmasına karşın özellikle bu sene ev sektöründe de büyük bir artış var. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi tıpkı Türkiye’de olduğu u gibi Avrupa’da da onlineın genişlemesi. Biz Güral porselen olarak 2022 yılında ve devamında Avrupa’daki genişlemememizi sadece horeca ile değil ev ürünleri ile de yapacağız. İhracatta bundan sonraki senede daha iyi ilerleyeceğimiz düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

84milyon dolarlık ihracatın pandemiyle birlikte 60 milyon dolara kadar düştüğünü açıklayan Harika Güral, “Pandeminin peak yaptığı dönem pazar küçülmesi yüzde 48 iken şu an yüzde 30’larda yani bir gelişme var. Dünyaya baktığımız zaman toplam ithalat 8 dolar civarındayken 2020’de bu 6,9 milyar dolara düşmüş. Demek ki dünya 8 milyar dolara kadar çıkabiliyor. Online pazar ile birlikte 9-10 milyar dolara çıkabilir. Eğer Türkiye daha önce 84 milyon dolar ihracat yaptıysa bu 90 100 belki 200 – 300 milyon dolara çıkar.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin sadece jeopolitik olarak Avrupa’ya olmadığını üretim yapmak için her donenin mevcut olduğunu belirten Güral, farklı ticaret anlaşmalarıyla ya da nalbun giderleri azaltmak için yapılacak çalışmalarla daha farklı yerlere gelinebileceğini dile getirdi.

‘HER KRİZ KENDİ FIRSATINI YARATIR’

Türkiye’nin ihracat rakamlarının artması için katma değeri yüksek ürünler üretilmesi ve kilogram değerini artırması gerektiğine dikkat çeken Harika Güral, “2010 yılı TİM raporuna göre kg başına ihracat 1,30 dolar iken 2020 yılında 1.09’a gerilemiş. Güral Porselen’in kg’ı 2 dolar sektörün çok daha üzerindeyiz. Bunda da Güral Porselen’in 2006 yılında kendi ArGe biriminde vücuda getirdiğimiz reçeteler sayesinde ihracat rakamlarımızı hem parça, hem de Dolar ve Euro olarak artırdık. Kare bone yapan ilk Türk firması biziz. Her kriz kendi fırsatını yaratır. Doğru adımlar doğru stratejiler uygularsak ben Türkiye’nin önünü çok açık olarak görüyorum. Konu sadece ihracatı artırmak değil nitelikli ihracatı artırmak. Gidecek çok yolumuz var. ” dedi

2018 öncesinde ihracat oranının yüzde 45 -50 seviyelerindeyken dijital baskı ve fine bone ürünlerle bu oran 60 seviyelerine çıktığını belirten Harika Güral, hedeflerini yüzde60’ın üzerine çıkmak olarak açıkladı.  

‘EN ÇOK İKİLİ FONDÜ SETİ SATIYORUZ’

Online pazarda pandemiyle birlikte onlineda çok büyük dönüşüm yaşandığını belirten Güral şu ifadeleri kullandı: “Bizim tecrübemiz daha çok mağazacılıktaydı. Daha çok çeyiz paketi satılırdı. Dünya bambaşka daha küçük parçalar daha sade dekorlar. Tercih ediliyor. Özellikle Avrupa’ya açılmak istediğimiz için tüketici alışkanlıkları da çok farklı. Türkler altın desen daha çok severken Avrupalılar boya istiyor, altından hoşlanmıyorlar.  İç Pazar sürekli “yeni ne var sorusuyla” karşılaşırken Avrupa’da aynı rölyefin senelerce kullandığınız görüyoruz. 6 ay önceki ürünler ile bugünkü ürünler çok farklı. Sosyal medyanın etkisiyle fotoğraf çekimi ile muhtemelen insanlar şimdi daha küçük parçalara yöneldi. O kadar çok kahve sunumu ürünleri isteniyor ki. En çok Sattığımız ürünler espresso fincanı ve ikili fondü takımı. Türk firmaların çoğu online pazarların gelişmesiyle Avrupa ve Amerika’da daha emin adımlarla yürüyebilecekler.

ÇEVRECİ ÜRETİM BANDI

Yeşil mutabakat hazırlıkları hakkında da açıklamalarda bulunan Güral, “Önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde açacağımız yer duvar karosu fabrikamız var. Bu fabrikanın bir kısmını yeşil enerji ile sağlayacağız. Devam eden üretimlerde mevcut enerjiyi bünyeye geri dönüştürüyoruz. Çamurun yüzde 18’inin geri kazanıyoruz. Porselen pişirimden 40 derecelik bir sıcaklık düşüşü bizim için çok önemli bir enerji tasarrufu demek” dedi. Harika Güral, Güral Porselen bünyesinde yüzde 90 atığın doğaya zarar vermeden bertaraf edildiğine de değindi.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

‘KÜTAHYA’DA UN SIKINTISI YOK’

Kütahya’da un sıkıntısı olmadığını vurgulayan KÜTBO Başkanı Necati Gültekin, Kütahya’da Türkiye’deki olağan fiyat artışlarının dışında bir

‘KİMSE HOR GÖREMEZ

Otobüs fiyatlarındaki artışın şu zor günlerde otobüsçü esnafına adeta can suyu olduğunu belirten Kütahya Halk Otobüsleri

İHRACATTA ŞAHLANIŞ

Kütahya, Aralık ayında 38 milyon 279 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken Türkiye’de 35’inci sırada yer aldı. 2020