/
5 dakikada okunabilir

’HEM RUHA HEM GÖZE HİTAP EDİYOR’

Hat sanatının ruha ve göze en çok hitap eden geleneksel sanatlardan bir tanesi olduğunu belirten Hattat Mehmet Han Akan, Çizgide Ahenk ve Zarafet Hat Sergisi’nin açılışında eserlerin, sanatseverleri ilahi, tasavvufi ve mesnevi bir yolculuğa çıkaracağını ifade etti.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından Hattat Mehmet Han Akan’ın Çizgide Ahenk ve Zarafet Hat Sergisi, Bedesten Fuaye Alanı’nda gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından Bedesten Fuaye Alanı’nda kurulan serginin açılışına Hattat Mehmet Han Akan’ın yanı sıra Kütahya Vali Vekili Dr. Halil İbrahim Ertekin, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Türk Dünyası Araştırma Topluluğu danışmanı Prof. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

‘ÜSTÜ KAPALI BİR SAVAŞ’

Tarih boyunca yedi düvele karşı mücadele etmiş olan Türk milleti son zamanlarda dış kaynaklı bazı faaliyetlerle yüzleşmek durumunda kaldı ve üstü kapalı bir savaş yaptığını ifade eden Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Başkanı Prof. Dr. Ali Serdar Nazlıpınar, “Allah’ın izniyle bu mücadeleyi kazanacağız” dedi.  Galibiyetin sabır, gayret ve çalışmanın sonucunda geleceğini belirten Serdar Nazlıpınar, “Bugün sabır, gayret ve çalışmanın sonucunun nasıl harikulade olabileceğinin ispati üstat Hattat Mehmet Han Akan’ın eserlerine bakarak buna bir ölçüde şahit olacağız. Sabret, nasiptir kısmet olur, imtihandır cennet olur” dedi.

‘TASAVVUFİ BİR YOLCULUK’

Hat sanatının geleneksel sanatlar içerisinde ruha ve göze en çok hitap eden sanatlardan bir tanesi olduğunu belirten Hattat Mehmet Han Akan,  “Bu noktada bugün 55-60 eserle huzurlarınızdayım. İki nokta arasındaki çizgi bir hat ise yaratıcıya uzanan en güzel çizgi hüsnü hat sanatıdır. İslamiyet’in ilk yıllarında vahyin yazılması gerektiğinden hattın önemi ortaya çıkmıştır. Yazılacak vahiy güzel yazılmalıydı. Hat sanatı Mekke’de başlayıp akabinde Medine, Şam, Kahire, İstanbul’a uzanmıştır. Bu eserler sizleri ilahi, tasavvufi ve mesnevi bir yolculuğa çıkaracağız. Sergimizin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Hat sanatının medeniyetimizin, kültürümüzün ana sanat dallarından bir tanesi olduğuna değinen DPÜ RektörüProf. Dr. Kâzım Uysal, “Ecdadımız inandığı değerleri yaşamış ve kalemiyle yaşatmıştır. Sergiyi gezerken Bismillah ile başlıyor ve yine mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’le, Hadis-i Şerif’lerle devam ediyor. Bizim ecdadımız dünyanın en sıkıntılı olan bu coğrafyasında yüzyıllarca yaşamış, yaşıyoruz ve yaşayacağız. İşte bu o bismillahtaki sırdır. Ne zaman Allah adına iş yaparsak o zaman medeniyetimiz yükselecek ve bütün dünyaya meydan okuyacağız. Bugün dünyada eğer kabalık varsa, kan varsa, gözyaşı varsa, savaşlar varsa emin olun bu kültürden medeniyetten uzaklaştığımızdan dolayıdır.” diye konuştuç.

DPÜ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu