/
11 dakikada okunabilir

TÜRKİYENİN İHRACAT YILDIZI GÜRAL PORSELEN

2019-2020 yıllarında ihracat şampiyonu olan Güral Porselen’in vizyoner çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, 40 milyon Euro yatırım yaptıkları Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası’nın, 7 milyon metrekare kapasite ile üretime başlayacağını müjdeledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Seramik, Çimento, Cam ve Toprak Ürünleri sektöründe geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ihracat şampiyonu olan Güral Porselen, Türkiye’nin porselen ve bone olarak yurt dışına yaptığı toplam ihracatın yüzde 36’sına imza atıyor. Katma değerli ürünleri ile Türkiye’nin ihracat yıldızı olan Güral Porselen’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, şampiyonluğun yol haritasını açıkladı.

‘TEK FİRMA BİZİZ’

Pandemi döneminde Güral Porselen olarak çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam ettiklerini belirten Harika Güral, “100 milyon parçaya kadar çıkabilen kapasitemiz ile Ortadoğu ve Avrupa’daki tek çatı altında üretim yapabilen tek firmayız.  Güral Porselen olarak aynı anda hem sert porselen, hem ışığı geçirgen krem renkli yüksek kaliteli “Fine Bone Porselen”  hem de Bone porselen üzerine dijital baskı tekniği işe oluşturulan “Digibone“ ürünlerini üretiyoruz. Otel grubunda bizden başka bu kadar yüksek ürün grubu ve formu üreten başka bir firma yok. Üst üste iki yıldır sektörümüzde ihracat şampiyonu olmamızı, bu vizyoner çalışmalarımızın karşılığı olarak görüyoruz.” dedi.

Küreselleşen dünyanın dışında kalmamak ve sürekli büyüyen pazar ve dünya ticaretinden pay alabilmek için ihracatta başarının şart olduğunu ifade eden Harika Güral, “Güral Porselen olarak ihracat ağımızı ve miktarını her zaman bir adım öteye taşımak en öncelikli hedeflerimiz arasında”dedi. Güral Porselen olarak 60’dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Harika Güral, “2020 yılında Türkiye’nin ihracattaki kg değeri 1.09 dolara düştü. İhracatta miktar bazlı artış sürerken değer kaybı yaşıyoruz. Çimento, cam ve seramik sektörü kg başı ihracat değeri 2019 yılında 0.1 dolar iken şu an 0.9. Yani Türkiye’nin ihracatı rakamsal olarak artıyor fakat değeri düşüyor. Güral Porselen olarak bizim ihracat değerimiz 2 dolar civarında. Yani Güral Porselen’in katma değerli ihracatı sektörün çok üstünde. 2006 yılında üretime başladığımız Fine Bone porselen ve 2018 yılında HoReCa pazarında fırtınalar estiren Digibone ürünlerimizle katma değeri yüksek ihracata ulaştık.” diye konuştu.

‘ALTERNATİF TAŞIMACILIK GELİŞTİRİLMELİ’

AB ülkelerini asıl pazar olarak gördüklerini belirten Güral, “Türkiye’nin AB ülkelerine ihracatının yüzde otuz sekizini kara yolu oluşturur, geri kalanı ise deniz yoludur. Deniz taşımacılığında da bildiğiniz gibi bir konteyner krizi yaşanmakta. Taşımacılıkta maliyet artışları devam ediyor. Sınır komşumuz olan Yunanistan ve Bulgaristan ile kara taşımacılığın geliştirilmesi, kamyon şoförlerine verilen vizelerin kolaylaştırılması gibi konuların yanında tren ve Ro-ro gibi alternatif taşımacılığın geliştirilmesi gibi farklı çözümlerin oluşması gerekiyor. Devletimiz ikili ticaret anlaşmaları sayesinde bizlerin önünü açarsa biz ihracat yapmak için hazırız, yeter ki uygun koşullar gelişsin.” dedi.

Üreticiye ve devlete kazanç sağlanabilmesi açısından Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdiklerine değinen Harika Güral, “Türkiye’nin en büyük sıkıntısı, ihracat miktarı artsa da katma değeri düşük ürünlerin fazlalaşması” dedi. Katma değerli ürün üretmeyi çok önemsediklerini dile getiren Harika Güral, bunun için Türkiye’nin ilk devlet destekli Ar-Ge merkezini kurduklarını belirtti.

‘BİR UCUNDAN BİR UCUNA

3 KM’LİK FABRİKA’

Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası’nın bir ucundan diğer ucuna yaklaşık 3 km yol gidileceğini açıklayan Harika Güral, “Fabrikamız 7 milyon metrekare kapasite ile üretime başlayacak ve 11 milyon metrekare kapasiteye çıkacak. Hedefimiz 35 milyon metrekare kapasiteye ulaşmak. Biz fabrikamıza 40 milyon Euro yatırım yaptık.” diye konuştu.

Ürünlerinde HORECA sektörü dâhil ömür boyu çıkmaz garantisi verdiklerine dikkat çeken Harika Güral, ‘İhracatımızın yüzde 40’dan 60 seviyelerine gelmesinin nedeni de budur. Normal şartlarda bonechina denen ürün içerisinde büyük hayvan kemik tozu olur. Dünyada belki hala bunu üreten İngiltere, Fransa gibi ülkelerde küçük atölyeler olabilir ama dünyada bunu bu şekilde üreten firma yok. Onun yerini alan bazı kimyasallar var. Bu sebeple biz ürünlerimize helal sertifikası verebiliyoruz. Dünyanın her yerine ihracat bu şekilde artıyor” ifadelerini kullandı.

‘KADIN İSTİHDAMINI ARTIRACAĞIZ’

Kadınların ekonomide var olmalarının oldukça önemli olduğunun da altını çizen Harika Güral,  “Son üç senedir kadın istihdamına daha çok önem verdik. Beyaz yakada da mavi yakada da kadın oranı oldukça yüksek. Yeni yatırımlarımızla bu sayıyı daha da yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler sonucunda rekabetin arttığı günümüz koşullarında fuarların, şirketlerin pazarlama faaliyetleri açısından oldukça önemli bir noktada olduğunu söyleyen Harika Güral, “Ulusal ve uluslararası birçok fuara katılım gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Fuarlar bizim için tüketici ile doğrudan iletişim kurmak için en etkili yollardan biri. İtalya’da katıldığımız Milano Host fuarında oldukça ilgi ile karşılandık. Yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin katılım gösterdiği Zuchex Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı’nda en özel koleksiyonlarımızla yer aldık. Bu yılki temasını tüm dünyanın en önemli gündemi olan ‘sürdürülebilirlik’ olarak belirleyen Sirha İstanbul Fuarı’nda da çevre hassasiyetine önem verdiğimiz ürünlerimizle yer aldık. Son olarak her yıl gastronominin dünyaca ünlü isimlerini, Michelin yıldızlı şeflerini ve dünyanın en önemli “pastry chef”lerini Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’ndaydık. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Türk mutfağını başarılı ile temsil eden, katılmış olduğu yerli ve yabancı yemek yarışmalarında 100 den fazla madalya, kupa ve ödül kazanan deneyimli şef Eyüp Kemal Sevinç’te bize Gastromasa’da eşlik etti” diyerek son dönemde Güral Porselen olarak katıldıkları fuarlardan bahsetti. FATMA SÜMER

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

DÜZENLEME ŞART

Konut alım satımlarında alınan yüzde 4’lük tapu harcı ödemesinde ev kredi ile alınmışsa vatandaşın üç ayrı