6 dakikada okunabilir

2021 TÜRKİYE’SİNİN EN ÖNEMLİ İNSAN HAKKI SORUNU: AÇLIK VE YOKSULLUK

2021 yılında Türkiye’de hak ihlallerinin katlanarak arttığına dikkat çeken CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunu olarak açlık ve yoksulluğu gösterdi. Aksaz Şahbazİ CHP iktidarında Dünya İnsan Hakları Günü’nün adına yaraşır bir şekilde kutlanacağını da vurguladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanlığı Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle Sevgi Yolu’nda basın açıklamasında bulundu. CHP İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz tarafından dile getirilen basın açıklamasında geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021 yılında da hak ihlalleri katlanarak arttığına dikkat çekildi.

Kadınların yaşam hakkının en önemli güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca çıkıldığını hatırlatan Zeliha Aksaz Şahbaz, “Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararlarına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz hak ihlallerinin merkezi haline getirilmiştir. İnsan haklarının yasal ve hukuki güvencelerini yok sayan kararlar ve uygulamalarla anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükler bir kişinin iradesi ile yok sayılmaktadır” dedi.

Türkiye’de neredeyse her iki gençten birinin işsiz olduğunu, asgari ücretin yoksulluk sınırını bırakın açlık sınırının altında olduğunu, gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığını belirten Zeliha Aksaz Şahbaz, açlık ve yoksulluğun 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunu olduğuna değindi.

‘HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN LÜTFU DEĞİL’

Türkiye’nin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamalarının yattığını ifade eden Aksaz Şahbaz, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve adalete susamış milyonların desteğiyle hala sürmekte olan “hak, hukuk, adalet” mücadelemize tüm kadrolarımızla, hak bilincinin güçlenmesi için yurdun dört bir yanında devam ediyoruz. CHP olarak bu amaçla, hak mücadelemizi halkın içinde halkla birlikte büyütmek hedefi ile “Benim Hakkım” broşürlerimizle bugün 81 ilde hep birlikte sahadayız. Tüm illerde vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız. Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacağız” şeklinde konuştu.

Hak arama yollarını bilen, kendi hakkına sahip çıkabilen bireylerin hak bilincinin gelişmesinin önemine değinen Aksaz Şahbaz, eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceklerinden söz etti.

‘İNSAN HAKLARI GÜNÜ

COŞKUYLA KUTLANACAK’

Zeliha Aksaz Şahbaz sözleri şu şekilde sonlandırdı: “Bu ülkenin gençlerinin, kadınlarının, yoksulluk içindeki çocuklarının, işsizlerinin, memurlarının, emeklilerinin, işçilerinin, çiftçilerinin, esnafının, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın ihraç edilen KHK’lılarının, adil yargılanma hakkından mahrum bırakılanlarının, barış akademisyenlerinin hak mücadelelerini güçlendireceğiz. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak!”

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz