/
5 dakikada okunabilir

AŞISIZ GRUPLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLEBİLİR

Orijinal virüse göre daha hafif seyretse de Omicron varyantının duyarlı gruplarda önemli sorunlara yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, çocuklar gibi aşısız gruplarda varyantın daha çok görülebileceğini belirtti. Perçin Renders, salgının sonlanması yolunda varyantların önemine vurgu yaptı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, GAZETE KIRKÜÇ’e yeni varyant Omicron hakkında açıklamalarda bulundu.

Omicron varyantı için endişelenmeye gerek olmadığını söyleyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, “Mikrobiyolojide bu kadar hızlı yayılan ve pandemi halini alan virüslerin mutasyon geçirmesi çok normaldir. Mutasyon olması gerekir ki virüs; soğuk algınlığı, mevsimsel grip dediğimiz virüsler arasına girebilsin” dedi. Perçin Renders, bulaştırıcılık artsa da varyant oluşumunun istenen ve normal bir şey olduğuna değinerek koronavirüslerle ilk kez karşılaşılmadığını hatırlattı.

ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLEBİLİR

Omicron varyantının da Delta varyantının da salgının bir olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, “Deltada da büyük bir panik yapıldı. O zaman da aynı şeyi demiştim “korkmaya gerek yok” Nitekim öyle de oldu. Hastaneye yatış ve vantilatör kullanım oranlarına baktığımızda sayılar hala düşük. Bizim hala yatağımız, vantilatörümüz var. Avrupa’daki gibi hastaneler dolup taşmadı, normale göre dolu ama geçen sene bu zamanlar yaşadığımız sıkıntıyı bu sene görmüyoruz” ifadelerini kullandı. Omicron varyantının aşısız gruplarda daha çok görüleceğinin altını çizen Perçin Renders, “Omicron çocukları daha fazla etkiliyor değil ancak çocuklarda doğal olarak daha çok görülecek çünkü çocuklara aşı yapmıyoruz” dedi.

‘AÇIK ALANDA MASKE BIKKINLIK VERİYOR’

Varyant karşısında tedbirlerde bir değişiklik olmayacağını belirten Perçin Renders, “Sokakta gezerken açık havada maske takmaya gerek yok. Bu şekilde insanlardaki o yılgınlık bıkkınlık da ortadan kalkar. Sokakta yürüyüş yaparken bisiklet sürerken bile maske takıyor insanlar bu da yılgınlık yaratıyor gerek yok bunlara. Ama AVM’de, markette, pazarda, düğünde ya da cenazede maske mesafeye uymak, dönüşte el hijyenine uymak çok çok önemli. Kütahya’da insanlar ciddi şekilde düğün cenaze gibi kalabalık ortamlara giriyor bu da enfeksiyonun yayılmasını artırıyor. Kapalı ortamlarda önlemlere özellikle dikkat edip dış ortamlarda daha serbest hareket edilebilir olmamız lazım” şeklinde konuştu.

Omicron’un duyarlı gruplarda önemli komplikasyonlara sorunlara yol açabileceğine dikkat çeken Perçin Renders, orijinal virüse göre daha daha hafif seyreden varyantın belirtilerini “soğuk algınlığı, hapşırık, hafif eklem ağrısı olarak açıkladı. Perçin Renders, orijinal virüsteki gibi nefes darlığı, öksürük semptomları biraz daha geri planda olduğunu da ifade etti.

Virüsten korkmaya gerek olmadığını ancak kapalı kalabalık ortamlarda önlemlere dikkat etmenin elzem olduğunu açıklayan Perçin Renders, şu ifadelerle sözlerine son verdi: “Aşılanması gereken her grup bir an önce aşılanmalı. Aşılarımız yaptıralım. Korkulacak bir durum söz konusu değil. Panikle insanlar yanlış önlemler alıyor onun da yaradan çok zarar getiriyor”

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Resmi Kurumlar haberleri

DÜZENLEME ŞART

Konut alım satımlarında alınan yüzde 4’lük tapu harcı ödemesinde ev kredi ile alınmışsa vatandaşın üç ayrı