8 dakikada okunabilir

‘FİYATLARI DÜŞÜRECEK YİNE AK PARTİ’DİR’

Fiyatlarda artışın suni ve geçici bir artış olduğunu dile getiren AK Parti Milletvekili Ahmet Tan, “Şu andaki kur ve fiyat artışlarını düşürecek, enflasyonu stabil hâle getirecek, işsizlik ve terörle mücadelede kararlı adımlarla milleti rahatlatacak olanın yine AK Parti’dir. Artık faiz değil, üretim ekonomisinin içerisinde olacağız” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Genel Kurul’da açıklamalarda bulundu.

‘DÖVİZ FAİZ SARMALINDAN KURTARACAĞIZ’

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nun görev ve yetkilerini “Türkiye muhasebe ve denetim standartlarını oluşturmak, bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarını yetkilendirmek ve faaliyetlerini denetlemek” olarak açıklayan Ahmet Tan, “Kamu Gözetimi Kurumu bu görevini yerine getirirken bizler de ülkemizi döviz kuru, faiz, enflasyon sarmalından kurtarıp bir daha hiçbir gücün döviz manipülasyonlarıyla ülkemizi tehdit edemeyeceği, yüksek üretim, yüksek ihracat, yüksek istihdam, düşük faizle kalıcı ve sürdürülebilir ekonomik ve siyasi istikrara kavuşturacağız.” Dedi.

Dünyadaki güç sahiplerinin 15 Temmuz’da silahlı müdahaleyle, paranın sahipleri ise bugünlerde döviz kurlarını suni olarak artırıp güçlenen ve kalkınan Türkiye’nin önünü kesmeye çalıştığını belirten Ahmet Tan, yüksek faizin Türkiye’yi 30 yıl önce ne hâle getirdiğini şu sözlerle hatırlattı: “Devraldığımız Türkiye’de yüzde 70’ler seviyesindeydi enflasyon, gecelik faizler yüzde 1.500’lere ulaşmıştı; en son, 1 milyar dolar borç almak için kapı kapı dolaşıp IMF’nin önünde el pençe divan durup para istediğiniz o günler milletimizin hâlâ hafızasındadır”

‘ZAMLAR SUNİ’

Şu anda fiyatlarda aşırı, suni, geçici bir artışın olduğunu, vatandaşların zorlandığının farkında olduklarını dile getiren Ahmet Tan,  “Fiyat artışlarının sadece bizim ülkemizde olmadığını, bütün dünyada fiyatların arttığını da biliyoruz ama bununla ilgili bütün tedbirleri aldık, almaya da devam edeceğiz. Faizler düştüğünde kurların geçici de olsa bir miktar arttığını herkes bilir. Üretim ve ihracatın döviz getirisiyle, ithalatın ikamesiyle ülkemizdeki döviz rezervlerinin artmasıyla, turizm ve enerjide aldığımız diğer tedbirlerle fiyatlar yakın zamanda inşallah dengeye gelecektir” ifadelerini kullandı.

Şu andaki kur ve fiyat artışlarını düşürecek, enflasyonu stabil hâle getirecek, işsizlik ve terörle mücadelede kararlı adımlarla milleti rahatlatacak olanın yine AK Parti ve olduğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Tan, Yüksek faizi savunanlara şu soruları yöneltti: “Faizleri artırmamıza müteakip üretim maliyetlerinin bütün fiyatları artıracağını bilmiyor muyuz? Yüksek faizde üretim azalmayacak mı? Üretim düştüğünde fiyatlar tekrar hızla artmayacak mı? Biraz önce söyledim, otuz kırk yıl önce bunları yaşamıştık. Savunduğunuz yüksek faiz milletimize huzur mu getirdi? Yaptığınız şey yetmiş yıldır aynısı. Dövize rağbetin olduğu günlerde faizi artırın, dövize rağbet düşsün, dövizin fiyatı stabil kalsın ama enflasyon ve hayat pahalılığı artsın. Daha nereye kadar? İşte, yüzde 60, yüzde 70 enflasyonların olduğu rakamlara kadar. Artık faiz değil, üretim ekonomisinin içerisinde olacağız Allah’ın izniyle”

‘DEVE MİSİNİZ? KUŞ MU?

KARAR VERİN’

Tan, “Yüksek faizi savunanlar diyorlar ki: “Vicdanlarınıza sesleniyorum, kur daha ne kadar yükselecek?” Ben de onlara diyorum ki: “Yükseltin.” dediğiniz faizler yıllardır hızla artarken, yatırımların, sanayimizin, ticaretimizin, üretim, istihdam ve ihracatımızın önü yıllardır kapatılırken, birileri faizden fahiş paralar kazanırken, vatandaşlarımız, milletimiz yıllarca enflasyona ve pahalılığa ezdirilirken vicdanlarınız neredeydi? Güçlü devletler, üreten devletlerdir. Üretime destek verip üretimi, ihracatı artıyoruz. Güçlü Türkiye’den rahatsız olanlar hem “İşsizlik var.” diye bağırıyor hem de “Alman’a, İngiliz’e insanlarımızı köle yapıyorsunuz.” diyor, kendi kendinize çelişiyorsunuz. Deve misiniz, kuş musunuz? Artık karar verin.”şeklinde konuştu.

Terörü artık nefes alamaz hâle getiren, 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra ilk kez kuzey Suriye’ye, Karabağ’a gerekli sınır dışı askerî müdahaleleri yapan, Akdeniz’de, Karadeniz’de her türlü tehdidi göze alarak sondajlarına devam eden, savunma sanayisini başta İHA ve SİHA olmak üzere güçlendiren, gelişmiş ve kalkınan bir Türkiye için Cumhurbaşkanına, Cumhur İttifakıyla birlikte AK Parti’ye güvenilmesi gerektiğini ifade eden Tan,  yirmi yıldan beri hem Hakk’ın rızasına hem de milletin hassasiyetlerine uygun olarak çalıştıklarını milletimizin başını hiçbir şartta ve dönemde eğdirmedikleri ve eğdirmeyeceklerini açıkladı.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

‘KÜTAHYA’DA UN SIKINTISI YOK’

Kütahya’da un sıkıntısı olmadığını vurgulayan KÜTBO Başkanı Necati Gültekin, Kütahya’da Türkiye’deki olağan fiyat artışlarının dışında bir

‘KİMSE HOR GÖREMEZ

Otobüs fiyatlarındaki artışın şu zor günlerde otobüsçü esnafına adeta can suyu olduğunu belirten Kütahya Halk Otobüsleri