/
6 dakikada okunabilir

MODERN MEZBAHANE AÇILIŞI YAPILDI

Yap işlet devret modeliyle modernize edilen günlük 150 büyükbaş havyan kapasiteli mezbahane, Kütahya protokolünün katılımıyla açıldı. 15 yıllığına kiraya verilen mezbahane ihalesinin 9bin 500 TL aylık kira ile Akıncı Et Ürünleri’nde kaldığını belirten Başkan Işık, tüm sağlık şartlarına uyulduğunu vurguladı

Modernizasyon çalışmaları tamamlanan Kütahya Belediyesi Mezbahanesi törenle açıldı.

Modern bir mezbahanede olması gereken tüm şartların sağlandığını ifade eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Mezbahanemiz Kütahya Belediyesine ait olup, daha önce on yıllık süre ile işletmeye açılmış, sürenin bitiminde de tekrar yenilenmesi gündeme gelince, açık ihale yöntemi ile 15 yıllığına kira karşılığı yap işlet devret modeliyle 9bin 500 TL aylık kira ile Akıncı Et Ürünleri’de ihale kaldı. 16 Haziran 2021 tarihinde iş yeri teslim edildi. 14 Eylül 2021 tarihinde başlayan imalat süresinden önce tamamlanarak açılışa hazır hale getirildi”dedi.

Mezbahanenin tüm mevzuat kurallarına uygun olduğunu belirten Başkan Işık, hijyen şartlarının sağlandığı günlük 150 büyükbaş hayvan kapasitesinde bir mezbahanenin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

‘EN ÖNEMLİ DİNAMİKLERDEN BİRİ’

Kütahya’da eksikliği hissedilen temel hizmet alanlarından biri olan mezbahanın hayırlı olmasını dileyen Vali Ali Çelik, “Tarım ve hayvancılığın gelişmesinde en önemli dinamiklerden birisi de yetiştirilen ürünlerin pazara sunulmasının sürecidir. Sağlık şartlarında, özellikle et ürünlerinin pazara ulaşmasında mezbahaneler önemli rol oynuyor. Vatandaşın hem sağlık şartlarında hem de devletin koymuş olduğu kurallar çerçevesinde özellikle et ürünlerinin pazara ulaşmasının aracılarından biri mezbahalar. Modern bir mezbahada bulunması gereken tüm ekipmanın ve altyapının hazır hale getirilmesi çok kıymetli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yapılan dua ve kurdele kesimi ile mezbahane açılışı yapıldı. Açılışa Kütahya Valisi Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Murat Kırbaç, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Murat Arık, AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni, Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Mandal ve davetliler katıldı.

15 YILLIK YAP İŞLET DEVRET

15 yıllığına Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yeniden ihaleye verilen Kütahya Belediye Mezbahanesinin açılış ve çalışma ruhsatını Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, işletme sahibi İsmail Akıncı’ya verdi. Belediye mezbahanesinin yeniden 15 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edildiğini söyleyen Başkan Işık, günlük 150 büyükbaş hayvan kapasiteli bir tesisin kısa bir süre içinde Kütahya’ya kazandırıldığını belirtti. Başkan Işıl, tesisi onarıp tekrar hizmete açan Akıncı Et Ürünleri Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. başta olmak üzere, Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü ve Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü yöneticilerine, çalışanlarına emeği geçen herkese teşekkür etti.

Şirket yetkilisi İsmail Akıncı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a teşekkür ederek, kendilerine yardımcı olan personele de teşekkür etti. Akıncı; “İlimize yakışır, nezih, temiz bir tesis oldu. Mezbahanemizin faydalı bir şekilde çalışmasını devam ettireceğiz” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

‘KÜTAHYA’DA UN SIKINTISI YOK’

Kütahya’da un sıkıntısı olmadığını vurgulayan KÜTBO Başkanı Necati Gültekin, Kütahya’da Türkiye’deki olağan fiyat artışlarının dışında bir

‘KİMSE HOR GÖREMEZ

Otobüs fiyatlarındaki artışın şu zor günlerde otobüsçü esnafına adeta can suyu olduğunu belirten Kütahya Halk Otobüsleri

İHRACATTA ŞAHLANIŞ

Kütahya, Aralık ayında 38 milyon 279 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken Türkiye’de 35’inci sırada yer aldı. 2020